Predstavenie poroty EPOTY 2022

Spoločnosť Nikon spolu s organizáciou zameranou na riešenie otázok životného prostredia a vody CIWEM, bezplatnou streamovacou platformou WaterBear, ktorá sa venuje budúcnosti našej planéty a spoločnosťou ARUP poskytujúcou profesionálne služby v oblasti udržateľného rozvoja s radosťou predstavuje porotu tohtoročnej súťaže Environmental Photographer Of The Year 2022. Porota pozostáva z pôsobivého zoznamu odborníkov z oblasti fotografie, klimatického práva a environmentálneho aktivizmu.

Jej členovia boli starostlivo zvolení tak, aby vznikla porota pozostávajúca z ocenených porotcov z rôznych oblastí, ktorí spoločne vyhodnotia prihlásené diela a vyberú víťazné snímky. Patria medzi nich: švajčiarska fotografka, ktorá sa zameriava na ochranu prírody Daisy Gilardini, izraelský fotograf divokej prírody a aktivista Roie Galitz, egyptská dokumentárna fotografka a vizuálna rozprávačka Rehab Eldalil; brazílsky fotoreportér Victor Moriyama a kenská fotografická redaktorka Wacera Njagi.

Súťaž Environmental Photographer Of The Year 2022 oslavuje 15. ročník a je ukážkou diel, ktoré patria medzi svetovo najinšpiratívnejšie fotografie z oblasti životného prostredia. Táto každoročná súťaž poskytuje medzinárodnú platformu na zvýšenie povedomia o environmentálnych problémoch, ktoré vystavujú našu planétu riziku.

Predstavujeme vám tohtoročných porotcov:

Daisy Gilardini, fotografka: Daisy je fotografka, ktorá sa zameriav na ochranu prírody, špecializuje sa na polárne oblasti, najmä na divoko žijúce zvieratá Antarktídy a severoamerické medvede. Daisyine snímky boli medzinárodne publikované v popredných magazínoch, medzi ktoré patria National Geographic, BBC Wildlife, Canadian Geographic, Nature’s Best a Outdoor Photography a mnohé iné. Jej snímky okrem iných využívajú aj známe mimovládne organizácie ako Greenpeace či World Wildlife Fund. Od roku 2018 je stálou fotografkou magazínu Canadian Geographic, bola nominovaná na vyslankyňu Greenpeace pre Antarktídu a je ambasádorkou spoločnosti Nikon Europe.

Roie Galitz, fotograf: Roie je svetoznámy fotograf divokej prírody, environmentálny diplomat, podnikateľ a verejný hovorca. Jeho vášňou je voľná príroda, fotografovanie ohrozených druhov živočíchov a ich prirodzeného prostredia, vďaka čomu tiež získal povedomie o záťaži na prírodu, ktorú vyvoláva zvyšovanie vplyvu ľudských aktivít. Roie sa stal vyslancom spoločnosti Nikon Europe a organizácie Greenpeace, prednášateľom na troch konferenciách TED a je hlavným prednášateľom na mnohých podujatiach na celom svete. Ako podnikateľ Roie založil niekoľko spoločností vychádzajúcich z jeho lásky k fotografovaniu, tvorbe a nášmu nádhernému svetu vrátane fotografickej školy s viac ako 30 000 absolventmi a fotografickej cestovnej kancelárie, ktorá každoročne organizuje desiatky expedícií.

Rehab Eldalil, fotografka: Rehab je ocenená dokumentárna fotografka a vizuálna rozprávačka sídliaca v Káhire. Jej práca sa zameriava na obsiahlu tému identity skúmanú prostredníctvom kreatívnych techník s účasťou ďalších ľudí. Jej dlhodobý projekt The Longing Of The Stranger Whose Path Has Been Broken (Túžba cudzinca, ktorého cesta bola prerušená) sa dostal do užšieho výberu pre grant PHmuseum Women Grant 2021 a získal ocenenia 6Mois Photojournalism award 2021, Philip Jones awards 2021, Marilyn Stafford award 2021 a Catchlight fellowship 2020. Nedávno Rehab získala ocenenie FotoEvidence W Award 2022 s možnosťou zverejniť svoj projekt v knižnej podobe, ocenenie World Press Photo Regional Award 2022 a cenu Premi Mediterrani Albert Camus 2022.

Victor Moriyama, fotoreportér: Victor je brazílsky fotoreportér so sídlom v Sao Paulo, pôsobí v Južnej Amerike a Amazonskom dažďovom pralese. Jeho práce dokumentujú násilie, ktoré sa vyskytuje v spoločenských vzťahoch a životnom prostredí v Brazílii. Opakujúce sa témy zahŕňajú poľnohospodárske konflikty, odlesňovanie a ochranu tropických pralesov a ich biodiverzity, genocídu pôvodného obyvateľstva a zrýchľovanie klimatických zmien. Vzhľadom na ojedinelosť podrobnejších reportáží o konfliktoch v amazonskej oblasti Victor vytvoril v roku 2019 projekt @historiasamazonicas – komunitu latinskoamerických fotografov odhodlaných dokumentovať súčasné procesy, ktoré prebiehajú v Amazonskom pralese a definovať súčasný stav. Myšlienkou projektu je rozširovať svetové povedomie a zapojiť globálnu spoločnosť do problémov v najväčšom tropickom pralese na svete. Victor je pravidelným prispievateľom novín The New York Times na tému Amazonského pralesa a Latinskej Ameriky.

Wacera Njagi, fotografická redaktorka: Wacera je fotografická redaktorka fotoblogu Everyday Africa a sídli v Nairobi. Ich práca spája praktický dizajn zameraný na fotografický, výtvarný a mediálny projektový manažment s využitím rôznych komunikačných médií, dizajnových disciplín a výskumných techník. Wacera spolupracovala s tímami rozprávačov príbehov z magazínov World Press Photo Foundation, Black Women Photographers, Code For Africa, The ICRC a iných. V rámci svojej práce vo fotografickom blogu Everyday Africa sa Wacera snaží vytvárať príbehy, ktoré presnejšie zachytávajú každodenný africký život ako bežne vidno v médiách.

Súťaž Environmental Photographer Of The Year 2022 je otvorená na prihlasovanie diel pre profesionálnych aj amatérskych fotografov a môžu sa jej zúčastniť všetky vekové kategórie. Účastníci súťažia o peňažné ceny a ocenenia v šiestich kategóriách vrátane najvyššieho ocenenia The Environmental Photographer Of The Year 2022. Jednotlivé názvy kategórií sú Environmental Photographer Of The Year, Young Environmental Photographer Of The Year, Vision of the Future, Recovering Nature, Keeping 1.5 Alive a Adapting for Tomorrow. Viac informácií o tohtoročných kategóriách nájdete na adrese www.epoty.org/categories-prizes/.

Tento ročník súťaže zahŕňa aj etickú porotu, ktorej cieľom je zvýšiť zodpovednosť a transparentnosť pri výbere fotografií. Porota pozostávajúca z odborníkov na etiku v oblasti žurnalistiky a fotografie, poskytla spätnú odozvu a poradenstvo v súvislosti s pravidlami tohtoročnej súťaže s cieľom podporiť zúčastnených fotografov v otázke súhlasov, povolení a etickej reprezentácie ľudí a živej prírody. Viac informácií o porote, ktorá bude asistovať pri hodnotení fotografií počas výberu diel pre ročník 2022, nájdete na adrese www.epoty.org/ethics-panel/.

Ak sa chcete dozvedieť viac, prihlásiť sa do súťaže a prečítať si kompletné informácie o pravidlách súťaže The Environmental Photographer Of The Year a cenách, navštívte stránku www.epoty.org. Prihlasovanie je možné do 31. augusta 2022 a víťazi budú vyhlásení koncom novembra.

Environmental Photographer of the Year 2022

Nafotiť, ukázať celému svetu a presvedčiť každého, že aj veľké zmeny začínajú od vlastných rozhodnutí. Pridajte sa aj vy k bojovníkom za budúcnosť našej planéty. Svojim najlepším environmentálnym záberom dajte príležitosť zabojovať o úspech v súťaži Environmental Photographer of the Year 2022.

Čítať viac »

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *