Vyhodnotenie 5. kola Fotky NIKONBLOGU 2022

V predposlednom tohoročnom kole našej fotosúťaže Fotka NIKONBLOGU ste sa mali snažiť fotkou zastaviť okamih, športový okamih. Do súťaže ste nahrali pomerne veľa fotografií, niektorým sa nepodarilo splniť naše zadanie, ale samozrejme, že ste do súťaže nahrali aj hodnotné fotografie. Niektoré nie sú dokonalé po technickej stránke, ale ako ste správne vyhodnotili, dôležitý je okamih. A tých špeciálnych, aj dramatických okamihov sa veru v športe nájde dosť. A tak sa do výberu redakcie dostávajú a aj fotky kapra vo výskoku pred vodným lyžiarom od Milana Vassa, alebo pád kobyly na rodeo pretekoch od Edmunda Orszika.

Foto: Milan Vass
Foto: Edmund Orzsik

Ďalšími veľmi peknými momentami je futbalový brankár, ktorý so silným emotívnym výrazom sleduje loptu, ktorá letí poza jeho chrbát. Zaujímavé na nej je to, že nevieme z obrazu posúdiť, či lopta skončila v sieti alebo nie. Autorom je Michal Fajt. Vynikajúci výraz má aj ďalšia fotka Edmunda Orzsika, ktorý zachytáva futbalistu spracovávajúce vysokú loptu. Výraz, prekvapenie aj sústredenie sa na to, aby lopta skončila na hrudi a nie v tvári alebo na ruke, má silnú emóciu a môže pôsobiť takmer komicky.

Foto: Michal Fajt
Foto: Edmund Orzsik

Gyula Nagy nahral do súťaže dve varianty offroad auta prechádzajúceho šikmým terénom, ktoré na obe strany fŕka množstvo prachu a zeminy. Viac sa mi pozdáva čiernobiela verzia pre väčšiu sugesciu a drámu, ktorá je umocnená zmrazenými kúskami drte vo vzduchu. Ten istý autor Gyula Nagy zachytáva brankára pri zákroku vyrážania lopty boxerskými spôsobom. V zastavenom okamihu možno sledovať emócie i námahu v tvárach všetkých hráčov. K dokonalosti chýba len posunutie celého obrazu doľava. Tak by sme získali celú postavu hráča v žltom drese do obrazu bez odrezania nohy. Práve tento hráč má v tvári najsilnejší výraz, pravdepodobne sa chystal hlavičkovať, alebo dokonca hlavičkoval loptu smerom na bránu.

Foto: Nagy Gyula
Foto: Nagy Gyula

Keď sme pri výrazoch, vždy ma fascinovali kajakári slalomári, ktorí zmietajúc na divokej vode dokážu na milimetre vyhnúť dotyku s bránkou, aby nedostali trestné body. Silný výraz sústredenia a krásne detaily na oči, mihalnice a obočie zlepené vodou, voda odfŕkajúca z remienka prilby. Jednoducho nádherná fotografia a zastavení okamih. Autorom fotografie je Marián Trizuliak.

Foto: Marian Trizuliak

Braňa Poláčka poznáme zo súťažných kôl, ktoré sa venujú športovej fotke. Opäť raz ma zaujal s krásnym zasneženým downhill zjazdom, ktorý je umocnený nasvietením scény farebnými bleskami a samotnými svetlami bicyklov.

Foto: Braňo Poláček

Aj Jozef Fekete sa v minulosti tiež úspešne zúčastnil športového kola našej celoročnej súťaže a buduje aj teraz čiernobielo fotografiou s bravúrne nezvládnutým paningom, technikou pri ktorej s dlhším časom sledujeme športovca, ktorý ostane na fotke ostrý, ale okolie sa pohybom objektívu rozmaže.

Foto: Jozef Fekete

Ľuboš Paukeje vyhotovil takmer siluetu motorkára a jeho cross motorky oproti slnku. Pohotovo zachytený okamih ukazuje neuveriteľnú zručnosť týchto drsných chlapcov na ručiacich strojoch.

Foto: Ľuboš Paukeje

Ako vidíte, naše športové Fotky vo výbere majú buď silný okamih, prekvapujúci moment alebo sústredený či vypätí výraz športovcov. A to je prípad aj fotky mladých inline korčuliarov od Michala Fajta. Len sa pozrite na sústredený výraz vedúcej pretekárky, ale rovnako aj výraz jej súperov, ktorí ju sledujú a snažia sa ju predbehnúť. To ale nie je najlepšia fotografia, ktorú Michal Fajt do súťaže nahral…

Foto: Michal Fajt

Víťazi 5. kola Fotky NIKONBLOGU 2022:

Michal Fajt

Foto: Michal Fajt

Fotografia futbalistov snažiacich sa zachytiť loptu z priameho kopu na ich bránu od Michala Fajta je zaujímavá na výrazy a mohla by kľudne súťažiť aj v kategórií humor vo fotografii. Stačí si všimnúť futbalistu ležiaceho na tráve, ktorý má zabrániť strelcovi podstreliť múr, ktorý tvoria skáčuci spoluhráči kapitána ležiaceho na tráve. Je to chvályhodné, že sa na túto rolu obetoval práve kapitán brániaceho mužstva, keďže bolo najpravdepodobnejšie, že práve on schytá prudkú strelu loptou. Nakoniec sa tak nestalo, lebo ako vidíme lopta bola strelená s úmyslom prestreliť múr obrancov zvrchu. Nielenže som sa pobavil, ale zároveň spoznal nový spôsob obrany pred priamym kopom. Ešte som takýto nevidel. 😊 Za túto fotku si autor vyslúžil postup do finále a je jednou z 3 víťazných fotografii tohto kola.

Svatoslav Straka

Foto: Svatoslav Straka

Druhou víťaznou fotografiou a postupujúcim je Svatoslav Straka s krásnym momentom plavca či plavkyne v pretekárskej drahé. Na fotke je všetko, sústredený výraz v tvári s hlbokým nádychom a tvár je akurát medzi dvoma vlnami. Ide aj o krásne farebné zladené fotografiu dvoch doplnkových farieb modrej a oranžovej, ktorú narúša len ružový štipec, ktorý dodáva akcent vo fotografii.

Marián Trizuliak

Foto: Marián Trizuliak

No a treťou víťaznou ja fotografia Mariána Trizuliaka, podobne ako už iná spomínaná autorova fotografia, tiež z témy slalomu kajakárov. Uhlopriečne komponovaná fotografia s pretekárom v náklone, zmrazené kvapky vody, sústredený výraz na napäté telo v práci a hrozba visiaca zo vzduchu v podobe bránky. Fotka je dramaticky upravená, čo sa jej obsahu hodí a hodí sa aj na stenu akéhokoľvek klubu kajakárov. Výrazom je tak silná, že jej určite prepáčime formálny nedostatok, orezanie spodnej ruky, ktorá vedie veslo pod hladinou.

Všetkým trom víťazom srdečne gratulujem k umiestneniu sa v tomto kole a k postupu do finále, kde budú s ostatnými finalistami bojovať o krásnu výhru – retro fotoaparát Nikon Z fc.

Na záver vám všetkým chcem opäť pripomenúť, aby ste súťažné fotografie nahrávali vo vyššom rozlíšení. Ak má súťažná fotografia dlhšiu stranu iba niekoľko 100 pixelov, ťažko ju môžeme hodnotiť. Ťažko sa v nej uvažuje o kompozícii a už vôbec nie o technickej kvalite. Množstvo fotografií v tomto kole bolo nahraných v extrémne malom rozlíšení a mohli to byť pritom dobré fotografie, ktoré by mali šancu dostať aspoň do nášho redakčného výberu. Preto ešte raz opakujem a prosím vás, aby ste nahrávali súťažné fotografie vo veľkosti 2000 bodov dlhšia strana. Ideálne by bolo maximálne rozlíšenie aké povoľuje Facebook v súčasnosti a to je 2048 bodov dlhšia strana.

Všetkých vás povzbudzujem do posledného kola našej súťaže, ktoré je venované klasike – krajine v zlatej hodinke. Teším sa na vaše fotografie a na veľké finále ktoré nás o dva mesiace čaká. Prajem vám všetkým pohodovú jeseň a dobré svetlo.

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *