Skryté krásy všedného dňa v Nikon Kalendári 2017

Prestížny NIKON KALENDÁR 2017 vyšiel v ôsmom vydaní a prispel čiastkou takmer 7 770 € Nadačnému fondu Archa Chantal.

V prvý júlový deň tohto roku som písal o projekte Nikon Kalendár – moja srdcová záležitosť. Bola to zároveň aj výzva pre vás, aby ste svojimi krásnymi fotografiami prispeli do tohto lukratívneho kalendára s humanitárnym poslaním. Vy ste neváhali a na našu radosť ste sa do projektu spojeného so súťažou zapojili, a to rovno 1191 fotografiami. Súťaž mala tému „Skryté krásy všedného dňa“ a musím povedať, že sa vám ich podarilo odhaliť a ukázať nám všetkým. Ďakujeme.

Markéta Butalová (Na mori), Nikon D90
Markéta Butalová (Na mori), Nikon D90

Vyhodnotenie

Na tomto mieste sa chcem poďakovať aj spoločnosti Nikon, že som mal česť byť prizvaný do odbornej poroty, ktorá vyberala fotografie do kalendára. Bola to pre mňa ohromná skúsenosť.

Systém vyhodnocovania prebiehal v prvom kroku na diaľku, kedy každý z porotcov vybral svojich 50 favoritov. Týchto 50 fotografií od každého porotcu bolo zaradených do diskusie. Vznikol tak prienik – prvý výber poroty, ktorý obsahoval 207 fotografií. Porota sa stretla 13. septembra v Nikon Photo Gallery a z tohto množstva vybrala 50 semifinalistov, z nich ďalšou diskusiou 12 finalistov, fotografie ktorých zdobia Nikon Kalendár 2017. No a nakoniec sme vybrali jedného absolútneho víťaza.

Z môjho prvého výberu 50 fotografií sa 9 fotografií dostalo do kalendára. Potešilo ma to a utvrdilo, že fotografie boli asi objektívne dobré, keďže podobné štatistiky uvádzali aj ďalší kolegovia z poroty. Zvyšné tri fotografie a diskusia okolo nich boli pre mňa zvlášť obohacujúce. Počuť a vidieť fotografiu aj inými očami a iným odborným pohľadom je vždy darom a hodnotnou skúsenosťou. S výsledku som bol nadšený. Do kalendára sa dostalo veľa nápaditých a výtvarných fotografií, na ktoré sa dá pozerať naozaj dlho a neomrzia vás, keď sa budete na ne pozerať celý mesiac. 🙂

Pavel Ouředník (Vltavský luh), Nikon D800
Pavel Ouředník (Vltavský luh), Nikon D800

Výsledky

Autormi 12 víťazných fotografií v kalendári na rok 2017 sú: Pavel Ouředník (Vltavský luh), Ivan Svatoš (Dva svety), Zdeněk Vošický (More južnej Moravy), Ing. Jana Kupčáková (San Marco), Zuzka Vitvarová (školský autobus), Mgr. Karolína Vučka (Ako som chytala mesiac), Mgr. Karolína Vučka (V plameňoch jesene), Markéta Butalová (Na mori), Tomáš Holub (Novembrová), Iva Svobodová (Góóól), Markéta Butalová (Keď končí deň),Tomáš Holub (Saské Švajčiarsko).

Absolútnym víťazom súťaže sa stal Tomáš Holub s fotografiou „Novembrová“. Od spoločnosti Nikon získal šek na nákup produktov tejto značky v hodnote 1 848 eur (50 000 Kč).

Tomáš Holub (Novembrová), Nikon D600
Tomáš Holub (Novembrová), Nikon D600

Na internetových stránkach prebiehala pre širokú verejnosť aj tipovacia súťaž. Úlohou súťažiacich bolo správne označiť fotografie, ktoré vyberie odborná porota do kalendára NIKON KALENDÁR 2017. Výhercom tejto súťaže sa stala pani Martina Rokosová. Od spoločnosti Nikon získala šek na nákup tovaru tejto značky v hodnote 370 eur (10 000 Kč).

Slávnostné vyhlásenie výsledkov

NIKON spol. s r.o., Praha dňa 11. 11. 2016 – Dňa 10. 11. 2016 prebehlo v hoteli Holiday Inn v Prahe slávnostné vyhlásenie výsledkov 8. ročníka fotografickej súťaže NIKON KALENDÁR – moja srdcová záležitosť. Súťaž na tému Skryté krásy všedného dňa prebiehala od začiatku júla 2016 do 16. októbra 2016 na webových stránkach www.nikon-kalendar.cz. Odborná porota na čele s predsedom pánom prof. Mgr. Miroslavom Vojtěchovským, významným českým vysokoškolským pedagógom, publicistom, kurátorom a fotografom skla, vybrala z celkového počtu 1 191 prihlásených fotografií päťdesiat semifinálových. Medzi nimi bolo aj dvanásť fotografií, ktoré ozdobili vydanie prestížneho NIKON KALENDÁRA na rok 2017. Kalendár pokrstila pani Chantal Poullain, herečka, speváčka a zakladateľka Nadácie Archa Chantal.

DSC_0926

Po krste nasledovala dražba 12 víťazných fotografií z kalendára na rok 2017. Vďaka veľkému záujmu prítomných hostí došlo na slávnostnom večere v hoteli Holiday Inn tiež k vydraženiu niektorých semifinálových fotografií. Výťažok z dražby fotografií pre Nadačný fond Archa Chantal, ktorej filozofiou je humanizácia detských zdravotníckych zariadení, sa vyšplhal až do výšky 7 392 eur (200 000 Kč). Spoločnosť Nikon navyše prispela tejto nadácii čiastkou 370 eur (10 000 Kč). Po skončení dražby Chantal Poullain, zakladateľka Nadačného fondu Archa Chantal, poďakovala súťažiacim, účastníkom dražby aj spoločnosti Nikon.

Slávnostným večerom sprevádzala samotná pani Chantal Poullain. Zábavu prítomných spestrilo hudobné zoskupenie The Brownies, klaviristka Ester Godovská a tanečná skupina Zia. V priebehu večera bola rovnako predstavená kolekcia šiat módneho domu Magic Helena.

Zuzka Vitvarová (školský autobus), Nikon D90
Zuzka Vitvarová (školský autobus), Nikon D90

Výstava semifinálových fotografií

Semifinálové fotografie budú vystavené v januári a februári 2017 v NIKON PHOTO GALLERY na adrese Újezd 19, Praha 1 – Malá Strana, každý týždeň od utorka do nedele medzi 12. a 19. hodinou.

Partneri projektu NIKON KALENDÁR 2017

Partneri: pap4ever digital s.r.o., Fast Forward | Young & Rubicam, FFD, s.r.o.
Mediálni partneri: DIGIarena.cz, Digitálny Foto magazín, FOTO, FotoAparát.cz, FotoVideo, ePhoto.sk, portál PALADIX foto-on-line, Digineff.cz, Nikonblog.cz, Nikonblog.sk

Viac o tomto projekte nájdete na www.nikon-kalendar.cz.

Zdieľaj

3 komentáre

  1. Ta diskusia o 3 „sporne“ foto by mohla byt zaujimava. Tematicky dobre vyvazene, krajina, abstrakt, priroda, vytvarno, deti a sport… Zaujal casty PP v podobe HDR/D-Light, relativne vkusne aplikovany, vratane vitaznej snimky. Mne osobne chyba este nieco s „rozhodujucim momentom“. Gratulujem vitazom!

    1. Postreh! Presne to sme pri sedení konštatovali. Mali sme snahu vybrať aj nejakú akciu alebo „rozhodujúci moment“, ale bolo by to nasilu. Toho roku tam žiaľ akčná fotografia požadovaných kvalít nebola.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *