Čo nového v Nikone: reminiscencia 2021

Už sme mali zvykli v dátume písať rok 2022, ale ten minulý 2021 máme stále v čerstvej pamäti. Bol všeobecne ťažký, ale priniesol aj veľa dobrého, užitočného a vzrušujúceho. Aj v Nikone sa pracovalo naplno, aby fotografi mali k dispozícii to, čo potrebujú. V roku 2021 sme predstavili niekoľko noviniek – fotoaparáty aj objektívy. A prišli aj úspechy –  ocenenia od odborníkov. Obzrime sa spolu ešte raz za novinkami minulého roka.

Február 2021

Pokročilá súprava Nikon Z 6II pre video

Prvá minuloročná novinka potešila najmä videografov. Koncom februára 2021 sa do predaja dostala súprava Z 6II pre nakrúcanie videa. Kit obsahuje fotoaparát s povolenou funkciou videovýstupu vo formáte RAW, klietku SmallRig pre uchytenie fotoaparátu a príslušenstva, externý rekordér Atomos Ninja V a ďalšie súčasti. Od aktualizácie firmvéru, ktorá v tom čase vyšla môžu oba modely Z 7II (s minimálnym cropom) aj Z 6II (s cropom 1,6x) snímať video v 4K kvalite vo frekvencii 60 sn./s. Oba modely môžu nahrávať ProRes RAW video a dokonca aj Blackmagic RAW video pre lepšiu úpravu. Znamená to lepšie zachytenie detailov v tieňoch, vo svetlách a tak isto lepší color grading v postprodukcii videa.

Viac info: Nový firmvér. Nová súprava pre video. Nové možnosti.

Stránka výrobcu: Pokročilá súprava Nikon Z 6II pre video

Marec 2021

NX Studio

Softvér NX Studio vznikol ako spojenie ViewNX-i na prezeranie fotografií a Capture NX-D na spracovanie a úpravu snímok. V programe je možné prezeranie, spracovávanie aj upravovanie fotografií a videí. Môžete si ho stiahnuť v Centre sťahovania

Viac info: Nový softvér NX studio

Apríl 2021

Red Dot Award 2021

V apríli sa Nikon mohol tešiť z ocenenia svojich produktov odborníkmi v medzinárodnej dizajnérskej súťaži Red Dot Award. Na základe inovácie, funkčnosti, ergonómie aj životnosti bili ocenené fotoprístroje Nikon D6, Nikon Z 6II, Nikon Z 7II, MB-N11 multifunkčný batériový grip, NIKKOR Z f/2.8 séria profesionálnych svetelných zoomov, ďalekohľad 10×25 STABILIZED a vzdelávací mikroskop ECLIPSE Ei.

Viac info: Dizajnérske ocenenia Red Dot Award 2021 pre Nikon

Máj 2021

iF DESIGN AWARD 2021

Prestížne svetové dizajnérske ocenenie získal systém mirrorless fotoaparátov Z 6II, Z 7II, MB-N11, mikroskop ECLIPSE Ei a digitálny SLR fotoaparát D6.

Viac info: Nikon produkty ocenené iF DESIGN AWARD 2021

TIPA WORLD AWARS 2021

Po dizajnérsky oceneniach prišlo na rad aj ocenenie redaktorov prestížnych svetových fotografických a obrazových magazínov. Na základe ich hlasovania získali produkty Nikon ocenenia: Nikon Z 7II – najlepší full-frame fotoaparát – expert, Z 6II – najlepší full-frame fotoaparát – pokročilý a objektív NIKKOR Z 14-24mm f/2.8 S – najlepší širokouhlý zoom objektív.

Viac info: Naše produkty úspešné aj v TIPA WORLD AWARS 2021: Nikon

Jún 2021

NIKKOR Z MC 105 mm f/2.8 VR S a NIKKOR Z MC 50 mm f/2.8

Jún bol bohatý na novinky, bolo ich hneď niekoľko. Najskôr boli predstavené prvé dva makroobjektívy na systém Z v ohniskových vzdialenostiach 50 a 105 mm. NIKKOR Z MC 105 mm f/2,8 VR S potešil vďaka svojej ohniskovej vzdialenosti a vzdialenosti zaostrenia fotografov živého hmyzu a drobných živočíchov a kompaktný NIKKOR Z MC 50 mm f/2,8 zase skôr začínajúcich makrofotografov. Klasickým ohniskom sa podobá záberu ľudského oka, preto ho využijú všetci, ktorí ho majú v obľube.

Viac info: Prvé makroobjektívy Nikkor Z

Test: Všestranný makráč: NIKKOR Z MC 105 mm f/2,8 VR S

Stránka výrobcu: NIKKOR Z MC 105 mm f/2,8 VR S, NIKKOR Z MC 50 mm f/2,8

NX field

Systém NX field na diaľkové snímanie fotografií uľahčuje prácu profesionálnym fotografom. Umožňuje stlačením jednej spúšte spustiť viacero fotoaparátov prepojených drôtovo či bezdrôtovo a zároveň poslať nasnímané fotografie na FTP server.

Viac info: Diaľkový systém pre profíkov NX field

NIKON Z fc + NIKKOR Z DX 16-50 mm f/3.5-6.3 VR Silver Edition + NIKKOR Z 28 mm f/2.8 (SE)

Tesne pred prázdninami uzrela svetlo retro novinka – Nikon Z fc v ikonickom dizajne FM2 či FM3A. Inšpirovaný tými najkrajšími prístrojmi vznikol fotoaparát s modernou mirrorless technológiou, širokým bajonetom Z, video funkciami a prepojením so smart zariadeniami. Spolu so Z fc prišli na trh dva objektívy vyladené do dizajnu fotoaparátu. Ľahký a kompaktný zoom NIKKOR Z DX 16 – 50 mm f/3,5 – 6,3 VR Silver Edition je svojim rozsahom vhodný na každodenné fotenie krajiniek, momentiek aj portrétov. Pevný objektív NIKKOR Z 28 mm f/2,8 SE vytvára pekný bokeh, využiť sa dá na fotenie portrétov či zátiší.

Viac info: Nikon Z fc: ikonický dizajn s inováciami radu Z

Video o Z fc: Ako si Nikon Z fc poradil pri dokumentárnej a street fotke?

Test Z fc: Nikon Z fc: zúročené dedičstvo, ikonický dizajn a skvelé fotografie

Stránka výrobcu: Nikon Z fc, NIKKOR Z DX 16 – 50 mm f/3,5 – 6,3 VR Silver Edition, NIKKOR Z 28 mm f/2,8 (SE)

August 2021

EISA 2021-2022

Ocenenia pre Nikon sa ušli aj pri vyhlásení EISA pre najlepšie produkty v oblasti digitálnych zobrazovacích prostriedkov. Nikon Z 6II bol spomedzi konkurencie produktov rôznych značiek najúspešnejší v kategórii Advanced camera (pokročilý fotoaparát), Nikon Z 5 víťaz Best Buy Camera (najvýhodnejšia kúpa). Medzi makroobjektívmi zvíťazil NIKKOR Z MC 50 mm f/2,8 a medzi profesionálnymi zoom teleobjektívmi NIKKOR Z 70 – 200 mm f/2,8 VR S.

Viac info: Štyri ocenenia EISA pre Nikon

September 2021

NIKKOR Z 40 mm f/2

V septembri do zbierky Z objektívov pribudol malý a ľahký 40 mm pancake. Trochu nezvyčajné ohnisko mohlo potešiť tých, pre ktorých je tridsiatka príliš široká a päťdesiatka zase príliš úzka. Ideálny, ak chcete vyraziť do ulíc s objektívom, ktorého váhu takmer nepocítite.

Viac info: Predstavujeme nový kompaktný a ľahký objektív NIKKOR Z 40mm f/2

Stránka výrobcu: NIKKOR Z 40 mm f/2

Október 2021

NIKKOR Z DX 18 – 140 mm f/3,5 – 6,3 VR

Rodinka DX objektívov NIKKOR Z sa rozrástla o všestranný zoom na cesty a bežné situácie. Po prepočte dosahuje jeho rozsah rozmedzie 27 až 210 mm. Ide teda o ultrazoom s pomerne značným rozsahom. Vďaka tomu s ním nafotíte širokouhlé zábery krajiny a priblížite si aj jej detaily. Nafotíte s ním portréty a vzhľadom na krátku minimálnu vzdialenosť zaostrenia len 20 cm aj veľmi blízke zábery.

Viac info: Nový všestranný objektív NIKKOR Z so zoomom

Stránka výrobcu: NIKKOR Z DX 18 – 140 mm f/3,5 – 6,3 VR

Nikon Z 9

Najočakávanejšou novinkou roka 2021 bol vlajkový mirrorless fotoaparát Z 9. Očakávania boli veľké a Nikonu sa podarilo ich splniť a možno aj prekonať.  Nikon započal predaj profesionálneho prístroja, ktorý prekonal dovtedajšie limity. Z 9 spája vysoké rozlíšenie, vysokú rýchlosť zaostrovania a čítania senzora pomocou rýchleho procesora EXPEED 7. Jeho operačná pamäť umožňuje nasnímať až 1000 snímok v rade v nekomprimovanom formáte RAW vo frekvencii 20 obrázkov za sekundu. V JPEG formáte je ešte rýchlejší. Video špecifikácie: 8K video vo frekvencii 60 snímok za sekundu, či 4K video vo frekvencii 120 snímok za sekundu, nový formát N-RAW a kompatibilita s ProRes RAW až do frekvencie 4K 60p. Profesionálov poteší bleskové odosielanie nafotených záberov na FTP server, vysoká kvalita spracovania a odolnosti. Elektronika sprostredkúva obraz bez Rolling Shutter efektu. Pred senzorom nezatvára závierka, čo sa premietne aj do obnovovacej frekvencie displeja hľadáčika, ktorý poskytne obraz bez oneskorenia. Inteligentný autofokus rozpoznáva objekty a sám sa dokáže určiť pomocou umelej inteligencie – Deep-learning AI AF. Všetky tieto vlastnosti naznačujú, že Z 9 sa stáva významným prelomovým hráčom na poli profesionálnej fotografie. Jeho predaje a predobjednávky naznačujú, že sa stane podobnou ikonou, ako svojho času prvý full-frame DSLR Nikon D3.

Viac info: Nikon Z 9 je tu! Aj so superteleobjektívom a FTZ II

Test: Ako hluchý dvere: Nikon Z 9

Stránka výrobcu: Nikon Z 9

NIKKOR Z 100 – 400 mm f/4,5 – 5,6 VR S

Nový objektív v rozsahu 100 – 400 mm je profesionálny nástroj, s ktorým nafotíte divokú prírodu, šport aj portréty. Všestranný objektív, ktorý si dobre poradí s veľmi blízkymi aj veľmi vzdialenými scénami pri zachovaní priaznivých rozmerov a hmotnosti.

Stránka výrobcu: NIKKOR Z 100 – 400 mm f/4,5 – 5,6 VR S

FTZ II

Vylepšený model FTZ adaptéra sa funkčne oproti predchodcovi nezmenil. Nová verzia priniesla však dizajn prispôsobený pre lepšiu použiteľnosť s niektorými objektívmi či batériovými gripmi.

Stránka výrobcu: Bajonetový adaptér FTZ II

NIKKOR Z 24 – 120 mm f/4 S

Októbrová novinka v rozsahu 24 až 120 mm s konštantnou svetelnosťou f/4 je ďalšou alternatívou cestovateľského objektívu, ktorý pokryje najčastejšie používané ohniská a umožní vyraziť na cesty s jedným univerzálnym objektívom.

Viac info: Nový kompaktný objektív so zoomom radu S: NIKKOR Z 24 – 120 mm f/4 S

Stránka výrobcu: NIKKOR Z 24 – 120 mm f/4 S

November 2021

DPReview Awards 2021

Prívlastok revolučný prístroj pre Z 9 určite nie je prehnaný. Ocenili ho profesionáli z magazínu DPReview. Z 9 vyhrala DPReview Awards 2021 a získala ocenenie najlepší produkt roku 2021. Pochvalu si vyslúžil za inteligentné rozpoznávanie objektov, kontinuálne snímanie až do 120 sn./s a možnosť nahrávania videa v rozlíšení 8K. NIKKOR Z MC 105mm F2.8 VR S skončil hneď za víťazom medzi „najlepšími pevnými objektívmi“ a Nikon Z fc skončil ako druhý „najlepší spotrebiteľský fotoaparát“.

Viac info: Our favorite gear, rewarded: DPReview Awards 2021

December 2021

NIKKOR Z 28-75mm f/2.8

Novinka v rozsahu 28-75 mm so svetelnosťou 2.8 asi trochu prekvapila, v portfóliu Nikon Z už objektívy s veľmi podobným rozsahom predsa sú 24-70 mm f/2.8 aj f/4. Podstatný rozdiel je však v cene. Táto novinka je cenovo dostupnejším variantom svetelného zoomu.

Viac info: Tvorte slobodne: NIKKOR Z 28 – 75 mm f/2,8

Stránka výrobcu: NIKKOR Z 28 – 75 mm f/2,8

DPReview Readers' Choice Awards 2021: Product of the Year

Rovnaký názor ako odborní redaktori prejavili aj čitatelia DPReview. V koncoročnej ankete magazínu o produkt roku 2021 dali Nikonu Z 9 53,7% všetkých hlasov. Redakcia so svojimi čitateľmi súhlasí: Z 9 je jeden z najvýkonnejších digitálnych fotoaparátov, aké sme kedy videli. Ponúka kombináciu funkcií, vďaka ktorým sa radí medzi najlepšie produkty vo svojej triede a to za cenu, ktorá je nižšia ako jeho najväčšia konkurencia.

Viac info: DPReview Readers‘ Choice Awards 2021: Product of the Year

Tak a to je z noviniek roku 2021 všetko. Bol to úžasný rok plný noviniek, o ktoré sa rozrástol mirrorless systém Nikon Z. Nie všetky objektívy sa mi už dostali do rúk, ale to, čo som vyskúšal, ma nenechalo chladným. Teším sa na rok 2022, lebo podľa všetkého trend vývoja ostáva podobný. 😊

Ostaňte s nami a buďte včas informovaní. Ďakujeme za vašu priazeň!

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.