Štvorec v šiestom kole Fotky mesiaca Nikonblogu

Už aj šieste kolo súťaže Fotka mesiaca Nikonblogu máme úspešne za sebou. Chýba len predstaviť vám víťaza a budeme poznať polovicu finalistov celoročnej súťaže. Možno už teraz sa medzi nimi nachádza celkový víťaz, ktorý získa fototechniku Nikon v hodnote 1 111 Eur. Táto myšlienka ma celkom rozohňuje. Aj vás?

V júni ste dostali za úlohu splniť formálnu podmienku. Žáner, námet či objekt neboli tentokrát dôležité, dôležitý bol pomer strán fotografie 1:1, teda orez “do štvorca”. To ale neznamená, že vo štvorci bude dobre vyzerať každá fotka. Jednoducho fotku nestačí iba v programe orezať, fotka musí mať potenciál a najlepšie byť už pri fotení komponovaná s myšlienkou výsledku vo štvorci. Musím priznať, že mnohým súťažným fotkám orez na štvorec skôr uškodil, ako pomohol.

Súťažili ste však v hojnom počte a tak bolo z čoho vyberať a aj konkurencia fotiek, ktoré sa bili o víťazstvo, bola silná 😊. Musím priznať, že sa mi najviac páčili vaše minimalistické a čiernobiele zábery, ale bolo tam aj niekoľko pekne vyfotených farebných snímok.

Napríklad takú fotku paprade od Niny Ligasovej by som rád videl ako veľký výtlačok na stene decentného, strohého alebo aj prírodného interiéru. Je veľmi dobre skomponovaná a má nádhernú tonalitu a farebnosť. Nie je presaturovaná ani prehnane kontrastná. Motív džungle či hustej zelene je populárny a hodí sa na to, aby kus prírody priniesol do interiérov. Pôsobí upokojujúco, hlboko až tajomne.

Foto: Nina Ligasová

Prírodu do štvorca zakomponoval aj Ľuboš Luo Capcara. Minimalisticky zachytil ostrov a jeho odraz na hladine. Život dodal obrazu človek stojaci vo výraznej červenej bunde, ktorá je pekným osviežením monotónnych farieb na zvyšku záberu a dopĺňa zároveň aj kompozíciu a poskytuje mierku.

Foto: Ľuboš Luo Capcara

Fotka Petra Jarkuliša uzatvára trojicu farebných fotografií, ktoré ma najviac oslovili. Vyvoláva silné emócie. Vidím silný odkaz ženy, ktorá zosobňuje tie, ktorým niekto ublížil, ubližuje… Je jedno akým spôsobom. Rany na tvári prekrýva nánosom mejkapu, ale výraz hovorí za všetko – na rany na duši “mejkap” neexistuje. Je to odkaz pre celú spoločnosť, v ktorej je táto téma bohužiaľ stále aktuálna.

Foto: Peter Jarkuliš

A teraz k čiernobielym. Zaujali ma dve fotky Tibora Moska svojou grafikou, usporiadaním aj kompozíciou, krásne zarámované do obrazu 1:1. Zvlášť kompozícia lietadla ťahajúceho vetroň medzi bralami je vydarená s vystihnutím toho správneho momentu, ktorý trval len zlomok sekundy.

Foto: Tibor Mosko

Veľmi tajomná až mysteriózna, akoby z iného sveta, je fotka Blanky Minárikovej. Náladu a zázračnosť chvíle umocňujú zavreté mreže na schodišti a tajomná presvetlená osoba stojaca pri okne. Už už sa vydáva na slobodu, do svetla. Nedokonalé rozlíšenie a zrno pridávajú fotke viac mystickosti.

Foto: Blanka Mináriková

Janka Šantavá si zvolila hru čiernej a bielej, ale nejde o čiernobielu fotografiu. Je zaujímavá práve tým, že pri čiernej a bielej vyniká telová farba pokožky. Z dvoch veľmi podobných fotografií, ktoré nahrala, sa mi páči viac táto uhlopriečne komponovaná.

Foto: Janka Šantavá

Tak a nastal čas prezradiť meno víťaza šiesteho kola Fotky mesiaca Nikonblogu. Je ním Tomáš Paule. Do súťaže pridal sériu troch fotografií, pri ktorých sa poctivo vyhral s čiernobielou a krásou a súmernosťou ľudského tela. Za víťaznú som vybral uhlopriečnu kompozíciu, ktorá odhaľuje osovú súmernosť ľudského tela. Tvary sú dokonalé a aj technicky je celá séria veľmi dobre prevedená.

Séria fotografií Tomáša Paule:

Víťazná fotografia 6. kola Fotky mesiaca Nikonblogu

Gratulujem víťazovi a aj všetkým vám za účasť v šiestom kole našej súťaže. Nezabúdajte, hráme aj cez prázdniny a počas dovoleniek s príznačnou témou Poznaj Slovensko! Už teraz sa tešíme na vaše fotografie prírodných, či rukou človeka vytvorených krás, dobrosrdečných, šikovných, pracovitých ľudí, tradícií. Je to len na vás, čo objavíte, podmienkou je geografická lokalizácia vašich fotografií – vznikli na Slovensku a ukazujú Slovensko. Viac info tu: Poznaj Slovensko

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Naše oznámenie o ochrane osobných údajov sa zmenilo

Zlepšujeme spravovanie údajov o zákazníkoch v rámci Európy. Odteraz budú naše e-maily odosielané a údaje o zákazníkoch ukladané a spravované centrálne spoločnosťou Nikon Europe BV so sídlom v Holandsku. Táto zmena nám umožní spravovať údaje o zákazníkoch efektívnejšie a bezpečnejšie.

Aktualizované oznámenie o ochrane osobných údajov si môžete prečítať tu.