Zrodenie nového vašimi očami: Vyhodnotenie prvého kola súťaže

Nabudení začiatkom nového roka sme sa s Petrom z českého Nikonblogu rozhodli pre prvé kolo súťaže v tomto roku pre poetickú tému – Zrodenie nového… Opäť jedna z tém, pri ktorej sme v napätí očakávali, ako ju premietnete do fotografie. Radili sme, že sa nemusíte zamerať iba na rodenie detí alebo nového dňa. V prenesenom význame sa môžu rodiť rôzne hmotné aj nehmotné veci. Petr v českej verzii súťaže nakoniec vybral i tak klasiku — sériu fotografií o narodení dieťaťa. Koniec koncov, aké krajšie zrodenie existuje? 🙂

Ale aby som sa vrátil opäť naspäť k našej súťaži a vám, našim verným aj novým prispievateľom. Ešte niekoľko dní pred ukončením kola to s počtom súťažných príspevkov vyzeralo biedne, ale našťastie ste na poslednú chvíľu zareagovali na výzvu a nakoniec som predsa len mal z čoho vyberať. Ďakujem za všetky z nich a vašu chuť zapájať sa do našej súťaže Fotka mesiaca Nikonblogu.

Zrodenie dňa je nádherný, v peknom prostredí a za dobrého počasia až dychberúci úkaz. Pre krajinárskych fotografov ideálny čas čakať v takýchto okamihoch na tie najkrajšie zábery. Ľuboš Luo Capcara zachytil atmosféru vychádzajúceho slnka na Lofotách v Nórsku, v talianskych Dolomitoch aj na Islande. Privstať si ráno a užiť si tieto krátke momenty je odmenou za skoré opustenie postele alebo vyhriateho spacáku. 🙂 Takýchto fotografií vzniká veľa a sú tak trochu klišé, ako to napísal aj ich autor Ľuboš. Vždy však budú patriť do kategórie fotiek, ktoré ľudí neomrzia a budú ich vždy obdivovať. Pekná práca Ľuboš!

Foto: Ľuboš Luo Capcara

Krásne nálady prebúdzajúceho sa dňa zachytila aj Lubica Turner. Jej fotky z Lednického rána sú romantizujúce a hmla im dodáva zvláštnu mäkkosť.

Foto: Lubica Turner

Marián Kuric je zárukou nádherných snímok, vďaka nim sa mu v podarilo pred rokom získať hlavnú výhru v našej súťaži za rok 2018. Pekne sa mu podarilo skombinovať nočnú oblohu a pár v očakávaní potomka. Hviezdy, ktoré už od staroveku naznačujú príchod niečoho nového so siluetami dávajú pocítiť bázeň pred novým prichádzajúcim životom.

Foto: Marián Kuric

Kováčske remeslo je úžasné a určite aj fotogenické. V modernom svete už menej známe povolanie. Veď koľkí z nás už videli klasického kováča pri práci, alebo koľkí z nás jeho služby potrebovali? Možno tak na nejakom remeselnom jarmoku. Na takomto mieste odfotil kováča Dalibor Papcún. Vyrobiť užitočnú vec z kusa železa je čarovné. Škoda, že na Daliborovej fotke nie je lepšie rozpoznateľné, čo kováč vyrába. Fotografia je ale určite peknou streetkou.

Foto: Dalibor Papcún

Keď vidím meno Janky Sedlákovej, automaticky očakávam dôvtipné a nápadité fotky. A nesklamala ani tentoraz. Hneď ma upútala jej fotka vyskladaná z ovocia a zeleniny, ktorá humorne odkazuje na typické tehotenské fotky, keď si ženy z vlastného pohľadu fotia svoje rastúce brušká. Druhou Jankinou fotkou je dej, ktorý tomu predchádza. 🙂 Najmenšie ľudské bunky dobýjajú najväčšiu. Obraz pravdepodobne vytvorený z kvapiek vody na skle je zároveň veľmi grafickým.

Foto: Jana Sedláková

Nemôžem v tomto kole nespomenúť aj skutočné živé ľudské zrodenie. Technicky aj výrazom pekne zvládol fotku hlavičky bábätka v mužských rukách Ján Hospodár. Vo fotke je ukrytých veľa emócií a stredová kompozícia sa tu veľmi hodí. Jeden pomerne výrazný detail inak výbornú fotku ale trochu kazí – nepríjemné dotyky oboch rúk po obidvoch stranách fotky. Buď by som ju odporúčal orezať viac, alebo naopak, by som okolo rúk nechal viac priestoru.

Foto: Ján Hospodár
Po orezaní okrajov fotografia pôsobí jednoduchšie a ľahšie 😉

Gustavo Pizano a jeho fotka Nové výzvy je jednou z mojich favoritiek prvého kola. Svetelne, hĺbkou ostrosti aj kompozíciou naozaj neprehliadnuteľná fotka. Všetky tieto atribúty jej dodávajú jasný význam, upriamujú pozornosť na to, čo autor považoval za najdôležitejšie – struny a prsty, ktoré sa snažia chytiť akord. Všetko ostatné autor ponecháva na našu predstavivosť.

Foto: Gustavo Pizano

Marián Kuric pridal aj milú sériu troch fotografií dieťaťa s maminou počas pečenia vianočných koláčikov.

Foto: Marián Kuric

Ako vidíte detaily rúk, ktoré tvoria sú medzi vami veľmi obľúbené a aj u mňa. Takúto fotografiu pridal aj Peter Jarkuliš. Nazval ju zrodenie niečoho dobrého. Výborná tonalita, štruktúra, spracovanie, fotka sa mi veľmi páči, ale… Dlhé farebné nechty hneď na prvý pohľad rušia naturálny až nostalgický dojem z fotky. Je pravda, že mňa by tento typ modernej manikúry rušil na akejkoľvek fotke, pri tvorení niečoho dobrého na jedenie zvlásť. Sorry. 😉

Foto: Peter Jarkuliš

Prvou tohtoročnou víťaznou fotografiou sa stáva detail práce ľudských rúk. Je to fotografia Františka Peťka Zrodenie nového hudobného nástroja u majstra Klemu.  Fotka má peknú tonalitu, zrno, ktoré pripomína klasický čiernobiely film a je veľmi autentická. Čerstvo obrúsené drevo, majstrove vyrobené ruky. Obraz je plný štruktúr, má náladu, dobrú kompozíciu. Srdečne blahoželám!

Foto: František Peťko

Celú galériu súťažných fotografií si môžete pozrieť na Facebooku.

Som rád, že nakoniec ste sa touto náročnejšou, alebo skôr menej jednoznačnou témou prehrýzli do ďalšieho, jednoduchšieho kola. Aktuálna téma “Mesto” je určite blízka mnohým z vás. Je to zároveň jedna z mne najbližších tém, zvlášť street fotka, ktorá sa do témy pohodlne zmestí. Tak neváhajte a ukážte nám svoj pohľad, akým vy vidíte naše mestá, mestečká, aj svetové metropoly a ich obyvateľov! Viac o súťaži tu a na Facebook stránke Nikon.

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *