Štyri ocenenia EISA pre Nikon

Ako každý rok, aj tento rok EISA (The Expert Imaging and Sound Association)  vyhlásila ocenenia pre najlepšie produkty v oblasti digitálnych zobrazovacích prostriedkov. Nikonu sa podarilo získať rovno 4 ocenenia, dve za fotoaparáty Nikon Z 5 a Nikon Z 6II, jedno ocenenie za nový kompaktný a cenovo priaznivý makro objektív NIKKOR Z MC 50 mm f/2,8 a nakoniec ocenenie za špičkový objektív určený pre reportážnych a športových fotografov NIKKOR Z 70-200 mm f/2,8 VR S.

Po skúsenostiach, ktoré som s uvedenými prístrojmi nadobudol, sa tomu nečudujem, pretože Z5 je naozaj jeden z najlepších vstupov do full-frame fotografie. Zdieľa všetky podstatné vlastnosti vyspelejšieho modelu Nikon Z6 a pritom si stále zachováva priaznivú cenu. Jjediné obmedzenie, ktoré vás môže určitým spôsobom limitovať, je okresané 4K video s orezovým faktorom 1,5x. Inak je Z 5 na nerozoznanie od Z 6 čo sa týka ovládania, funkcii zaostrovania, veľmi podobný špičkovým obrazom bez šumu aj pri vyšších citlivostiach ISO.

Z6 druhej generácie zas vylepšuje oceňovaný prístroj, ktorým už bol jeho predchodca. Ešte o trochu zrýchľuje všetky procesy, ponúka druhý záložný slot pre SD kartu a 4K video vo frekvencií 60 obrázku za sekundu. V spolupráci s externým rekordérom Atomos Ninja V dokáže natáčať 10 bit video v rôznych logoch, alebo po aktualizácii a upgrade firmvéru aj veľmi populárny ProRes RAW. Ten umožňuje pokročilé úpravy v postprocese, ktoré používajú profesionálni filmári.

Makro objektív ohniskovej vzdialenosti 50 mm som ešte nemal možnosť vyskúšať, ale držal som ho v ruke a je naozaj prekvapujúco ľahký a kompaktný. Urobí tak veľmi dobrú službu tým, ktorí sú na cestách a chcú zachytávať fotografie a video v životnej veľkosti jedna k jednej. Už teraz sa teším na jeho test.

Profesionálny zoom 70-200 mm nesmie chýbať v brašni profi reportéra. Ja som mal možnosť vyskúšať ho a priznám sa, že ma neprekvapil. Totiž po skúsenostiach s týmito zoom objektívmi vo svetelnosti f/2,8 som neočakával nič iné, ako perfektný výkon rýchlym a precíznym zaostrovaním aj samotnou obrazovou kvalitou. Ak hľadáte perfektný profesionálny reportážny zoom pre svoje Zetko, ďalej hľadať nemusíte. Je to naslovovzatý profík a tomu zodpovedá aj cena, no aj tak si trúfnem povedať, že stojí za každý cent. Jeho recenziu si môžete prečítať tu. No a nech sa páči teraz tlačová správa.

Tlačová správa

Amsterdam, Holandsko, 17. augusta 2021: Spoločnosť Nikon dnes s potešením oznamuje, že štyri z jej produktov boli úspešné na udeľovaní ocenení EISA Awards 2021-2022. Mirrorless fotoaparát Nikon Z 6II získal ocenenie Advanced Camera (Pokročilý fotoaparát) a mirrorless fotoaparát Nikon Z 5 získal ocenenie Best Buy Camera (Najlepšia kúpa fotoaparátu). Úspechy slávilo aj množstvo objektívov NIKKOR. Objektív NIKKOR Z MC 50 mm f/2,8 získal ocenenie Macro Lens pre najlepší makroobjektív, zatiaľ čo objektív NIKKOR Z 70 – 200 mm f/2,8 VR S vyhral v kategórii Professional Telephoto Zoom Lens (Profesionálny teleobjektív so zoomom).

Fotoaparát Z 6II, ktorý je jedným z najpokročilejších mirrorless modelov spoločnosti Nikon, bol ocenený za svoj pôsobivý systém automatického zaostrovania a možnosti spracovania obrazu, vďaka ktorým je prvou voľbou uznávaných fotografov. Plnoformátový snímač, elektronický hľadáčik a vysoká citlivosť ISO fotoaparátu Z 5 zasa prispeli k tomu, že bol ocenený ako najvýhodnejší plnoformátový fotoaparát na trhu. V kategóriách objektívov boli ocenené objektívy NIKKOR Z MC 50 mm f/2,8 a NIKKOR Z 70 – 200 mm f/2,8 VR S za ich optickú dokonalosť a špičkový dizajn.

Získané ocenenia dokazujú, že spoločnosť Nikon naďalej buduje na svojich osvedčených skúsenostiach v oblasti prvotriedneho dizajnu a inžinierstva a poskytuje vzrušujúce, inovatívne vybavenie, ktoré spĺňa potreby fotografov – kreatívne aj technické.

Asociácia EISA hodnotí fotoaparát Nikon Z 6II – víťaza ocenenia Advanced Camera pre roky 2021 – 2022

Nikon Z 6II je všestranný fotoaparát s plnoformátovým snímačom BSI CMOS s 24,5 milióna pixelov, ktorý nahráva video až do rozlíšenia 4K Ultra HD s frekvenciou 60 snímok za sekundu. Jeho systém automatického zaostrovania novej generácie funguje pri úrovniach osvetlenia už od –4,5 EV, zatiaľ čo dva procesory EXPEED 6 zabezpečujú rýchlejšie spracovanie obrazu a vyššiu kapacitu vyrovnávacej pamäte pre sériové snímanie v porovnaní s jeho predchodcom. Fotoaparát Z 6II tiež získal duálny slot na karty – jeden na karty CFexpress/XQD a jeden na štandardné karty SD. Možno ho napájať cez rozhranie USB-C a je plne kompatibilný so zvislým batériovým gripom. Ide o jeden z najdokonalejších fotoaparátov, ktoré sú k dispozícii pre serióznych nadšencov fotografovania.

Asociácia EISA hodnotí fotoaparát Nikon Z 5 – víťaza ocenenia Best Buy Camera pre roky 2021 – 2022

Nikon Z 5 je kompaktný a ľahký fotoaparát vybavený plnoformátovým snímačom s 24,3 milióna pixelov, ktorý je upevnený na systéme mechanickej stabilizácie. Vďaka veľkému gripu, joysticku na rýchlu zmenu možností, dotykovému displeju a ostrému elektronickému hľadáčiku s 3,6 miliónmi bodov je jeho používanie veľmi príjemné. Fotoaparát Nikon Z 5 s maximálnou citlivosťou ISO 51 200 umožňuje pokračovať vo fotografovaní aj v náročných svetelných podmienkach. Jeho 273-bodový systém automatického zaostrovania je veľmi účinný a automaticky identifikuje oči a tváre ľudí, ako aj niektorých domácich zvierat. Fotoaparát tiež sníma video v rozlíšení 4K, aj keď s 1,7-násobným orezaním. Celkovo ide o najvýhodnejší plnoformátový fotoaparát na trhu.

Asociácia EISA hodnotí objektív NIKKOR Z MC 50 mm f/2,8 – víťaza ocenenia Macro Lens pre roky 2021 – 2022

Tento cenovo dostupný, kompaktný a ľahký štandardný makroobjektív pre fotoaparáty Nikon Z poskytuje reprodukčný pomer 1 : 1 pri najkratšej zaostriteľnej vzdialenosti 16 cm. Optická konštrukcia používa na minimalizáciu farebnej vady prvky z asférického skla aj zo skla s extrémne nízkym rozptylom. Predný optický prvok chráni fluórová vrstva a tubus je utesnený proti prachu, nečistotám a vlhkosti, čo umožňuje používanie v náročných podmienkach. Je vybavený nehlučným ovládacím krúžkom, ktorý umožňuje nastavovať clonu alebo citlivosť ISO. Pri používaní s fotoaparátom radu Z formátu DX zodpovedá obrazový uhol objektívu hodnote 75 mm, vďaka čomu je skvelou voľbou pre makrá aj portréty.

Asociácia EISA hodnotí objektív NIKKOR Z 70 – 200 mm f/2,8 VR S – víťaza ocenenia Professional Telephoto Zoom Lens pre roky 2021 – 2022

Tak ako sa očakáva od objektívu určeného pre profesionálne používanie v najvyššej triede, tento rýchly teleobjektív so zoomom je taký pokročilý, ako je to len možné. Opticky je vynikajúci, pričom v sebe spája vysoké úrovne ostrosti s účinným potlačením farebných vád. Medzi ďalšie žiadané funkcie patria konštrukcia odolná voči poveternostným vplyvom, automatické zaostrovanie, ktoré je rýchle, nehlučné a presné, a účinná optická stabilizácia. Prispôsobiteľný ovládací krúžok, dve programovateľné tlačidlá a displej na hornej strane poskytujú jedinečnú úroveň ovládania. Výsledkom je fantastický objektív, ktorý je ideálny pre široké spektrum použití, od fotografovania voľne žijúcich zvierat a športov až po fotografovanie portrétov a svadieb.

Ocenenia EISA Awards každoročne oslavujú tie nové produkty, ktoré v sebe spájajú najpokročilejšie technológie a žiadané funkcie s prvotriednym výkonom. Tieto ocenenia siahajú od cenovo najdostupnejších produktov s vysokou hodnotou až po produkty modernej spotrebnej elektroniky s tými najvyššími ambíciami. Neustále sa meniace kategórie ocenení odzrkadľujú evolúciu dizajnu a pripojenia produktov, ale každý víťaz ocenenia EISA Award zostáva tým najlepším vo svojej triede.

Ďalšie informácie nájdete na webovej lokalite asociácie EISA: https://www.eisa.eu/

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Meníme sa na Nikon Europe BV

Chceli by sme vás informovať, že sme podstúpili zmenu štruktúry nášho právneho subjektu. Tieto zmeny nebudú mať vplyv na aktuálne ponúkané služby.

ĎALŠIE INFORMÁCIE

Naše oznámenie o ochrane osobných údajov sa zmenilo

Zlepšujeme spravovanie údajov o zákazníkoch v rámci Európy. Odteraz budú naše e-maily odosielané a údaje o zákazníkoch ukladané a spravované centrálne spoločnosťou Nikon Europe BV so sídlom v Holandsku. Táto zmena nám umožní spravovať údaje o zákazníkoch efektívnejšie a bezpečnejšie.

Aktualizované oznámenie o ochrane osobných údajov si môžete prečítať tu.