Environmental Photographer of the Year 2022

Je vám tieto dni príliš horúco? Možno aj vám v takýchto chvíľach čoraz častejšie napadá otázka, prečo ľudstvo, my všetci, sme to nechali dôjsť tak ďaleko a čo všetko nás ešte čaká. Príliš teplo, príliš sucho, potom naraz silné zrážky… Globálne otepľovanie a jeho dôsledky, ktoré cítime a viditeľne pozorujeme, nie sú ani zďaleka jediným environmentálnym problémom. Jeden zo spôsobov, ako my fotografi, môžeme prispieť k zmene, je ukázať skvelými zábermi, aký dosah má zmena klímy a aká dôležitá je ochrana životného prostredia. Nafotiť, ukázať celému svetu a presvedčiť každého, že aj veľké zmeny začínajú od vlastných rozhodnutí. Pridajte sa aj vy k bojovníkom za budúcnosť našej planéty. Svojim najlepším environmentálnym záberom dajte príležitosť zabojovať o úspech v súťaži Environmental Photographer of the Year 2022.

Aj v tomto roku pokračuje Nikon v spolupráci s charitatívnou organizáciou CIWEM, ktorá sa zaoberá riadením vodných a environmentálnych zdrojov a bezplatnou streamovacou platformou WaterBear venovanou budúcnosti našej planéty. Spoločne vyhlásili už 15. ročník medzinárodnej súťaže s cieľom zvýšiť povedomie o environmentálnych problémoch, ktoré ohrozujú našu planétu. Preto hľadajú silné fotografie, ktoré budú povzbudením pre všetkých, ktorí ich po celom svete uvidia, aby venovali svoju pozornosti a úsilie zachovaniu životného prostredia. Hľadajú inšpiratívne fotografie, ktoré ukazujú schopnosť prežiť, budovať inovácie a tak prinášať nádej pri zdolávaní výziev pre trvalo udržateľný život na našej planéte.  

Do 31. augusta 2022 sa môžu do súťaže zapojiť profesionálni aj amatérski fotografi naprieč celou planétou so svojimi emotívny zábermi týkajúcimi sa životného prostredia.

Najvyššie ocenenie získa fotografia, ktorá v sebe ponesie viditeľný odkaz, ktorý pomáha porozumieť príčinám a dôsledkom environmentálnych zmien a sociálnej nerovnosti, vyzdvihuje riešenia klimatických a ekologických núdzových situácií a inšpiruje nás k udržateľnému životu. Víťaz súťaže Environmental Photographer of the Year získa peňažnú cenu vo výške 5 000 £, poskytne rozhovor pre časopis Environment Magazine organizácie CIWEM a bude mať profil na webe platformy WaterBear. Predstavený bude aj na webe spoločnosti Nikon Europe.

Spoločnosť Nikon podporí rastúci talent a udelí cenu Young Environmental Photographer of the Year pre najlepšie fotografie s témou životného prostredia zachytené objektívmi mladých fotografov vo veku do 21 rokov. Víťaz získa mirrorless fotoaparát radu Z a dva objektívy NIKKOR Z podľa vlastného výberu.

O peňažné ceny vo výške 1 000 £ ďalej súťažia účastníci v štyroch nasledujúcich kategóriách:

  ●  Cena „Vision of the Future“ (Vízia budúcnosti) za inšpiratívne alebo podnetné interpretácie nášho životného prostredia v budúcnosti podané prostredníctvom objektívu fotografa

Táto kategória otvára priestor pre vlastné interpretácie nášho prostredia v budúcnosti, pre edukatívne fotografie s nádejou v lepšiu budúcnosť, ktoré podnecujú k aktivite.

Píše sa rok 2050. Aký je náš svet, ak sme sa vydali správnou cestou udržateľnosti. A čo ak sme si nedali povedať? Aký je podľa vás príbeh budúcnosti nášho životného prostredia?

Medzivládny panel pre zmenu klímy (IPCC) v správe z roku 2021 predstavil “červený kód pre ľudstvo”. Podľa neho, ak budeme naďalej pokračovať v súčasnej línii, čaká nás v roku 2050 ešte viac extrémov – sucho, požiare, záplavy, strata biodiverzity, zvyšujúci sa tlak na zásoby potravín, vody aj energie.

A čo ak sa nám v roku 2050 podarí žiť v „nízkouhlíkovom“ svete? Príroda a zelené plocha sa stanú súčasťou mestského prostredia, ľudia budú využívať produkciu z udržateľných miestnych fariem a budeme dýchať najčistejší vzduch od čias priemyselnej revolúcie.

  ●  Cena „Recovering Nature“ (Obnova prírody) za snímky zobrazujúce schopnosť prírody zotaviť sa a za príklady inovatívnych riešení vychádzajúcich z prírody a iniciatív na ochranu prírody, ktoré ju zachraňujú z okraja priepasti

Naša príroda v sebe ukrýva obrovskú silu. Táto kategória je určená fotografiám, ktoré sú dôkazom schopnosti prírody obnoviť sa. Môže predstaviť inovatívne riešenia založené na prírodných procesoch a iniciatívy, ktorým sa darí postaviť prírodu „späť na nohy“.

Čo dokáže príroda, keď jej dáme šancu? Jej krása a odolnosť voči nadmernému využívaniu jej zdrojov a klimatickým zmenám je inšpirujúca.

Obnova prírody, jej zotavenie, či integrácia do mestského prostredia nám môže pomôcť vyriešiť najkritickejšie problémy našej doby. Riešenia založené na prirodzených procesoch obnovujú ekosystémy a zároveň zlepšujú kvalitu nášho života na zemi.   

  ●  Cena „Keeping 1.5 Alive“ (Udržiavanie 1,5 nažive) za fotografie zamerané na prijímanie opatrení, ktoré zdôrazňujú naliehavosť obmedzenia globálneho otepľovania

Fotografie, z tejto kategórie ukazujú stav klimatickej núdze, klimatického resp. uhlíkového aktivizmu, ktoré prezentujú štyri vyhlásenia Medzivládneho panelu pre zmenu klímy (IPCC):

  • Pochopenie globálneho otepľovania do 1,5°C
  • Predpokladaná zmena klímy, potenciálne vplyvy a súvisiace riziká
  • Zníženie emisií a systémové zmeny v súlade s 1,5°C
  • Posilnenie globálnej reakcie v kontexte trvalo udržateľného rozvoja a úsilia o odstránenie chudoby

Ako udržať otepľovanie pod hranicou 1,5°C? Od roku 1850 zaznamenala naša planéta oteplenie o 1,1°C. Aby sme sa dokázali vyhnúť dramatickým vplyvom, musíme otepľovanie udržať pod hranicou 1,5°C v porovnaní s predindustriálnou dobou.

  ●  Cena „Adapting for Tomorrow“ (Prispôsobovanie sa budúcnosti) za snímky, ktoré ukazujú ako komunity spoločne s prírodou nachádzajú spôsob, akým zvládať následky zmien v našom životnom prostredí

Stúpajú hladiny morí, suchá striedajú záplavy, sužujú nás požiare a ničivé búrky, populácia rastie a čelíme nedostatku zdrojov. Snímky z tejto kategória sú odrazom odolnosti spoločenstiev, fauny aj flóry a schopnosti prispôsobiť sa svojmu priestoru. Naše životné prostredie ovplyvňuje  každý aspekt našich životov – od toho kde žijeme, čo jeme, ako pracujeme až po vzájomnú interakciu so svetom a medzi sebou navzájom.

Srdečne vás všetkých pozývame zapojiť sa so vašimi zábermi do súťaže, prezentovať vaše vnímanie otázky životného prostredia, s pozitívnymi aj negatívnymi obrazmi reality, s ktorou sa stretávate. Naozaj vaše fotografie nemusia byť len pesimistické, ale naopak aj povzbudivé, s nádejou pre našu spoločnú budúcnosť. Viac info o súťaži: epoty.org

Ak vás táto problematika zaujíma, môžete sa pridať a sledovať bezplatnú platformu waterbear.com. Nájdete tu zaujímavý obsah od oceňovaných dokumentárnych programov, cez pôvodný obsah zaoberajúci sa biodiverzitou, komunitami, opatreniami proti zmene klímy a udržateľnou módou.

Fotografie z minulého ročníka EPOTY 2021

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *