V júni súťažíme v pomere 1:1

Máme pred sebou posledný júnový týždeň a s ním sa bude pomaly míňať aj príležitosť zúčastniť sa a uspieť v šiestom tohtoročnom kole Fotky mesiaca Nikonblogu. V júni je naša súťaž o forme, na žánri či téme nezáleží. Nie je dôležité čo, ale v akom pomere… 🙂

Ako fotíte najradšej vy? Na šírku, na výšku? Nášmu oku je najprirodzenejší obraz na šírku a to pomerne širokouhlý. Pomery pre fotografiu aj film sa časom menili, najbežnejšie sme tvorili v pomere 4:3, potom 3:2 či 16:9. Ale pozor, pri fotení na veľký či stredný formát to bol práve štovrec alebo takmer štvorec, do ktorého sa fotilo. Obraz stojaci na svojej kratšej strane sa hodí, ak chceme ukázať výšku, majestátnosť, alebo pri portétovaní tváre aj celej postavy. S rozšírením mobilov, ktorých súčasťou je fotoaparát, sa stalo bežným nielen fotenie, ale dokonca natáčanie videa na výšku. 🙂 Ja som mu stále neprišiel na chuť (mierne napísané :-)), aj keď je to napríklad na Facebooku či Instagrame stále populárnejšie. Oba formáty (aj takzvaná krajinná aj portrétna orientácia obrazu) vo fotke majú svoje uplatnenie a pomerne jasnú aplikáciu, podľa toho, čo fotíte. Ale viete si poradiť aj so štvorcom?

Niektorí z vás si to už vyskúšali. Do súťaže sa so svojimi fotkami orezanými na štvorec zapojil už celkom slušný počet z vás a nahrali ste takmer stovku záberov. Zatiaľ som ich nestihol prejsť všetky, ale z toho, čo som videl, mám pre vás radu. Nič nové, už som o tom písal aj pri uvedení tohto kola. Aj keď je téma voľná a v pomere 1:1 môžete vyfotiť či orezať čokoľvek, neznamená to, že akákoľvek fotka je pre takýto orez vhodná. Súťažnú úlohu úspešne splníte, ak do štvorca zarámuje obraz, ktorému tento formát pristane a fotke pomôže zvýrazniť obsah práve vďaka rovnakému pomeru strán.

Čo sa týka kompozície “sekne” im stredová, ale to určite nie je jediný spôsob, ako obsah vo fotke usporiadať. Môžete sa vyhrať s líniami a využiť ich napríklad uhlopriečne. Vo štvorcovom oreze vynikne zátišie, architektúra, ale aj portrét osoby či pokojná činnosť človeka. Nafotiť (či orezať) do štvorca dynamickú akciu je takmer nemožné alebo veľmi obtiažne.

Nič nepokazíte, ak do štvorca zarámujete symetrický až zrkadlový obraz. Ak sa o to pokúsite s asymetrickým, budete musieť viac zapojiť svoj cit pre estetiku a správne odhadnúť, kam umiestnite hlavný objekt. Tak ja vám držím palce a vy sa nedajte odradiť formátom. Určite to aspoň skúste!

Do júnové kola súťaže sa zapojíte nahratím fotografie, ktorá spĺňa zadanie na Facebook stránku Nikon ako komentár k príspevku o aktuálnom kole súťaže. Fotografiu je potrebné označiť tagom #nikonblog062020. Téma šiesteho kola je “Do štvorca”. Téma aj žáner je na vás, jedinou podmienkou je formát v pomere strán 1:1. Do aktuálneho kola môžete pridávať súťažné príspevky najneskôr do 30.júna 2020. Po vyhodnotení získa víťaz totho kola vodeodolný vak Nikon a účasť vo finále súťaže, v ktorom budú víťazné fotografie jednotlivých kôl bojovať o hlavnú výhru – poukaz na fototechniku Nikon v hodnote 1 111 Eur.

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Naše oznámenie o ochrane osobných údajov sa zmenilo

Zlepšujeme spravovanie údajov o zákazníkoch v rámci Európy. Odteraz budú naše e-maily odosielané a údaje o zákazníkoch ukladané a spravované centrálne spoločnosťou Nikon Europe BV so sídlom v Holandsku. Táto zmena nám umožní spravovať údaje o zákazníkoch efektívnejšie a bezpečnejšie.

Aktualizované oznámenie o ochrane osobných údajov si môžete prečítať tu.