Nový ročník Fotky NIKONBLOGU 2021 spustený! Aké novinky sme pripravili?

Aj keď už sme takmer v polovici januára, nezabudli sme! Od dnes spúšťame nový ročník súťaže. Z názvu vypúšťame slovo „mesiaca“. Predstavujeme vám súťaž Fotka NIKONBLOGU 2021.  Čaká nás niekoľko zmien v porovnaní s minulými ročníkmi. Veríme, že sa do nej budete zapájať minimálne s takým nadšením ako doteraz.

V porovnaní s minulými ročníkmi, budeme súťažiť iba v šiestich kolách súťaže, to znamená že bude 6 súťažných tém. Predstavíme vám ich všetky už teraz, aby ste vedeli, čo nás čaká a mohli sa prípadne dopredu pripraviť či fotiť si na témy celý rok. Každé súťažné kolo potrvá dva mesiaca, s výnimkou aktuálneho prvého kola, ktoré bude o čosi kratšie. Potrvá do konca februára. 

Témy súťaže Fotka NIKONBLOGU 2021

  1. kolo (13.1.-28.2.2021):  Čiernobiela fotografia
  2. kolo (1.3.-30.4.2021):  Svetlo a tieň
  3. kolo (1.5.-30.6.2021):  Pohyb
  4. kolo (1.7.-31.8.2021):  Priestor vo fotografii
  5. kolo (1.9.-31.10.2021):  Reflexy
  6. kolo (1.11.-31.12.2021):  Farba

Dvojmesačnými intervalmi získame viac priestoru, aby sme sa mohli súťažným témam viac venovať. Chystáme pre vás rady, inšpirácie aj rozhovory vždy na aktuálnu súťažnú tému.

Spôsob pridávania fotografií do súťaže sa nemení. Opäť bude prebiehať na oficiálnej Facebook stránke @NikonSlovakia vo forme komentára  k príspevku, ktorým ohlásime nové kolo súťaže.

Po ukončení jednotlivých kôl získajú autori troch víťazných fotografií darčekový predmet Nikon. Z každého kola postúpia do záverečného celoročného finále tri fotografie. Po ukončení posledného kola bude teda vo finále 18 fotografií. Hlavnou celoročnou výhrou bude v tomto ročníku set Nikon Z 50 s objektívom Nikkor Z DX 16–50 mm f/3,5–6,3 VR.

Ďalšie informácie nájdete v podmienkach súťaže TU.

A teraz už k aktuálnej téme.

1. téma: Čiernobiela fotografia

Čiernobiela fotografia je nestarnúcou formou mnohých fotografických žánrov. Poeticky by sme ju mohli nazvať „matkou“ fotografie, ktorá bude mať vždy svoje nezameniteľné miesto a stále bude lákať fotografov. Niekedy to bola nutnosť (farebná fotka neexistovala), dnes pre mnohých nostalgia, pre iných výrazový prostriedok. Upriamiť pozornosť na tvary, línie, dej, svetlá a tiene potlačením farieb, ktoré môžu odpútavať od podstatného. Nie, netvrdím, že farba je nedôležitý atribút matérie. Farby predsa vplývajú na naše pocity, nálady a podľa nich môžeme ladiť naše príbytky. Podľa niektorých dokážeme dokonca pomocou nich liečiť (kolorterapia, chromoterapia). Ale keď je v nejakom deji podstatný dotyk, atak, či iný fyzický dej alebo tvar, farby môžu od neho odpútavať pozornosť.

Foto: Julo Kotus

Sú témy a žánre, na ktoré sa hodia odtiene šedej viac a na iné menej. Pri voľbe zohráva veľkú úlohu citlivosť fotografa odhadnúť, kedy fotke ČB prospeje a kedy nie. Nestačí z hocakej fotografie jednoducho stiahnuť farby. Je tiež pravda, že objektívne to nikto z nás nedokáže zhodnotiť. Každý sme jedinečný a jedinečné je aj naše vnímanie sveta cez objektív. Fotografia je veľmi osobný vyjadrovací prostriedok a preto sa nedajú ustanoviť konkrétne hranice čo áno a čo nie. A čiernobiela fotka nie je výnimkou.

Dlhé desaťročia boli všetky fotografie len čiernobiele, dnes máme na výber. Čiernobielu asi najčastejšie vidieť na záberoch, ktoré majú snahu o výtvarnosť (zátišie, architektúra, akt), ale obľubuje ju aj veľa dokumentaristov či reportážnych fotografov. Volám ich subjektívnymi, lebo k objektívnemu zobrazeniu reality väčšiny z nás farba patrí (ak nemáme poruchu videnia).

Predpokladám, že takmer každý z vás už skúsil svoje fotky „prehodiť“ do čiernobielej. Podarilo sa? Dám vám ešte jeden tip. Už vo fotoaparáte si nastavte fotografovanie do ČB a okamžite na displeji uvidíte tento efekt a či sa čiernobiela na scénu hodí alebo nie. Ak si zvolíte formát RAW, k farbe sa kedykoľvek môžete vrátiť v editore.


Pridajte svoje čiernobiele zábery ako komentár k príspevku na Facebooku @NikonSlovakia (link tu) najneskôr do 28.februára 2021. Autor môže do jednej témy pridať maximálne 5 fotografií. Fotografie označte tagom #nikonblog12021. Po ukončení prvého kola súťaže získajú autori troch najlepších fotografií diár Nikon 2021 s perom. Všetky tri fotografie postúpia do finále o celoročnú cenu set Nikon Z 50 s objektívom Nikkor Z DX 16–50 mm f/3,5–6,3 VR.


Podmienky súťaže Fotka NIKONBLOGU


 

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *