Príroda v zajatí človeka: Vyhodnotenie piateho kola Fotky Nikonblogu SK

Zdá sa, že téma prírody utláčanej človekom bola pre vás pomerne náročná vzhľadom na relatívne nízky počet príspevkov do súťaže. Som ale rád, že fotografie, ktoré došli, boli nielen pekné, ale aj nápadité.

Pomerne rýchlo sa mi podarilo dopracovať k užšiemu výberu, ktorý vám prezentujem aj v tomto vyhodnotení.

Ťažšie už bolo z tohto výberu určiť troch víťazných autorov a tým aj troch postupujúcich do finále, v ktorom hráme o úžasný foťáčik Nikon Z fc.

Foto: Jana Sedláková

Musím povedať, že viaceré zobrazenia témy ma naozaj zaujali. Napríklad čiernobiele fotografie Janky Sedlákovej. Kombinácia betónového mosta, medzi ktorého stĺpmi sa čnie silueta odpadného stromu je výrečná, ale je pekná aj grafická. Tesná kompozícia by potrebovala asi trochu viac miesta, asi objektív nebol dostatočne širokouhlý, no na druhej strane pritesná kompozícia umocňuje pocit stiesnenosti či skľúčenosti.

Foto: Michal Hudec

Zaujímavou kompozíciou je aj čiernobiela fotka Michala Hudeca – vyťažené drevo so zvyškami lesa v pozadí. Je to skôr torzo lesa. Je možné, že ide o vetrom vyvrátené stromy, no nič to nemení na odkaze, že ťažíme a ťažíme často primnoho a bezhlavo.

Foto: Peter Voros

Intenzívnou ťažbou sa zaoberá aj výrečná fotografia Petra Vorosa. Zachytáva rozpoltený obraz holorubu a krásneho ihličnatého lesa. V strede je zas rozdelená cestou, ktorá je pred lesom zavretá závorou. Holorub však pokračuje aj za závoru…

Foto: Juraj Zimányi
Foto: Juraj Zimányi

Pozitívny príklad naopak prinášajú dve snímky Juraja Zományiho, ktoré optimisticky ukazujú, že aj v moderných priestoroch sa dá nájsť miesto pre zeleň a stromy. Veď ich napokon nutne potrebujeme k životu.

Foto: Jozef Fekete
Foto: Jozef Fekete

Druhou veľkou témou, ktorú ste zachytávali na fotky, bola polúcia alebo vypúšťanie exhalátov do ovzdušia. Smutno pekné zábery nahral do súťaže Jozef Fekete.

Foto: Peter Voros

Podobnú fotografiu vyfotil aj Peter Voros.

Foto: Soňa Samuelová
Foto: Teo Ladislav

No a Soňa Samuelová nahrala dramatickú fotografiu množstva áut zaparkovaných pod atómovou elektrárňou. Aj keď ide o paru z chladiacich veží, aj jadrová elektráreň je počin, ktorým človek ovplyvňuje prírodu. K soni sa svojou peknou fotkou atómovky pripája aj Teo Ladislav.

Foto: Peter Voros
Foto: Soňa Samuelová

Odpad a jeho ekologické spracovanie je veľký problém ľudstva. Jemu sa venuje Peter Voros i Soňa Samuelová. Pneumatiky sa rozkladajú veľmi dlho…

Foto: Juraj Zimányi
Foto: Juraj Zimányi

No najexpresívnejšie zachytil skládky Juraj Zimányi, ktorý do snímok zahrnul aj chudobných ľudí, ktorí sa snažia zo skládky získať nejaké prostriedky pre život.

Foto: Soňa Samuelová

Staré schátrané budovy rozpadajúce sa v prírode v podaní Sani Samuelovej.

Foto: Milan Uhrin
Foto: Tomáš Kurier Kirňak
Foto: Milan Uhrin

Stĺpy, elektrické vedenia, komíny. To všetko má obrovský negatívny vplyv na prírodu a nielen na lietajúce vtáctvo. Milan Uhrín našiel pri nich peklo…

Foto: Miroslav Jombík

Silným obrazom prírody v zajatí človeka je fotografia Miroslava Jombíka. Drezúrovaný slon je silným obrazom prírody v zajatí človeka a to doslovne. Vieme asi všetci, čo takáto drezúra zvieraťa znamená.

Foto: František Smržík

František Smržík svojou fotografiou ukázal problém erózie pôdy, ktorá zasahuje nielen samotnú prírodu ale aj výtvory človeka.

Foto: Peter Voros

A pôda trpí aj výkyvmi počasia, záplavami či vysušením, ako ukazuje svojou ďalšou fotkou Peter Voros.

Foto: Miroslav Jombík

V prírode ale môžeme prežiť aj pekné chvíle. Intímnu chvíľku rybárov zachytil Miroslav Jombík a oceniť by som chcel aj fotku Janky Sedlákovej, na ktorej je kmeň malého stromčeka chránený kovovým pletivom. Áno, vaše fotky naozaj ukazujú, že prírodu máme a potrebujeme chrániť.

Foto: Jana Sedláková

Ďakujem vám srdečne za všetky fotografie, aj tie, ktoré sa do dnešného shortlistu nedostali.

A teraz by sa patrilo vyhlásiť troch víťazných a postupujúcich autorov.

Víťazní autori

Srdečne blahoželám Jurajovi Zimányimu ktorý postupuje s fotografiami ľudí na skládkach, Miroslavovi Jombíkovi za fotku drezúrovaného slona v cirkuse a Jozefovi Feketemu za zaujímavú i smutnú fotografiu dymiacich komínov v inverzii.

No a naša súťaž Fotka Nikonblogu SK sa blíži do finále. Posledné dvojmesačné kolo je venované „maľbe pohybom“. Viac info o poslednom kole nájdete tu: https://www.nikonblog.sk/malovanie-pohybom-posledne-kolo-fotky-nikonblogu-startuje/

Nezabudnite, stačí sa zúčastniť jedného kola a postúpiť medzi troma autormi do finále. To je už naozaj za rohom. Teším sa na vaše fotografie! 🙂 

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *