Foťák na každý deň: Nikon Z 50

Priznám sa, popri tom, ako som nadšený novými Full Frame fotoaparátmi radu Z a ich bezprecedentnou kvalitou obrazu, stále som cítil, že by bolo dobre mať ešte aj menší fotoaparát. Niečo, čo zmestím do vrecka bundy, keď pôjdem lyžovať, inak športovať, alebo sa len vyblázniť s deťmi.

A viete čo, nemusel by to byť ani “fulfrejm”, stačilo by aj “ápescéčko”. Podmienkou bolo, aby bol prístroj kompaktný a ľahký, aby ani po celodennom nosení neunavil. Pre tieto vlastnosti som bol ochotný upustiť aj z niektorých nárokov na ovládanie. Nakoniec ale nebolo treba… 🙂

Fotoaparát

Keď koncom minulého roka uzrel svetlo sveta Nikon Z 50, vedel som, že je to prístroj, ktorý urobí radosť mnohým fotografom a nadšencom fotografie, ktorí chcú vyrážať na cesty a dobrodružstvá naozaj naľahko. Z 50 je lákavou kombináciou senzora vychádzajúceho z top APSC modelu Nikon D500 a ovládania a filozofie mirrorless fotoaparátov Nikon Z.

To znamená, že na Z 50 môžete bez problémov použiť všetky objektívy s bajonetom Nikon Z a samozrejme pomocou FTZ adaptéra aj objektívy s bajonetom Nikon F.

Z 50 sa výškou podobá na najmenšie zrkadlovky, no je plochší a s kolapsibilným pancake objektívom ho môžete prenášať v bunde alebo malej taške.

Na tak malé telo sa vošlo ovládanie pomocou dvoch voličov, ktoré nájdeme až v stredne veľkých zrkadlovkách radu D7XXX. Pritom u Z 50 nechýba ani rýchle menu na obrazovke, ktoré si môžete plne prispôsobiť a množstvo voliteľných ovládacích prvkov, ktorými prispôsobíte fotoaparát svojmu štýlu fotenia.

Z 50 má slušný hľadáčik s rozlíšením 2,36 milióna bodov a dotykový displej, ktorý je vyklopiteľný o 90° nahor a 180° nadol. Môžete si tak pohodlne vyhotoviť autoportrét alebo selfie. Keď však postavíte Z 50 na statív, displej už o 180° nevyklopíte. Musel by mať bočný kĺb, ktorý by umožnil vyklopiť displej do strany a vyrotovať o 180°, aby ste na neho videli spred objektívu.

Oceňujem dedikovanú páčku na prepínanie sa medzi foto a video režimom. Je to veľmi praktické, pretože v obidvoch režimoch vám pri prepínaní ostávajú zachované nastavenia.

Nikon Z 50 je prvým Z mirrorlessom so vstavaným bleskom, ktorý môžete v prípade potreby použiť nielen v tmavých priestoroch a za šera ale aj v protisvetle ako doplnkový (fill in) blesk. Nedokáže však riadiť iné externé blesky v systéme Nikon CLS ako niektoré pokročilejšie zrkadlovky.

Hneď v prvý deň na výlete som si zabudol popruh na zavesenie na krk, a tak som fotoaparát s pancake objektívom niekoľko hodín nosil v ruke. Vďaka vynikajúcej ergonómii absolútne bez problémov, isto a spoľahlivo. S týmto objektívom môžete streetovať bez popruhu a byť tak stále pripravený na záber. Jednoducho zdvihnúť fotoaparát a stlačiť spúšť. Ani zaostrovanie ani rýchlosť reakcií fotoaparátu vás nenechajú v štichu a tak môžete zachytávať aj dynamické snímky. Prístroj mi napriek veľkým rukám padol ako uliaty. Ovládaním je to čistokrvné Zetko, na ktoré som si už tak zvykol.

A ešte jedna dobrá správa na koniec state o spracovaní a ergonómii. Nikon Z 50 je utesnený proti vplyvom nepriaznivého počasia!

Zaostrovanie a stabilizácia

Nikon Z 50 má 209 zaostrovacích bodov a možno ich meniť štvorsmerovým tlačidlom alebo dotykom na displeji. Dotykom možno nielen zvoliť zaostrovací bod, ale zároveň aj zaostriť a vyhotoviť expozíciu. Veľkosť zaostrovacej oblasti si môžete meniť (5 možností) a samozrejme si môžete vybrať medzi single a kontinuálnym zaostrovaním. Voľbu zaostrovacieho bodu môžete nechať na fotoaparát, pričom si môžete aktivovať zaostrenie na tvár a tiež na oko, alebo si AF body budete vyberať manuálne. S obidvoma setovými objektívmi funguje automatické zaostrovanie rýchlo a presne a vyskúšal som aj pevné objektívy Nikkor Z 50 mm f/1,8 S a Nikkor Z 85 mm f/1,8 S. S obidvoma môžete vyhotoviť superostré portréty s hladko rozostreným pozadím. Ako aj u Nikonu Z 6 a Z 7, zaostrovanie funguje presne, a keď neurobí fotograf chybu, v každom bežnom svetle získate ostré obrázky. Pozor, fotoaparát nemá stabilizovaný snímač, a kým obidva setové objektívy majú super stabilizátor, s ostatnými objektívmi bez stabilizácie neudržíte tak dlhé časy ako s väčšími Full Frame súrodencami Z 6 a Z 7. Treba na to pamätať, keď na Z 50 nasadíte objektív bez stabilizácie.

Obraz

Obrazom je Nikon Z 50 podobný Nikonu D500. Krásne farby v prírode, sýta zelená, modrá a pritom neprepísknuté tóny pokožky.

Príjemné zdravé tóny pokožky a ISO 1000

To znamená, že pokožka bude zdravej príjemnej telovej farby a neťahá do iných tónov, ktoré by mohli kaziť dojem z portrétu. 

Šum je prijateľný aj na vyšších citlivostiach ISO, aj keď samozrejme Full Frame je stále lepší. Tu nás fyzika nepustí a stále platí, že na väčší senzor dopadne viac svetla.

ISO 800 pri umelom osvetlení bez blesku nerobí nijaký problém. Šum je cítiť pri priblížení na 100% ale je jemný a neruší.

Znamená to, že v slabom svetle bude mať väčší senzor lepší signál a tým menej šumu v obraze. V prípade núdze ale môžete použiť aj ISO 3200 a viac. Podobne ako D500, aj Z 50 patrí k špičke v APSC segmente čo sa týka odstupu signálu od šumu.

Veľkorysý dynamický rozsah zachováva množstvo detailov vo svetle i tieňoch

Dynamický rozsah je veľmi široký a dovoľuje zachytiť extrémne množstvo detailov v tieňoch i vo svetlách a poskytuje priestor aj na výraznú manipuláciu RAW (NEF) súborov, napríklad pri nechcenom podexponovaní fotografie.

Video

4K bez orezu vo frekvencii 25/30p alebo Full HD vo frekvencii až 120p. Pripočítajte plynulé preostrovanie a máte v rukách silný videonástroj. Nie, Z 50 nemá N-log ani nekomprimovaný video RAW, ale na to ani nie je určená. Nemá nahrádzať špičkový Nikon Z 6, ale má ponúknuť bežným užívateľom ale i bloggerom a vloggerom účinný nástroj pre rýchle a atraktívne videá. Podobne ako pri fotografiách, aj pri videu si môžete na sekvencie aplikovať kreatívne filtre (Picture Control), a tak si ušetriť robotu v počítači. Ak by ste sa predsa len chceli hrať s úpravou videosekvencií, máte možnosť ich nahrávať vo flat profile, ktorý je neutrálny a zachová väčšie množstvo detailov a väčší dynamický rozsah v komplikovaných svetelných podmienkach. Môžete si aktivovať aj Focus Praking pre pohodlnejšie manuálne zaostrenie a zebru na výstrahu pred prepalmi. Priamo možno natáčať až 5-krát spomalené videá alebo timelapsy. Ani preto už nemusíte štartovať počítač a video editor.

Objektívy

Dva setové objektívy pokrývajú rozsah od 16 mm na širokouhlom začiatku štandardného zoomu až po 250 mm na konci teleobjektívu. To v praxi postačuje naozaj na drvivú väčšinu situácií.​

Objektívy vzhľadom na svoj rozsah a kompaktnosť nie sú svetelné, to nejde fyzicky urobiť v takejto veľkosti, takže v prípade častého fotenia v naozaj zlom svetle je možné prikúpiť svetelnejší objektív s bajonetom Nikon Z alebo Nikon F. Pre ilustráciu rozsahu priblíženia prikladám fotky na najširšom ohnisku i s maximálnym priblížením. 🙂

Názorné grafické označenie priblíženia zo 16 mm na širokouhlom na 250 mm na dlhom konci objektívu. Fotky v plnej veľkosti pod týmto obrázkom.
16 mm (po prepočte 24 mm na Full Frame) je dosť široko na celkové zábery, krajiny, mestské celky...
50 mm (75 mm po prepočte na FF) je štandardný či krátky teleobjektív, ktorý je vhodný na bližší výrez celku. Tu končí štandardný pancake Nikkor Z DX 16-50 mm f/3,5-6,3 VR a na tomto ohnisku začína aj teleobjektív Nikkor Z DX 50-250 mm f/4,5-6,3 VR
250 mm (375 mm po prepočte na FF) znamená silný teleobjektív s veľkým priblížením, ktoré je vhodné nafotenie detailov, živočíchov alebo extrémne vzdialených scén

Objektívy sú ľahučké s plastovou konštrukciou, ale s kvalitnou optikou zo skla a sprostredkujú naozaj ostrý obraz. Pri štandardnom objektíve badať pokles ostrosti naozaj minimálne a len v najvzdialenejších rohoch a okrajových oblastiach. V prípade teleobjektívu je kresba až prekvapujúca. Bol som veľmi milo prekvapený, že aj v tak kompaktnom a ľahkom teleobjektíve sa môže ukrývať takáto kvalita!

Konektivita

Som presvedčený, že Nikon v Z 50 ponúka kvalitný kompaktný a ľahučký prístroj, ktorý možno mať so sebou stále. Bude slúžiť všetkým, ktorí nechcú vláčiť veľký fotoaparát, ale chcú byť aktuálni ako s telefónom. Pomocou neustáleho pripojenia Blueatooth fotoaparát a telefón dokážu komunikovať a priebežne posielať nafotené zábery do smart zariadenia. Môžete ich tak okamžite zdieľať s blízkymi a priateľmi.

Opäť ukážka širokého dynamického rozsahu, ktorý je fotoaparát Z 50 schopný zachytiť
Malinký a ľahučký pancake Nikkor Z DX 16-50 mm je nielen ostrý ale zároveň odolný voči nepriaznivým vyplyvom silného protisvetla. Slnko v zábere zvláda bez väčších ťažkostí a závoje či reflexy budete hľadať len veľmi ťažko.
Kresba teleobjektívu je brutálna. Je neuveriteľné, že v tejto cenovej kategórií môžeme mať optický výkon, za ktorý by sa nemuseli hanbiť ani omnoho drahšie a väčšie teleobjektívy.

Záver

Kompaktný, ľahký, odolný, vyvážený a užívateľsky vyladený a samozrejme s vynikajúcimi fotografiami i videom. Malé Zetko vrelo odporúčam všetkým, ktorí chcú chodiť a fotiť, či natáčať naľahko, ale nechcú prísť o prvotriedne ovládanie a spoľahlivé spracovanie. V kombinácii s dvoma setovými objektívmi pokryjete 90% fotografických príležitostí na štandardnej i menej štandardnej dovolenke či ceste. A keď vám nebudú stačiť zatiaľ len dva dedikované DX mirrorless objektívy, môžete siahnuť po geniálnych Full Frame objektívoch s bajonetom Z alebo pomocou FTZ adaptéra aj objektívy s bajonetom F pre zrkadlové fotoaparáty. Len pripomínam, že Z 50 nemá stabilizáciu v tele a tak si treba dať pozor pri dlhších časoch závierky na roztrasenie záberu.

Inak ide o skvelý malý fotoaparát, ktorý môžete mať stále so sebou. A to je vlastne ten najlepší foťák, ktorí máte práve pri sebe. 🙂

Súhrn vlastností

20,9 Mpx APSC senzor | pokročilý dizajn a ergonómia | dotykový vyklápateľný displej | vstavaný elektronický hľadáčik | až 11 obr./s sériové snímanie |  4K video |  WI-FI®/BLUETOOTH® | kreatívny systém obrazu Picture Control

Viac informácií o Nikon Z 50 nájdete na stránkach výrobcu www.nikon.sk.

Zdieľaj

8 komentáre

 1. Ahojte, viete mi lepšie popísať čo znamená utesnenie proti vplyvom nepriaznivého počasia ?

  Vlastním tento fotoaparát a som s ním nadmieru spokojný ?

  1. Ahoj,

   to znamená, že keď ho zrovna v hmle alebo prašnom prostredí nebudete otvárať (meniť objektívy napríklad, jednoducho odhaliť bajonet), tak by to foťák mal vydržať. Náhodné pokropenie, ľahučký dážď počas krátkej chvíľky to isté.

   Dlho by som s ním určite ani na ľahkom daždi nefotil, ale keď vás stihne daždik a pokropí trochu foťák, mal by to vydržať. Pozor, nie je vodotesný, na to sú iné normy. 🙂 Už som počul, že foťák so zvýšenou odolnosťou skúšali ponoriť do vody a nedopadlo to dobre. 🙂

 2. Vďaka za recenziu. Setove objektivy vyzeraju velmi dobre az na tu horsiu svetelnost.
  Neskusali ste fotak aj s niektorymi z DX objektivov na F bajonet? Napriklad 35mm f/1,8 DX alebo 40mm f/2,8?

  1. Ahoj Števo, nie, takú kombináciu som neskúšal, iba so Z objektívmi. S tými funguje bezchybne, vynikajúco, aj s objektívmi pre Full Frame (FX).

 3. Zdravím,
  dochádza prosím k zmene obrazového uhla pri manuálnom zaostrovaní na objektívoch 16-50 a 50-250 mm?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *