Nikon Z fc: zúročené dedičstvo, ikonický dizajn a skvelé fotografie

Keď Nikon v júni tohto roku predstavil svoj nový APS-C model Z fc, rozbúchalo sa mi srdce. V tej sekunde som vedel, že odhliadnuc od toho, ako bude fotiť, aké vlastnosti bude mať, bude sa mi páčiť. Je to podobné, ako s nemenovaným tmavohnedým nápojom – keď ju miluješ, nie je čo riešiť! 😀

A prečo mi Z fc tak padol do oka? Lebo pri pohľade spredu vyzeral na nerozoznanie od môjho milovaného Nikonu FM3A, klasického filmového fotoaparátu s manuálnym zaostrovaním a ovládaním, posledného, ktorý vzišiel z výrobných liniek spoločnosti Nikon. FM3A bol v princípe revolučný fotoaparát. Ponúkal totiž určitú elektronickú automatizáciu – dalo sa ním fotografovať prioritou clony, čo urýchľovalo prácu dokumentaristom a street fotografom, no zároveň, keď došli batérie, FM3A vedel naďalej v manuálnom režime fotografovať všetkými rýchlosťami závierky až do 1/4000 s. A táto železná istota, kovové spracovanie, mechanické ovládanie a krásny optický hľadáčik bolo to, čo ma na tomto filmovom skvoste fascinovalo. A zrazu je tu niečo podobné, kompaktné a vyzerajúce takmer totožne. To je nový Nikon Z fc!

Dizajn a ovládanie

Predná strana fotoaparátu je minimalistická – strieborný povrch v kombinácii s kvalitnou imitáciu kože. Vedľa bajonetu tlačidlo na jeho uvoľnenie, nad ním logo Z fc a vedľa neho LED kontrolka. Na opačnej strane jedno programovateľné tlačidlo pod prstami a pod ukazovákom predný otočný volič. To je všetko.

Vrchná strana je o čosi zložitejšia. Máme na nej tri mechanické kotúče, z ktorých jeden volí citlivosť ISO, druhý rýchlosť závierky a tretí korekciu expozície. Pod kotúčom pre voľbu ISO nájdeme prepínač režimov fotografovania a pod kotúčom s rýchlosťami závierky prepínač medzi režimom videa a fotografovania. Na dosah ukazováka pravej ruky potom máme ovládač on/of, samotnú spúšť a tlačidlo natáčania videa. Pri korekcii expozície je malé (a ťažšie čitateľné) okienko na zobrazenie aktuálnej clony.

Na zadnej strane nakoniec zľava tlačidlo prehrávania a vymazania, tlačidlo režimu hľadáčika a displeja, samotný hľadáčik a displej, tlačidlo AE-L a AF-L na aretáciu expozície a/alebo expozície, zadný volič hodnôt, tlačidlo i na prístup do rýchleho menu, štvorsmerové tlačidlo so stredovým potvrdením OK, tlačidlá plus a mínus na priblíženie fotografie, tlačidlo disp na rôzne zobrazenie zadného displeja a nakoniec tlačidlo pre vstup do menu. Hľadáčik má samozrejme senzor na automatické prepínanie medzi ním a displejom a takisto korekciu dioptrií. Na spodnej časti nájdeme kryt batérie a pamäťovej karty typu SD, statívový závit a na bočnej stene potom konektory pre HDMI, USB a mikrofón.

Kto niekedy ovládal mechanickú zrkadlovku, nezaskočí ho ani mechanické ovládanie Nikonu Z fc. Kto má radšej moderné ovládanie, stále môže voliť expozičné hodnoty pomocou predného aj zadného voliča tak, ako je zvyknutý na digitálnych zrkadlovkách Nikon alebo na súčasných mirrorless fotoaparátoch Nikon. No a na svoje si prídu aj najmladšie ročníky, keďže takmer všetko viete nastaviť aj na zadnom dotykovom displeji. Nie, vy starší sa neľakajte, dotykové ovládanie sa dá aj deaktivovať. 😊 Dokonca, ak by ste si chceli vychutnávať klasické fotenie, zadný displej si môžete zatvoriť, a potom prístroj aj zo zadnej strany vyzerá „nedigitálne“. Táto možnosť samozrejme chráni aj displej pred poškodením a poškriabaním či už v brašni, alebo keď ho nosíte na krku a máte napríklad bundu s kovovými gombíkmi alebo vystupujúcim zipsom. Bavím sa na tom, keď si displej zatvorím, fotografujem a ľudia sa ma pýtajú, či dnes ešte niekto fotí na film. 😊

Ovládanie je teda príkladné, a aj keď Z fc nemá veľa dedikovaných prispôsobiteľných tlačidiel, vzhľadom na mechanické ovládače pri fotení nepociťujem žiaden deficit. Skôr naopak, môžem sa viac sústrediť na fotenie. Ak by však vznikla potreba, rýchle menu si viete vyvolať jediným dotykom a viete si ho nastaviť úplne podľa seba – to znamená 12 najčastejšie používaných funkcii bleskovo na dosah. Tým, že dizajn prístroja je naozaj klasický a úzky, nemá žiaden grip. Pri používaní s ťažším objektívom v rukách trochu kĺže, preto samozrejme odporúčam používať popruh na krk. Ak ale milujete fotiť bleskovo z ruky z rôznych pohľadov a popruh vás veľmi obmedzuje, tak ako mňa, odporúčam dokúpiť si malý grip na lepšie uchopenie a  držanie prstami. Potom môžete popruh nechať doma.

Pozor, toto nie je kritika ovládania, je to vlastnosť klasického dizajnu fotoaparátu. Za seba dávam ovládaniu jednotku. Hviezdička mu chýba len preto, že by sa mi páčilo pre plný zážitok z manuálneho mechanického ovládania, aby bol k dispozícii aspoň jeden alebo dva objektívy, ktoré by mali mechanický ovládač unášať clony a zároveň aj mechanické zaostrovanie pomocou helicoidu a nie pomocou elektrických motorčekov. Aj preto som si kúpil redukciu na mechanické objektívy, aby som mal plný zážitok z mechanického fotografovania. Ale o tom vám napíšem až nabudúce. 😊 Viac technických záležitosti vám nebudem popisovať, keďže čo sa týka senzora, zaostrovania, rýchlosti snímania, videa, to všetko Nikon Z fc zdieľa s Nikonom Z 50, ktorému sme sa na Nikonblogu venovali už v niekoľkých článkoch. Technicky najväčší rozdiel medzi Nikonom Z 50 a Z fc je ten, že Z fc nedisponuje vstavaným bleskom. To je trochu škoda, ale rozumiem, že aj to je daň retro dizajnu. Našťastie mám k nemu ešte s tvoj starší blesk Nikon Speedlite SB-300, ktorý mu sedí ako uliaty a navyše sa dá vyklopiť a odrážať od stropu.

Fotografovanie

S Nikonom Z fc sa fotografuje výborne aj so štandardným ZOOM objektívom NIKKOR Z DX 16 – 50 mm, aj so špeciálnym objektívom NIKKOR Z 28 mm, ktorého dizajn bol špeciálne vyladení pre Z fc, ale aj s kompaktným ale výkonným ZOOM teleobjektívom NIKKOR Z DX 50 – 250 mm. Napriek tomu, že nejde o profi objektívy, zaostrovanie s nimi je bleskové, presné, a to nielen pri statických objektoch, ale aj pri sledovaní pohybujúcich sa objektov. Zaostrovací systém, ktorý Nikon Z fc zdedil po Z 50, je veľmi rýchly a spoľahlivý a má 209 AF bodov s fázovou kontrolou zaostrovania. Nenechá vás v štychu, či fotíte krajinu, decká naháňajúce sa po záhrade, alebo hrajúce futbal na miestnom štadióne. 20,9 megapixlový senzor má prekvapujúci dynamický rozsah, krásne farby a dobrý odstup signálu od šumu pri vysokých citlivostiach. Automatické vyváženie bielej zabezpečí v drvivej väčšine prípadov krásne a verné farby a príjemné tóny pokožky. Zaostrovanie so štandardným zoomom, ktorý je postavený hlavne tak, aby bol kompaktný a ľahký, nie super svetelný, môže byť v nízkom svetle problematické. V tmavších interiéroch tak naozaj využijete špeciálny 28 mm objektív, alebo na ZFC môžete samozrejme nasadiť akýkoľvek NIKKOR objektív z radu Z alebo NIKKOR objektív s bajonetom F cez redukciu FTZ.

S Nikonom Z fc už fotografujem vyše mesiaca a môžem povedať, že s ním naozaj oddychujem. Denne fotografujem full-frame fotoaparátom s veľkými objektívmi. Keď točím video, fotoaparát s objektívom je len polovica váhy, ktorú držím v rukách. Zvyšok tvorí ďalšie filmové príslušenstvo ako klietka, gripy, úchyty, monitory, externé disky, mikrofóny. Po takom dni si potrebujete oddýchnuť. Street a dokumentárna fotka ostáva stále mojím koníčkom a relaxom. Lepšie povedané s Nikonom Z fc a malinkým objektívom sa tieto moje záľuby opäť stávajú relaxom, na ktorý sa veľmi teším. Aj preto Z fc neleží na stolíku ani vo vitríne, ale robí mi každodennú spoločnosť, či už idem na výlet s rodinou, túlať sa do ulíc Bratislavy či iného mesta, alebo vyrazím na salaš zaspomínať a stretnúť zaujímavých ľudí, ktorí sa venujú tradičnému remeslu. A to je aj cieľ tohto krásneho prístroja. Môže to byť hlavným fotoaparátom nadšenca, hlavným rodinným fotoaparátom, ale môže to byť aj voľnočasovým a každodenným fotoaparátom profíka, ktorý už vo voľnom čase nechce so sebou nosiť svoju veľkú výbavu. A v prípade potreby, alebo nečakanej udalosti, aj profíkovi splní jeho nároky na kvalitu. Veď posúďte sami. Na salaši som mal aj svoj full-frame fotoaparát Nikon Z6 II a malý Nikon Z fc. Odborník samozrejme cíti rozdiel, ale nezasvätený pozorovateľ rozdiel uvidí len veľmi ťažko.

Porovnanie:

Fotografie z Nikon Z fc

Fotografie z Nikon Z 6II

Video

Nikon Z fc natáča aj krásne 4K video plné detailov a s vynikajúcim plynulým preostrovaním. V tak malinkom prevedení si z dovolenky či služobnej cesty môžete doniesť nádherné zábery s krásnym kontrastom a farbami. Ak by ste chceli viac, môžete k fotoaparátu pripevniť externý mikrofón, či klopový mikrofón a otočiť displej na seba a môžete začať vlogovať ako profesionálny Youtuber.

Záver

Nikon Z fc odporúčam všetkým, ktorým sa páčia klasické fotoaparáty, ktorí už majú Z fotoaparát a chcú niečo viac štýlové a menšie. Všetkým, ktorí chcú byť na ulici trochu menej nápadní – Z fc sa vie doslova stratiť v rukách. Tým, ktorí radi cestujú naľahko, a pritom si chcú priblížiť aj extrémne vzdialené veci. Nato budete potrebovať spomínaný vynikajúci kompaktný ľahký objektív NIKKOR Z DX 50 – 250 mm. A nezabudnite, že k dispozícii máte už krásne rozrastajúcu sa rodinu natívnych NIKKOR objektívov s bajonetom Z, Nikon objektívov s bajonetom F cez FTZ adaptér a v neposlednom rade nekonečné množstvo objektívov s rôznymi bajonetmi od rôznych výrobcov rôznej kvality a charakteru, ktoré cez redukcie bajonetov môžete použiť na Nikone Z fc a v princípe na akýkoľvek Nikon Z mirrorless fotoaparát. Ale o tom až v špeciálnom článku nabudúce. 😊

Veľmi teším zo Z fc, teším sa na všetky ďalšie dobrodružstvá, na ktorých ma bude sprevádzať a fotografie, ktoré z toho vzniknú. A dúfam, že v budúcnosti sa podobného prístroja dočkáme nielen z APS-C senzorom (DX), ale takisto aj s full-frame (FX) senzorom. Tešte sa zo života, fotografujte a zachytávajte krásne chvíle, veselé i smutné, všetky sú dôležité. A majte radosti z fotenia!

Technické špecifikácie

Typ

Mirrorless fotoaparát

Bajonet objektívu

Bajonet Nikon Z

Obrazový snímač

DX, CMOS, 23,5 mm × 15,7 mm

Celkový počet pixelov

21,51 milióna

Efektívny počet pixelov

20,9 milióna

Ukladací priestor – Médiá

SD, SDHC (kompatibilné s normou UHS-I), SDXC (kompatibilné s normou UHS-I)

Slot na kartu

1 pamäťová karta SD (Secure Digital)

Hľadáčik

1,0-centimetrový/0,39-palcový elektronický hľadáčik OLED s približne 2 360 000 bodmi, vyvážením farieb a automatickou a 7-úrovňovou manuálnou reguláciou jasu

Pokrytie obrazového poľa

Približne 100 % vo vodorovnom a 100 % v zvislom smere

Frekvencia snímania1

Až 11 snímok za sekundu. Pomalé sériové snímanie: približne 1 až 4 snímky za sekundu. Rýchle sériové snímanie: Približne 5 snímok za sekundu. Rýchle sériové snímanie (rozšírené): Približne 11 snímok za sekundu.

Zaostrovacie body4

209

Videosekvencie – veľkosť obrazu (pixely) a frekvencia snímania5

3 840 × 2 160 (4K UHD): 30p (progresívne)/25p/24p, 1920 × 1080: 120p/100p/60p/50p/30p/25p/24p, 1920 × 1080 (spomalený pohyb): 30p (×4)/25p (×4)/24p (×5)

Videosekvencie – formát súborov

MOV, MP4

Monitor

Uhlopriečka 7,5 cm (3,0 palca); výklopný a otočný dotykový monitor TFT LCD s pozorovacím uhlom 170°, pokrytím obrazového poľa približne 100 %, vyvážením farieb a 11-úrovňovou manuálnou reguláciou jasu; približne 1 040 000 bodov

Batéria

Jedna nabíjateľná lítium-iónová batéria EN-EL25

Sieťový zdroj

Nabíjací sieťový zdroj EH-7P (k dispozícii samostatne)

Statívový závit

6,35 mm (1/4 palca, ISO 1222)

Rozmery (š × v × h)

Približne 134,5 × 93,5 × 43,5 mm

Hmotnosť

Približne 445 g s batériou a pamäťovou kartou, ale bez krytky tela; približne 390 g (len telo fotoaparátu)

Galéria fotografií

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *