Nikon Z fc: ikonický dizajn s inováciami radu Z

Nikon predstavuje nový mirrorless fotoaparát Nikon Z fc v ikonickom dizajne legendárnej filmovej zrkadlovky Nikon FM2

Nikon, dnes ti patrí moje ďakujem!

Inšpirácia tým najkrajším, čo sa v rade FM vytvorilo. Nikon FM2 a FM3A...

Od čias digitálnej revolúcie vo fotoaparátoch bolo mojím prianím aby Nikon vyrobil digitálnu zrkadlovku vo veľkosti a s ovládaním, aké mali zrkadlovky radu FM. Boli to geniálne jednoduché fotoaparáty, ktoré mali priame ovládanie všetkých 3 expozičných veličín – času, clony a citlivosti ISO. Boli kompaktné, ale pritom odolné a zároveň na svoju dobu ponúkali výnimočné vlastnosti. Išlo napríklad o rýchlosť závierky fotoaparátu, ktorá dosahovala 1/4000 s, synchronizáciu s bleskom pri časoch 1/250 s alebo napríklad v prípade Nikonu FM3A o kombináciu elektronickej a mechanickej závierky, ktoré umožňovali snímať aj automaticky aj mechanicky, posledné aj bez akejkoľvek elektrickej energie. To bol aj prípad FM2, ktorá stojí za dizajnom dnešnej novinky Nikonu Z fc. Tá ako prvá 35 mm zrkadlovka dokázala bez batérií fotografovať všetkými časmi závierky až do 1/4000 s!

Aj keď v 2013-tom Nikon vyrobil Digitálnu zrkadlovku Nikon Df, tá bola stále o dosť väčšia a nedržala sa úplne dizajnu filmového radu FM. Napriek tomu som si obdobie s týmto fotoaparátom užil. Ale dnes som sa konečne dočkal. Dnes Nikon ohlasuje Nikon Zfc, nový mirrorless fotoaparát s novými technológiami, novým širokým Nikon Z bajonetom, video funkciami, veľmi slušným zaostrovaním pri fotografovaní i natáčaní videa, s pokročilými funkciami prenosu obrazového materiálu do SMART zariadenia i diaľkovým ovládaním zo SMART zariadenia. K dispozícii tak máte funkčné a krásne zariadenie s naozajstnou kvalitou obrazu, ale s rýchlosťou a pružnosťou mobilného telefónu. Vy jednoducho fotíte a prístroj sám posiela nafotené fotografie do vášho telefónnu na okamžité zdieľanie s blízkymi či priateľmi na sociálnych sieťach. A to je vlastne cieľ takýchto prístrojov. Retro fotoaparát, ktorý je štýlový, ale zároveň je maximálne funkčný a moderný. Je vlastne mostom medzi klasickými fotografmi na film a novými technológiami. Klasici určite ocenia ovládanie pomocou mechanických kovových voličov s krásne presným a pevným chodom, či už volíte čas závierky, clonu, ISO alebo korekciu expozície. Stále máte pritom k dispozícii súčasnejšie ovládanie pomocou hlavného a vedľajšieho ovládača na prednej a zadnej strane fotoaparátu, takže sa nestratíte ani vtedy, keď ste zvyknutí fotografovať súčasnými fotoaparátmi. No a máme tu ešte niečo aj pre súčasníkov a mladú generáciu. Veď fotoaparát Nikon Z fc môžete ovládať a používať rovnako ako svoj smartfón pomocou ovládania cez dotykovú obrazovku. Dokonca jediným dotykom namiesto v obraze môžete na oblasť zaostriť a zároveň vyhotoviť snímku. A že nemáte nejaké skúsenosti? V plnej automatike Nikon Z fc urobí Všetko za vás. Na svoje si prídu všetci. Tí ktorí radi hladkajú obrazovku, ktorí majú radi moderné ovládanie, aj tí ktorí majú najradšej úplnú klasiku v podobe mechanický ich voličov. A to je dobre.

Z priloženej tlačovej správy sa dočítate, že vlastnosťami sa Nikon Z fc nápadne podobá na Nikon Z 50, a je to naozaj tak. Má rovnaké špecifikácie senzora, výsledného obrazu aj videa. Čo ale ponúka navyše, je plné artikulovateľný displej, ktorý si môžete vyklopiť nabok a rotovať o tristošesťdesiat stupňov. Áno, seflie a vlogovanie je dnes in. Jeho výhodou je možnosť napájania cez USB C konektor počas dlhodobého snímania, napríklad časozberu alebo počas používania fotoaparátu ako webovej kamery. Na to slúži aplikácia Webcam Utility.

Na záver môjho predslovu by som sa rád vrátil ešte ku klasickému dizajnu. Áno, ide samozrejme aj o štýl, ktorý je teraz veľmi populárny. Inšpiráciu retrom nájdete nielen v móde, ale aj v motoristickom dizajne, bicykloch či kuchynských spotrebičoch. Zasiahlo všeobecne celý funkčný dizajn súčasnosti. Tento konkrétny design fotoaparátu Nikon Z fc však ale nie je len o life style. Vychádza z desaťročí skúsenosti a fotograf, ktorý vie čo robí, tak môže svoje nastavenia meniť bez toho, aby musel zapínať fotoaparát (okrem clony, pretože na ovládanie clony, vzhľadom na to že je elektronické, fotoaparát zapnúť musíte). Milým prekvapením je aj možnosť voľby citlivosti ISO po tretinách expozičného stupňa EV.

Pri pohľade z vrchu na fotoaparát, ktorý vám visí na krku, okamžite viete, aké hodnoty máte nastavené. Vidíte na dedikovanom kotúči ISO, čas a korekciu expozície. Clonu na malinkom úspornom digitálnom displeji. Myslím si, že práve pre tento klasický look a priame ovládanie pomocou mechanických voličov môže byť Nikon ZFC veľmi obľúbený u pouličných fotografov ale aj dokumentaristov či reportážnych fotografov. Je pre mňa dôkazom, že môžete mať štýlový fotoaparát, ktorý vám bude svedčať zavesený na ramene, ale zároveň bude plnohodnotným, funkčným a rýchlo ovládateľným nástrojom na zachytávanie rozhodujúcich a najkrajších momentoch vo vašom živote.

Tlačová správa

Amsterdam, Holandsko, 29. júna 2021: Spoločnosť Nikon dnes predstavuje mirrorless fotoaparát Nikon Z fc formátu DX – prvý fotoaparát radu Z v „tradičnom” dizajne, ktorý podporuje pokročilé funkcie. Zovňajšok fotoaparátu Nikon Z fc je inšpirovaný ikonickou filmovou zrkadlovkou Nikon FM2, ktorá bola uvedená na trh v roku 1982 a predstavuje kľúčový produkt v histórii spoločnosti Nikon. Spolu s fotoaparátom spoločnosť Nikon uvádza na trh dva nové objektívy, ktoré dopĺňajú jeho charakteristický štýl; NIKKOR Z DX 16 – 50 mm f/3,5 – 6,3 VR Silver Edition a NIKKOR Z 28 mm f/2,8 SE.

Kompaktné a ľahké telo fotoaparátu Nikon Z fc je ľahko prenosné, no disponuje vynikajúcou funkčnosťou a obrazovou kvalitou. To umožňuje jednoduché používanie pre existujúcich aj nových používateľov mirrorless fotoaparátov.

Medzi hlavné vlastnosti fotoaparátu Nikon Z fc patria:

Dizajnová inšpirácia legendárnym fotoaparátom

V detailoch fotoaparátu je vidieť vášeň. Dizajn pentaprizmy a vyváženie čiernych a strieborných prvkov na tele fotoaparátu Nikon Z fc sú odrazom modelu FM2, rovnako ako použitie kruhového okulára elektronického hľadáčika (EVF), dizajn voličov a písané logo Nikon zo 70. – 80. rokov. Použitie horčíkovej zliatiny zasa prinieslo spoľahlivú odolnosť.

Zjednodušená obsluha a tvorivý prejav

V hornej časti fotoaparátu Nikon Z fc sa nachádzajú tri otočné voliče a malé okienko, v ktorom sa zobrazuje clona. Voliče umožňujú nastavovať čas uzávierky, korekciu expozície a citlivosť ISO, vďaka čomu je zmena nastavení veľmi jednoduchá. Okrem toho možno tlačidlo „i“ a ponuku „i“, ktoré umožňujú používateľom rýchlo upravovať rôzne nastavenia stlačením jediného tlačidla, prispôsobiť podľa ich individuálnych preferencií snímania.

Fotoaparát Nikon Z fc teraz ako prvý fotoaparát radu Nikon Z podporuje korekciu expozície v režime AUTO, čo umožňuje používateľom dosiahnuť požadovaný výraz zvýšením jasu a vylepšením siluet atď. Fotoaparát je tiež vybavený 20 možnosťami Creative Picture Control (Kreatívny systém Picture Control), ktoré prinášajú jedinečné možnosti vyjadrenia. Výberom tém s rôznymi parametrami, ako sú odtieň, tónovanie a sýtosť, môžu používatelia vyjadriť rôzne nálady a upraviť efekty podľa svojho vkusu.

Vylepšené možnosti zaostrovania a snímanie z rôznych uhlov

Fotoaparát Nikon Z fc podporuje funkcie AF s detekciou očí a AF s detekciou zvierat pri snímaní statických snímok a videosekvencií – funkcie, ktoré boli pôvodne predstavené na fotoaparátoch Nikon Z 7II a Nikon Z 6II. Podporovaný je aj režim širokoplošného automatického zaostrovania (L) v režime automatického zaostrovania polí, ktorý ďalej zaisťuje jasné zachytenie očí a tvárí obmedzením oblasti zaostrenia. Je tiež možné dosiahnuť nepretržité zaostrovanie na oči určeného objektu, aj keď je v zábere viac osôb, alebo sledovanie očí pohybujúceho sa zvieraťa.

Snímanie jasných fotografií a videí v tmavých situáciách umožňuje pokrytie širokého štandardného rozsahu citlivosti ISO 100 – 51 200*. Použitím výklopného a otočného monitora, po prvý raz medzi fotoaparátmi radu Z, umožňuje vertikálne snímanie z nízkych alebo vysokých uhlov. Po otočení monitora dopredu sa fotoaparát automaticky prepne do režimu autoportrétu, čo umožňuje jednoduché snímanie autoportrétov pomocou dotykového ovládania.

Vylepšená konektivita prostredníctvom SnapBridge ver. 2.8

Aplikáciu SnapBridge je možné použiť na prenos fotografií a videí zaznamenaných fotoaparátom do inteligentného zariadenia**, čo používateľom uľahčuje ich zdieľanie na sociálnych sieťach. Prostredníctvom aplikácie je možné získať aj najnovší firmvér fotoaparátu.

Snapbridge ver. 2.8 s novým používateľským rozhraním teraz podporuje dva režimy automatického pripojenia: Foreground (na popredí) a Background (na pozadí). Režim Foreground (na popredí) sa s fotoaparátom spája iba vtedy, keď je aktivovaná aplikácia, čo znižuje spotrebu batérie fotoaparátu. Režim Background (na pozadí) ponúka neustále pripojenie a automaticky prenáša snímky, aj keď nie je aplikácia spustená.

Ďalšie dôležité funkcie fotoaparátu

 • Prirodzené zobrazenie s minimálnou aberáciou je dosiahnuté pomocou elektronického hľadáčika, ktorý využíva organický panel EL.
 • Nahrávanie videosekvencií s podporou rozlíšenia 4K UHD bez orezania s využitím obrazovej oblasti formátu DX
 • Podporuje nepretržité automatické zaostrovanie (AF-F) určené na záznam videosekvencií
 • Jednoduché snímanie spomaleného videa vďaka jednoduchému výberu veľkosti obrazu a frekvencie snímania
 • Podporuje softvér Webcam Utility, ktorý umožňuje používať fotoaparát Nikon Z fc ako webovú kameru
 • Balenie produktu a dodávaný remienok fotoaparátu sú zladené s retro štýlom fotoaparátu Nikon Z fc
 • Podporuje napájanie cez USB pri zapnutom fotoaparáte, ako aj nabíjanie cez USB

Dodané objektívy: NIKKOR Z DX 16 – 50 mm f/3,5 – 6,3 VR Silver Edition a NIKKOR Z 28 mm f/2,8 SE

NIKKOR Z DX 16 – 50 mm f/3,5 – 6,3 VR Silver Edition je štandardný objektív so zoomom vychádzajúci z objektívu NIKKOR Z DX 16 – 50 mm f/3,5 – 6,4 VR so strieborným dizajnom zovňajška zladeným s fotoaparátom Nikon Z fc. Objektív je kompaktný a ľahký, má celkovú dĺžku približne 32 mm a celkovú hmotnosť približne 135 g. Objektív sa pohodlne nosí a poskytuje vysoké rozlíšenie v celom rozsahu zoomu. Objektív NIKKOR Z DX 16 – 50 mm f/3,5 – 6,3 VR Silver Edition možno použiť v rôznych každodenných scénach, od krajiny a momentiek až po portrétne fotografie.

NIKKOR Z 28 mm f/2,8 SE je kompaktný a ľahký objektív, ktorý je ideálny na snímanie portrétov a zátiší. Vytvára hladký bokeh charakteristický pre objektívy s pevnou ohniskovou vzdialenosťou. Objektív je vyhotovený v retro dizajne inšpirovanom klasickými objektívmi NIKKOR z obdobia, keď bol uvedený na trh fotoaparát FM2. Použitím rovnakej povrchovej úpravy ako na fotoaparáte Nikon Z fc je objektív NIKKOR Z 28 mm f/2,8 SE zladený s klasickým vzhľadom fotoaparátu.

* Rozšíriteľný až na hodnotu ISO 204 800. Maximálna štandardná citlivosť pri snímaní videosekvencií je ISO 25 600.

** Možno použiť zariadenia iPhone®, iPad®, iPod touch® a Android™, v ktorých je nainštalovaná aplikácia SnapBridge. Aplikáciu SnapBridge je možné bezplatne stiahnuť z obchodu App Store® a Google Play™. Ďalšie informácie nájdete na webovej stránke spoločnosti Nikon.

 • Apple®, App Store®, logo Apple, iPhone®, iPad® a iPod touch® sú ochranné známky spoločnosti Apple Inc. registrované v USA a/alebo iných krajinách
 • Ochranná známka iPhone sa používa na základe licencie od spoločnosti Aiphone Co., Ltd.
 • Android™ a Google Play™ sú ochranné známky spoločnosti Google LLC.
 • Ostatné ochranné známky a obchodné názvy sú ochranné známky a obchodné názvy príslušných vlastníkov.

Online event k ohláseniu týchto noviniek môžete sledovať od 17:00 tu: www.nikon.sk

Ceny produktov v Store Nikon:

Telo Nikon Z fc – 939 €

Nikon Z fc + 28 mm f/2.8 – 1 199 €

Nikon Z fc + 16-50 mm Silver – 1 099 €

Nikon Z fc Vlogger kit – 1 249 €

Produkty budú v predaji od 28.7.2021.

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *