Igor Stančík: Obyčajné “momentky cez prestávku” sú nakoniec to najlepšie

Posledným kolom Fotky mesiaca Nikonblogu sme zaklincovali vašu celoročnú fotografickú snahu. Tak trochu sme si s Petrom z bratského českého Nikonblogu.cz na seba “uplietli bič”.

Chceli sme vidieť a vybrať najlepšiu fotku z vašich najvydarenejších minuloročných záberov. Trvalo mi niekoľko dní, kým som sa rozhodol a padlo konečné rozhodnutie. Podarili sa vám naozaj výnimočné zábery. 🙂

O víťazovi som premýšľal počas vianočných prázdnin a možno aj preto som sa rozhodol tak, ako som sa rozhodol. Vianoce sú časom, keď spomalíme a intenzívne si užívame rodinné chvíle. Kedy si uvedomujeme, ako je nám spolu dobre. Keď okolo vás pobehujú šťastné prázdninujúce deti, z kachiel sála príjemné teplo a prehrieva telo po bláznivej sánkovačke… Asi to môj výber fotky mesiaca mohlo ovplyvniť. 🙂 A Igor Stančík zachytil presne takýto moment. Vzácne obyčajný.

Igora poznám ako športového, divadelného fotografa a videl som aj fotky z operačnej sály. Na nikonbolg.cz o jeho fotografickom umení vyšlo už niekoľko článkov a aj u nás sme písali o fotografovaní „spoza opony“.

Na jeho fotkách jednoznačne dominuje človek, statočný, nevzdávajúci sa . Herci na pódiu, športovci na tréningu i v nasadení medzi silnými súpermi, lekári, ktorých výkony sú niekedy zázrakom. Sériami fotografií vytvára príbehy, krásne fotografické dokumenty.

Decembrová víťazná fotka vznikla tiež pri fotení série, ale rozhodne nešlo o žiadne športové výkony. Skôr naopak. Bývalá kolegyňa Igorovej manželky túžila mať pár fotiek na pamiatku z dcérinho tehotenstva. Zadanie znelo vtipne, malo byť dobre vidieť veľké bruchá (aj jej aj dcérine:) ). Páči sa mi, ako to baby s vtipom poňali, bez teatrálnosti, prílišnej štylizácie. A tak vzniklo pohodové tehotenské fotenie. Miesto neosobného fotoštúdia sa nechali nafotiť doma. Žiadne strojené pózy ani špeciálne oblečenie. Len ona, dcéra, jej muž a pes. V ich byte, tak ako žijú svoj každodenný život, pri varení, zábave, pri kreslení smajlíka na brucho a niekoľko úprimných portrétov.

Fotka, pre ktorú Igor porušil svoj záväzok, že sa už žiadnej fotosúťaže nezúčastní, vznikla ako momentka počas prestávky už i tak neformálneho fotenia. Je súčasťou celku. Ako mi Igor prezradil: “Už sa mi tisíckrát potvrdilo, že obyčajné “momentky cez prestávku” sú nakoniec to najlepšie, čo si z celého fotenia prinesiem. Či v biatlone alebo cyklistike, sú to hlavne zábery toho, čo sa deje mimo hlavnú pozornosť.”

Pre Igora osobne je minuloročnou „TOPkou“ fotografia cyklistov. Bola tiež jednou z favoritiek v mojom úzkom decembrovom výbere. “Považujem ju za svoju najlepšiu minuloročnú fotku, pretože viem, v akých podmienkach vznikla. Náročnejšie fotenie z motorky, ako v ten deň, som ešte neabsolvoval.”

Verím, že my, porotcovia súťaží, nie vždy dokážeme adekvátne oceniť snahu a veľké úsilie fotografov, ktoré museli vyvinúť, aby vznikla fotka. Aj preto sa vás zvyknem pýtať, ako vznikali vaše fotografie. Ak máte aj vy zaujímavý alebo aj obyčajný príbeh fotografie, podeľte sa s nami.

Mnohí z vás by si zaslúžili s vašimi fotografiami vyhrať aspoň jedno kolo súťaže a hlavnú cenu by som tiež najradšej rozdal hneď viacerým. O hlavnom výhercovi z finálovej dvanástky už nerozhodujem ja. Výber je už na porote Nikonu. Už čoskoro sa jeden z vás bude tešiť na nákup fototechniky Nikon v hodnote 1 111 Eur. A ostatných by som rád povzbudil. Svojím pohľadom na svet obohacujeme druhých, no a šanca na výhru tiež nie je na zahodenie. 🙂 Fotka mesiaca Nikonblogu pokračuje aj v tomto roku s nezmenenými pravidlami. Už teraz môžete pridávať svoje fotky na tému Zrodenie nového…


Viac fotografií Igora Stančíka:

photostancik.com

flickr.com


Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *