Finále Fotky mesiaca NIKONBLOGU 2020

Fotku mesiaca Nikonblogu 2020 máme úspešne za sebou, no to najdôležitejšie je ešte pred nami. Nepoznáme predsa ešte stále meno celkového víťaza, ktorý získa poukaz na fototechniku Nikon v hodnote 1 111 €. Najprv vám však tento ročník trochu pripomeniem.

Súťažili sme celý rok od januára až do decembra, 12 mesiacov, 12 tém či zadaní. Vystriedali sme viacero žánrov a tém, niektoré z nich boli konkrétnejšie, iné voľnejšie, aby sa čo najviac z vás mohlo do súťaže zapojiť.

V januári sme začali témou Zrodenie, pokračovali témy Mesto, Abstrakt, Príbeh, V jarnej prírode, Do štvorca, Poznaj Slovensko, Humor, Momentka, Športová fotografia, Zátišie a rok sme ukončili vašimi najlepšími tohtoročnými snímkami Naj 2020.

Počas všetkých 12 kôl ste pridali spolu 1458, z toho takmer 400 do posledného súťažného kola. Štyria víťazi boli v ročníku 2020 ocenení za sériu fotografií. Väčšinu z nich si dobre pamätám a niektoré vo mne rezonujú aj po mesiacoch a budem si ich pamätať ešte dlho. Pozrite si, ktoré fotky a série boli v jednotlivých mesiacoch ocenené a postúpili do finále. Myslím, že nám vznikla naozaj krásna zbierka fotografií, za ktorú všetkým zúčastneným zo srdca ďakujem. 😊 

Finalisti Fotky mesiaca NIKONBLOGU 2020

1. Zrodenie / František Peťko

Foto: František Peťko

2. Mesto / Aleš Tvrdý

Foto: Aleš Tvrdý

3. Abstrakt / Peter Pochylý

Foto: Peter Pochylý

4. Príbeh / Jana Sedláková (Tato)

Foto: Jana Sedláková

5. V jarnej prírode / Ondrej Kameniar

Foto: Ondrej Kameniar

6. Do štvorca / Tomáš Paule

Foto: Tomáš Paule

7. Poznaj Slovensko / Kristína Pláňavská

Foto: Kristína Pláňavská

8. Humor / Lívia Belková

Foto: Lívia Belková

9. Momentka / Lívia Belková

Foto: Lívia Belková

10. Športová fotografia / Jozef Fekete

Foto: Jozef Fekete

11. Zátišie / Jana Vozárová

Foto: Jana Vozárová

12. Naj 2020 / Martina Mlčúchová

Foto: Martina Mlčúchová

Pri rozhodovaní o celkovom víťazovi to nebolo našťastie iba na mne. V porote boli aj ďalší zástupcovia spoločnosti Nikon. Mne to síce pomohlo v rozhodovaní, ale samozrejme, keď sa zídu viacerí, málokedy a úplne zhodnú. Mali sme viaceré želiezka v ohni, ale nakoniec sa nám podarili zhodnúť sa na víťazovi. 

Celkový víťaz našej súťaže Fotka mesiaca Nikonblogu 2020 vzišiel zo šiesteho kola venovaného formálnej téme „Do štvorca“. Tomáš Paule srdečne za celý Nikon tím blahoželám k víťazstvu!

Tomáš sa prezentoval sériou troch fotografií, ktoré zachytávajú krásu a geometriu ľudského (ženského) tela. Urobil tak s patričným jemnocitom, úctou a zároveň vysokou výtvarnou a dôvtipnou interpretáciou. Hranie sa s centrálnou a uhlopriečnou kompozíciou umocňuje striedaním čiernej a bielej. Nájdeme v nich symboly kontrastu ale aj zjednotenia (uhlopriečky i kruhy) a tiež určitú tajomnosť či univerzálnosť tým, že v obrazoch chýbajú tváre. Myslím si, že neurazím ani úspešných účastníkov danej súťaže, keď poviem, že táto séria by sa nestratila ani v súťaži Hasselblad Masters…

No a čo o sérii prezradil sám Tomáš?

„Séria je pokračovaním prvej „joga“ fotky (asi mojej zatiaľ najúspešnejšej fotky). Ja jogu milujem aj keď ju sám necvičím. Skôr ju obdivujem. Čudujem sa, čoho je naše telo schopné. Preto som chcel nafotiť jogu a naše telo zaujímavo, decentne a nevšedne. Joga sa mi akosi spája so symbolom Jin jang o dopĺňaní sa kontrastov a súzvuku. Tak som si to spojil do konceptu a vzniklo z neho toto dielko.“

Tomáš Paule

Foteniu sa aktívne venuje od roku 2008. Najčastejšie fotí svadby, ale mimo sezóny svoju energiu míňa na osobné projekty a nápady (medzi nimi je aj fotenie jogy a aktov). Fotografiu neštudoval, je samoukom a podľa jeho slov stále nachádza vo svojich záberoch veľa chýb, na ktorých pracovať je výzvou k zdokonaleniu sa. Sú to žánre, pri ktorých musím premýšľať, skúšať a hľadať vhodné svetlo.


S mierne pozmenenými pravidlami a názvom pokračujeme v súťaži Fotka NIKONBLOGU 2021 pokračujeme aj v tomto roku už teraz môžete nahrávať ako komentár k príspevku na Facebooku fotografie na tému – Čiernobiela fotografia. Súťažíme o set Nikon Z 50 s objektívom Nikkor Z DX 16–50 mm f/3,5–6,3 VR. Viac info o súťaži tu.

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Meníme sa na Nikon Europe BV

Chceli by sme vás informovať, že sme podstúpili zmenu štruktúry nášho právneho subjektu. Tieto zmeny nebudú mať vplyv na aktuálne ponúkané služby.

ĎALŠIE INFORMÁCIE

Naše oznámenie o ochrane osobných údajov sa zmenilo

Zlepšujeme spravovanie údajov o zákazníkoch v rámci Európy. Odteraz budú naše e-maily odosielané a údaje o zákazníkoch ukladané a spravované centrálne spoločnosťou Nikon Europe BV so sídlom v Holandsku. Táto zmena nám umožní spravovať údaje o zákazníkoch efektívnejšie a bezpečnejšie.

Aktualizované oznámenie o ochrane osobných údajov si môžete prečítať tu.