Góly, body a víťazné fotky: vyhodnotenie 6. kola Fotky mesiaca Nikonblogu

Športová fotografia je obľúbeným žánrom. Pohyb, či už ho zmrazíte krátkym časom závierky alebo rozmažete dlhým, ponúka atraktívne stvárnenie ľudskej snahy a možností. Fotoaparát dokáže bleskovou závierkou zachytiť aj to, čo si inak voľným okom nevšimneme. Môžeme tak žasnúť nad zdeformovaným svalstvom, neuveriteľnou grimasou, kamienkami odfrkávajúcimi spod kolies auta či triešťou kvapiek okolo kanoistu na divokej vode.

Viacerí autori, aj keď účasť bola vo všeobecnosti nižšia ako býva zvykom, poslali do 6. kola súťaže efektne zachytený pohyb a naozaj som mal čo robiť, aby som vybral jedného víťaza kola Góly, body, fotky…

© Andrej Belovezčík

Andrej Belovezčík nahral do súťaže viacero fotografií. Mňa na prvý pohľad zaujala farebná fotografia boxujúcich. Len jednému (jednej?) z boxujúcich je vidieť do tváre a tá je plná náboja, odhodlania, vypetia a sústredenia. Neviem či a nakoľko je fotografia upravená v počítači, ale takto vo finálnej podobe sa mi páči aj výrazom, aj farbami aj kompozične. 

© Marcel Rebro

Marcela Rebra už v tomto ročníku poznajú všetci, ktorí pravidelne prispievajú do súťaže. Vyhral už dve kolá a v každom kole má niekoľko výborných fotografií. Tak je tomu i teraz a z niekoľkých skvelých záberov som vybral tento. Napriek tomu, že je relatívne statický,  má skvelý výraz. Na jednej strane napätie cvičenky katy (asi), na druhej pokojná až unudená tvár rozhodcu.

© Dušan Ignác

Autora Dušana Ignáca poznám ako skvelého alternatívneho fotografa športu, ktorý sa vie neuveriteľne vyhrať s dlhými časmi závierky a ukázať nám čaro trajektórie pohybu. Aj tentoraz sa mi páčili viaceré fotografie s dlhšími časmi závierky, ale vybral som nakoniec túto z vodného póla pre jej energiu a krásnu kombináciu doplnkových farieb modrej a oranžovej. Fotka nie je úplne čistá kompozične, no to zodpovedá na prvý pohľad neokrôchanému a prskajúcemu pólu. Je z nej cítiť obrovskú energiu, ktorú musia hráči pri plávaní a hraní vynaložiť.

© Martina Mlčúchová
© Martina Mlčúchová

Namiesto Dušana Ignáca v tomto kole prevzala štafetu krásnych pohybom rozmazaných fotografií Martina Mlčúchová. Keď som si pozeral náhľady fotografií, myslel som si, že ich fotografoval práve vyššie spomínaný Dušan Ignác. Bol som prekvapený, keď som zbadal podpísaného úplne iného autora, teda autorku. Keby som mal korčuliarsky klub, na jeho steny by som nechal nazväčšovať práve takéto fotografie znázorňujúce korčuľovanie menej konvenčným spôsobom.

© Braňo Poláček

Viem, je toho vo vyhodnotení dosť veľa, ale nedá mi nespomenúť Braňa Poláčka s jeho fotografiami športovcov na kolesách nasvietených bleskom. Sú to freestyle cyklisti, skateboardisti či downhill bikeri. A že sú niektorým z vás jeho fotky povedomé? No v 2015 Braňo Poláček vyhral účasť na festivale Desperados High Jump, kde bol jedným z piatich fotografov, ktorí mohli toto atraktívne športové podujatie fotografovať. V rozhovore s Braňom uvidíte viacero športových záberov, z ktorých sa niektoré objavili aj v minulom súťažnom kole.

© Marian Trizuljak

No a nakoniec víťaz! Nebolo to v tomto kole ľahké, myslím si, že som v tomto vyhodnotení ani neukázal všetky krásne fotky, ktoré boli v júni zapojené do súťaže, ale žiaľ, víťaz je len jeden. A tento mesiac to je Marián Trizuliak, ktorý do súťaže poslal krásne fotky kanoistov s emotívnym výrazom odzrkadľujúcim napätie, námahu a sústredenie. Ešte viac však tieto emócie sršia z jeho fotografií súťažiacich o titul železného muža či ženy, takzvaného tvrďáka či tvrďáčky. 🙂

© Marian Trizuljak

Muži a ženy prekonávajúci limity svojho tela, lezúci cez prekážky, plaziaci sa vo vode a bahne. Rýchla závierka fotoaparátu zachytila neuveriteľné štruktúry prúdov vody na tele chlapa plaziaceho sa cez vodnú, či skôr bahnitú prekážku. A keď som na začiatku vyhodnotenia spomínal, že čaro športovej fotky je aj v tom, že nám umožní sledovať to, čo si voľným okom v rýchlom deji ani nevšimneme, tak toto je práve ten prípad. Drsný muži odhodlaní zdolať akúkoľvek prekážku svojim vlastným telom. Boria sa so svojou váhou, prekážkami a stávajú sa tvrďákmi. Mariánovi gratulujem k víťazstvu v tomto kole aj k postupu do finále. V ňom porota zo zástupcov spoločnosti Nikon rozhodne, komu z 12 finalistov prislúcha zároveň celková výhra a krásna cena – fototechnika Nikon v hodnote 1111 €!

Nezabudnite, súťažíme i počas prázdnin a to na tému Genius loci / Duch miesta. Viac sa dozviete na stránke vyhlásenia 7. kola súťaže Fotka mesiaca Nikonblogu. Teším sa na ďalšie zábery z miest, ktoré majú čaro.

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Jeden komentár

  1. dakujem za hodnotenie, len poznamka – pri jednej uverejnenej fotke je nespravne uvedene moje meno – ti prvi korculiari patria Dusanovi Ignacovi,
    ta druha „len korcule“ je uz moja, spravne 🙂
    v sutazi som mala prihlasene este 2 tematicky podobne-korculiarske (ze je to zhodou okolnosti mozno podobne Dusanovym fotkam je naozaj cista nahoda)
    dakujem,
    idem skusit stastie aj v teme „genius loci“ 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *