10 najčítanejších článkov na Nikonblog.sk v roku 2018

A je tu koniec! Lepšie povedané záver jedného krásneho roka, ktorý ubehol ako voda a priniesol radikálne novinky do portfólia Nikonu.

Spoločnosť predstavila prvé dva Full Frame mirrorless fotoaparáty, ktoré vzbudili veľký rozruch. Nikon Z 6 a Z 7 sú prelomovými modelmi, ktoré reprezentujú nový Z systém. Ten je charakterizovaný samozrejme absenciou zrkadla, čo samo o sebe prináša niekoľko výhod. V prvom rade tichšia prevádzka – zrkadlo nie je, teda sa ani pri expozícii nepohybuje, nevydáva hluk a nevibruje. Fotoaparáty sú tak vhodnejšie na fotenie delikátnych chvíľ a situácií, kde hluk nie je žiaduci. Zaostrovací systém pokrýva takmer celé obrazové pole a pri fotení s extrémne svetelnými objektívmi je presnejší – AF systém je priamo na obrazovom senzore a tak odpadajú problémy s front či back focusom. Fotoaparáty radu Z sú zároveň vhodnejšie pre natáčanie videa. Majú plynulejšie a rýchlejšie zaostrovanie pri live view a špecifikácie videa sú jednoducho špičkové. Na mnohých fórach a v magazínoch Fotoaparáty radu Z získali ocenenia redaktorov. Z 6 zvlášť bol oceňovaný svojimi schopnosťami pre video, Z 7 zas ako najlepší FF mirrorless pre foto (výber redakcie DPreview). A prečo to píšem v úvode článku o najčítanejších článkoch roku 2018? Asi tušíte, najčítanejšie články sa totiž týkali práve mirrorless systému Nikon Z a konkrétne Nikonu Z 7, ktorý dorazil na trh prvý.

Vaša šťastná sedmička, váš nový mirrorless fotoaparát Nikon Z 7

Tak trochu šokom je pre mňa to, že vysokú čítanosť si zachovávajú aj staršie články. Konkrétne tento z roku 2016 o objektívoch, ohniskách a ich využití a s linkom na Nikon simulátor objektívov. 😊

Vyberáme objektív I: ohnisková vzdialenosť, zoom, crop a Nikon simulátor objektívov.

Druhou horúcou novinkou roku 2018, tentoraz medzi ultrazoomami, bol Nikon Coolpix P1000. Ide o naozajstného rekordéra – „kompakt“ s najväčším priblížením na svete. Jeho maximálne ohnisko je 3000mm a predstavuje 125 násobné priblíženie.

Nikon COOLPIX P1000 MEGAZOOM dosiahol 3000mm a 125-násobné priblíženie

V marci 2018 spoločnosť Nikon uviedla niekoľko aktualizácií firmvéru pre fotoaparáty. Aktualizácie sú veľmi užitočné, pretože vylepšujú funkčnosť fotoaparátov a pravdepodobne aj preto, že v článku je názorný postup ako aktualizáciu realizovať, bol tento článok jedným z najúspešnejších v roku 2018.

Nový firmvér pre desať fotoaparátov Nikon

Drony sú jedným z najprogresívnejších zaznamenávajúcich zariadení. Aj ja som pred časom lietal obrovským dronom, na ktorom som viezol zrkadlovky Nikon, kým … Kým drony nezačali byť natoľko populárne,  bežné a často ohrozujúce okolie, že legislatíva na ich prevádzku poriadne sprísnela a v neposlednom rade aj zdražela. O potrebných podmienkach, aké musíte splniť aj s približnými cenami pojednával článok o lietaní s dronom.

Lietate? Možno protiprávne… Letecká fotografia a snímanie z dronu

Snáď najväčším prekvapením bol pre mňa opäť článok staršieho dátumu, ktorý sa prepracoval do TOP 10. Pomerne špecifický článok prakticky ukazuje, ako si pomocou jednoduchého adaptéru a držiaka diapozitívov možno bleskurýchlo a pritom kvalitne „naskenovať“ filmy. Samozrejme digitalizáciu realizujeme prefotením a jednoduchým stiahnutím obrázkov do počítača.

Z filmu do počítača.

Veľmi sa teším, že môj rozhovor s priateľom a super fotografom Vladom Šimíčkom skončil v rebríčku čítanosti tak vysoko. Keď som ho totiž niekoľko krát na rozhovor „lámal“, svojou prirodzenou skromnosťou mi dlho odolával. Myslím si, že toto morálne ocenenie si naozaj zaslúži a samozrejme nielen pre skromnosť ale aj pre jeho výstižné reportážne a dokumentárne fotografie, ktoré tvorí pre svet.

Vladimír Šimíček: Fotiť pre veľký svet

Posledný prírastok medzi vstupné zrkadlovky Nikon D3500 ponúka oproti predchodcovi drobné vylepšenia ako zmenšenie rozmerov, zníženia váhy ale súčasne výrazné zvýšenie výdrže batérie. To dosahuje podľa noriem asociácie CIPA 1550 záberov na jedno nabitie. Aj to je zaujímavý údaj pre tých, ktorí radi cestujú naľahko a nechcú meniť batériu príliš často.

Najmenšia a najľahšia zrkadlovka Nikon. D3500 je tu

Že vás téma objektívov zaujíma ste už dokázali neustálym čítaním článku o ohniskách a Nikon simulátore. Tento váš záujem sa prejavil aj v návštevnosti ďalšej URL adresy, ktorá schováva tipy na objektívy podľa jednotlivých žánrov, ktoré vás zaujímajú a to aj podľa ekonomickej výhodnosti.

Čo svedčí fotoaparátu I – objektív

Posledným článkom z prvej desiatky za rok 2018 je recenzia teleobjektívu, ktorý je ako stvorený pre cestovateľov. Je totiž kompaktný, ľahký, rýchly a zároveň ponúka špičkovú kvalitu obrazu – perfektnú kresbu i príjemný bokeh.

Cestovateľský objektív číslo 2. AF-S NIKKOR 70-200mm f/4G ED VR

Tak a sme na začiatku nového roka. Verím, že potvrdí smer, ktorým sa Nikon vybral. Verím, že spolu objavíme nové možnosti vyjadrenia a nové kvality vo fotografii. Budeme sa v Nikone snažiť sprostredkovať vám ešte viac inšpirácii tvorbou zaujímavých fotografov či už profíkov alebo nadšencov.

Prajem vám krásne oslavy Nového roku a teším sa na vás opäť na stránkach Nikonblog.sk počas celého roku 2019.

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *