Prečo by som pôvodné modely za nový Nikon Z 6II a Z 7II… vymenil (update)

Na nejakú chvíľu som mal možnosť hrať sa s novým Nikonom Z 6 II. Mal ešte len prvý (podľa všetkého nie finálny firmvér) a tak som nemohol vyskúšť všety  funkcie. Zrýchlenie, aj keď bolo badateľné, ešte tiež nebolo finálne, Ale aj tak som si s prístrojom schuti zafotil. Tento článok je nielen pohľadom na novinky, ale zároveň poohliadnutím sa za tvorivým obdobím so skvelým foťáčikom Z 6 prvej generácie.

Nikon Z 6 po roku a pol používania

Už vyše roka a pol s ohromnou radosťou používam na tvorbu fotografií a videí Nikon Z 6. A viete čo, po roku a pol používania môžem jednoznačne potvrdiť, že Nikon Z 6 bol najpoužívanejším prístrojom, ktorý som si kúpil, od čias Nikonu D3! Cítim pri tejto vete ohromné zadosťučinenie a spokojnosť z dobrého využitia prostriedkov. Neľutujem ani jediný cent, ktorý ma Z 6 stál. A tu sú dôvody:

1. Nepomerne presnejšie zaostrovanie pri portrétoch

Zaostrovanie presne na oko, zaostrovanie na prvý pokus, zbohom back a front focus.

2. Čo vidím v hľadáčiku, to dostanem na fotku

Live view v hľadáčiku s aplikovaním všetkých nastavení umožňuje fotografovať na jeden krát. Korekcia expozície nikdy nebola jednoduchšia a ani používanie manuálneho režimu. Každú zmenu vidíte okamžite ešte pred stlačením spúšte.

3. Tichá prevádzka

Pri interview, v kostoloch, divadle, spiacich deťoch, pri sústredenom tréningu už neruším klepaním zrkadla. Mechanická závierka je omnoho tichšia a nenápadnejšia. Ak je to možné, dá sa použiť aj elektronická, ktorá je absolútne bezhlučná.

4. Plynulé zaostrovanie pri videu

Zaostrovanie pri natáčaní videa sa nedá porovnať so zrkadlovkami. Je plynulé, svižné, rýchlosť preostrovania sa dá nastaviť.

5. Kvalita samotného videa a fotografií

Z 6 natáča video v 6K a downsampluje ho na 4K, preto je jeho 4K ostrejšie a detailnejšie ako video z aparátov snímajúcich rovno v 4K. Preto je video zo Z 6 lepšie, ako zo Z 7.

Ukážky videí natočených s Nikonom Z 6:

Týchto 5 dôvodov mne stačilo na to, aby som, až na výnimočné situácie, uprednostnil Z 6 pred D850. Pozor, D850 je pritom najlepšia zrkadlovka, akú som držal v rukách a na niektoré aplikácie je vhodnejšia ako mirrorless (napríklad pri kontinuálnom snímaní malých, nepravidelne a rýchlo sa pohybujúcich predmetoch – vtáky v prírode, alebo tam, kde je potrebné mať dlhšiu výdrž batérie pri fotení).

Vedel som, že Z 6 má aj nejaké tie svoje muchy. Ktorý foťák nejaké nemá?

Všetky ich ale vylepšujú novinky Nikon Z 6 II a Nikon Z 7 II:

Novinky Nikon Z 6 II a Nikon Z 7 II

Duálny slot pre pamäťové médiá

V prvom rade mnoho profíkov odmietlo prvé mirrorlessy pre chýbajúci slot pre druhú pamäťovú kartu. Bol to argument profíkov, hlavne svadobných fotografov, ktorí zachytávajú jedinečné okamihy mladomanželov. OK, takže hlavný dôvod odmietania je preč!

Priznám sa, že som nikdy nemal problém s tým, aby sa mi karta pokazila vo fotoaparáte, ale mal som problém, keď som nechtiac naformátoval jedinú kartu. Našťastie sa mi ju podarilo zachrániť. Tak či onak, druhý slot pre SD kartu je veľmi vítaný a teším sa mu. Je to predsa len lepší pocit, že si vzácne chvíle alebo zákazky zálohujete rovno na mieste. A ešte jeden príbeh, ktorý dáva za plus druhému slotu práve na SD karty. Prednedávnom som bol v centre Bratislavy a mal som vyfotiť jednu stavbu z mostu SNP. Keď som sa nechal vyviesť na most, na naše takzvané UFO, zistil som, že som karty zabudol doma. Nemusím vám vravieť, že pozháňať XQD kartu nie je tak jednoduché, minimálne finančne. SD kartu však nájdete v každom elektroobchode a núdzovo aj lacná SD za pár eur môže zachrániť vašu kožu.

Vertikálny grip a „problémy“ s výdržou

Všetci sa vyľakali, keď videli výdrž batérií v prvých mirrorlessoch uvedenú niečo cez 300 záberov na jedno nabitie batérie. Dnes vieme, že v skutočnosti sa dá fotiť omnoho viac. Nezriedka nafotím na Z 6 aj 700 – 900 záberov, v sériovom snímaní aj viac. Nie, nie je to zrkadlovka, ktorá zvládne bez problémov aj niekoľko tisíc, ale dá sa na ne spoľahnúť.

Vieme však, že s veľkými objektívmi sa pracuje lepšie s väčším fotoaparátom, ktorý ťažký objektív vyváži. Aj preto Nikon predstavil battery grip MB-N10, v ktorom bolo možné nezávislé vymieňať batérie bez prerušenia napájania fotoaparátu. Grip však nemal nijaké ovládacie prvky pre vertikálne snímanie pri portrétoch a za to si zlízol vlnu kritiky. V nových fotoaparátoch je už vyriešené aj toto. V rukoväti, kde je schovaná štandardná batéria, nájdeme 18 kontaktov, ktoré slúžia na pripojenie nového gripu MB-N11. Ten má užitočné vlastnosti MB-N10, ale pridáva plnohodnotné vertikálne ovládanie pomocou voličov a tlačidiel.

Zaostrovanie

Zaostrovanie pri uvedení prístrojov nebolo najsvižnejšie, no už druhou verziou firmvéru bolo podstatne vylepšené a ja som s ním nemal nijaký problém. Veselo som aj kontinuálne zaostroval bežne sa pohybujúce osoby i objekty. Vo videu takisto. Jediné, kde sa Z 6 nevyrovnal D850 bolo pri kontinuálnom sledovaní a snímaní vtákov – malé objekty na štruktúrovanom pozadí s nepravidelným pohybom. Inak som voči AF nemal nijaké výhrady, zvlášť potom, čo jedným z ďalších firmvérov Nikon prispôsobil celoplošné sledovanie na spôsob 3D sledovania, ktoré poznáme zo zrkadloviek. V AF je však vždy čo vylepšovať a tak sa deje aj teraz uvedením druhej generácia Z 6 II a Z 7 II. Obidva prístroje majú dva procesory EXPEED a malo by sa to prejaviť vo zvýšení všetkých rýchlostí – reakcií, zaostrovania i ukladania fotografií.

Video

Tak a najzložitejšie na koniec. Prednedávnom, pri prvých informáciách o novinkách Z 6 II a Z 7 II, som zavesil na svoj Facebook profil status, že sa teším, lebo mi Nikon plní všetky moje túžby. To platí v implementácií druhého slotu, plnohodnotného gripu, zvýšenia rýchlosti. Dnes už vieme viac podrobností aj o videu a priznám sa, že som čakal od videa o malý kúsok viac. Vysvetlím prečo. Video v Z 6 je krásne, plné detailov, bež šumu a s príjemným plynulým zaostrovaním. Jediné, čo mi trochu chýbalo, bolo snímanie v 4K vo frekvencii 60/50 snímkov za sekundu. To budú mať obidva prístroje, ale len v 8 bit zázname interne na kartu a Z 6 II s crop faktorom 1,6x. Ja som si doteraz vystačil s 8 bit záznamom, ale chcel som sa posunúť na 10 bit a zlepšiť postproces. 10 bit video ale ostalo podobne ako bolo u predchádzajúcich verzií vo frekvencii 30/25p. Toto je jediná chybička, ktorú na nových prístrojoch zo svojho pohľadu badám. Ostáva mi len dúfať, že update firmvéru by to mohol vyriešiť, dva procesory by to mohli umožniť. V každom prípade vítam 8 bit možnosť nahrávanie videa v 4K 60p.

Záver a rozhodnutie

Tak a čo na záver? Vymenil by som starý za nový? Áno, pre všetky spomínané vylepšenia, ako druhý slot pre SD karty, plnohodnotný vertikálny grip, zrýchlenie AF a procesov a 4K 60p aj keď len v 8 bit. Som naozaj na novinky zvedavý a neviem sa dočkať, kedy dostanem plnú verziu, aby som otestoval, ako sa vylepšenia rýchlosti prejavujú v praxi, aj ako vyzerá 4K vo frekvencii 60p. Lebo napriek 8 bitom je dátový tok sľubných 360 Mbps. 

Ísť za klientom s istotou zálohy, točiť a fotiť s lepšou výdržou, s gripom s plnohodnotným ovládaním, v prípade potreby dobíjať batérie počas fotografovania, ešte rýchlejšie zaostrovať a viac ukladať… znamená väčšiu slobodu, väčšie sebavedomie. Samozrejme kreativita a kumšt ostáva vo vašich rukách, a to je dobre! 🙂

Galéria fotografií

Fotografie som vzhľadom na predprodukčné vzorky fotoaparátov zmenšil na 4K rozlíšenie. Sú to fotografie JPG z fotoaparátu málinko upravené podľa chuti (jas, kontrast). RAW konvertor zatiaľ nie je k dispozícii. 

Nikon Z 6II

Nikon Z 7II

Zdieľaj

4 komentáre

  1. Ahoj Julo, všetko fajn, Z6 používam tiež už rok a pol, vadí mi na nej pár vecí (ktoré ale teraz nechcem rozoberať), ale najviac asi, že sa nevyrovná v akčnom ostrení a 3D sledovaní minimálne D750-D850-D4s-D5 (tieto zrkadlá som mal, alebo mám, model top rady mám už štvrtý, s D3 som fotil 5 rokov). Chcel som prejsť na Z-tka už na jeseň, ale momentálne sa naopak idem „zbaviť“ Z6 (vystačím si zatiaľ s D5, D7200 a príp. Fuji E2s). CSC a Z-tka ponúkajú fakt veľa nového príjemného, vrátane špičkových skiel (mám 24-70/4 a 50/1,8), ale ja stále čakám na profesionálny model pre akčného komerčného fotografa. Samo, že si niekde vyskúšam aj nové modely „mkII“, ale zatiaľ som skeptický, že mi plne nahradia moju D5. Tak sa snáď skoro dočkám aj ja 🙂

    1. Slavo ďakujem za názor. Ja som D5 používal iba na test, takže neviem, čo to obnáša pri dlhodobom používaní, ani ho z dlhodobého hľadiska neviem porovnať so Z6. Mal som D850 a Z 6 mi ju plne nahradila okrem rozlíšenia a určitých špecifických fotení. Keď potrebujem jej rozlíšenie, vezmem si Z 7. Akurát, kde mi Z 6 nestíha oproti D850 je špecifické akčné fotenie – napríklad vtáctva v prírode. Bežne na sledovanie pohybujúcich sa ľudí mi Z 6 robí vynikajúcu službu, ale nejaký akčný šport nefotím. Fotil som akurát parkúr a tam to bolo o krôčik za D850. Takže beriem Tvoj nárzor ako regulárny názor človeka so skúsenosťami a áno, som presvedčený, že pre fotografov vyslovene akčných, športových a wildlife fotografov ešte len model príde. Aj preto značka stále drží profi triedu zrkadloviek. Ak budeš chcieť vyskúšať nové mirrorlessy a budem ich mať už k dispozícii, rád poskytnem. Ahoj.

  2. Po nafotení 1. svadobnej sezóny s Z6 musím skonštatovať, že prekonala moje očakávania a naozaj sa čudujem, ako som doteraz mohol fotiť na jeden ostriaci bod s rekompozíciou pre nedostatočné pokrytie ostriaceho poľa. Je skutočne radosť fotiť s natívnymi objektívmi S, ostrosť aj charakter sú jednoducho nádherné len tých peňazí keby mal človek viac k dispozícii 😀

  3. Dlho som nad tým rozmýšľal či mám kúpiť fotoaparát Nikon Z6 II ,no nakoniec radšej kúpim Panasonic Dc-S5 !. Z dôvodom je že Nikon nepodporuje fotenie pomer strán 4:3 !. Čo je veľká škoda. Aj pomer strán je veľmi dôležitý !.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *