Fotka NIKONBLOGU 2022: 1. kolo

Tri, dva, jeden… Štartujeme nový ročník súťaže Fotka NIKONBLOGU 2022! Okrem nových tém, hlavnej výhry a jednej drobnej zmeny pokračuje s rovnakými pravidlami ako minulý rok. Ako teda súťažíme?

Fotka NIKONBLOGU 2022 prebieha od 14.1. do 31.12.2022. Súťaž je rozdelená do šiestich kôl. Jednotlivé kolá budú trvať vždy dva mesiace (s výnimkou prvého kola, keďže začíname až v polovici januára). Každé kolo má svoju tému:

1. kolo (január/február): Čiernobiely portrét
2. kolo (marec/apríl): Nočné mesto
3. kolo (máj/jún): Najmenšie detaily prírody
4. kolo (júl/august): Reportáž z ciest (séria)
5. kolo (september/október): Šport – zastavený okamih
6. kolo (november/december): Krajina v zlatej hodinke

V tomto ročníku sú jednotlivé kolá venované kombinácii témy a žánra. Bude to spojenie námetu s konkrétnym technickým prevedení alebo fotografickou špecifikáciou. Viac informácií o aktuálnej téme sa dozviete vždy pri jej vyhlásení a v priebehu dvoch mesiacov sa vás budeme snažiť aj inšpirovať článkami a fotografiami k danej téme.

Vždy po ukončení kola budú vyhlásení traja víťazi, ktorí získajú reklamný predmet Nikon a postup do finále. Do finále sa dostane spolu 18 fotografií, ktoré budú bojovať o celkové víťazstvo. Víťaznú fotografiu vyberie porota zložená zo zástupcov spoločnosti Nikon a šéfredaktorov Nikonblogu CZ a SK. Hlavnou celoročnou výhrou je krásny a šikovný mirrorless v retro dizajne Nikon Z fc s objektívom Nikkor Z 28 mm f/2,8 SE.

Forma súťaže zostáva nezmenená. Nové kolo bude vždy vyhlásené tu na Nikonblogu. Súčasne bude zverejnený príspevok na Facebooku @NikonSlovakia. Do komentárov pod tento príspevok potom budete nahrávať súťažné fotografie. Zmena v porovnaní s minulými ročníkmi je, že už nemusíte fotografie označovať tagom. K fotografii nemusíte pridávať žiaden text, ale ak sa chcete podeliť o názov, či niečo k svojej fotografii napísať, je to vítané. Rovnaký zostáva počet fotografií, ktoré do jedného kola môže pridať jeden autor, a to maximálne 5. Fotografie môže  byť vyfotografované akoukoľvek technikou akejkoľvek značky.

Pravidlá a koncept súťaže je jasný, môžeme teda prejsť na vyhlásenie 1. kola súťaže. Témou je:

Čiernobiely portrét

Foto: Alex Iby, Alfonso Castro, Andrey Zvyagintsev, Robert Piosik on unsplash.com.

Portrét ako fotografický žáner je starý ako fotografia sama. Klasický portrét zachytáva tvár jednej či viacerých osôb. Dôležitý je výraz, ktorý podčiarkne zámer.

Každý z nás nejaké portrétne fotenie absolvoval a pravdepodobne každý (aj nefotograf) niekedy nejaký portrét aj vyfotil. Veď to v princípe nie je nič zložité. Náročnejšie to začína byť vtedy, keď portrét nemá byť len „výcvak“ niekoho podoby. Dobrý fotograf dokáže vytvoriť portrét, ktorý odrazí dušu, pocity, náladu, ukáže „pravú“ tvár portétovaného. Alebo s konkrétnym zámerom vytvorí podobu a výraz, aký potrebuje. Existuje aj portrét v prostredí, ktoré odhaľuje viac z fotografovaného človeka.

Len namierením foťáku či telefónu a stlačením spúšte sa len málokedy podarí dychberúci portrét. Je to proces, v ktorom autor musí vedieť, čo jeho cieľom a podľa toho zvoli správny objektív, čiže ohnisko a svetelnosť, hĺbku ostrosti a svetlo, či už prirodzené alebo umelé. Takto vyriešime scénu technicky a náladovo. Najdôležitejší je ale samotný objekt, teda portrétovaná osoba. Aby z nej fotograf dostal výraz, dôležitá je komunikácia a vzájomné pochopenie.

Skúsite to? Čiernobiele portréty odteraz až do 28. februára 2022 pridávať ako komentár k príspevku na Facebooku.

Autori troch najlepších čiernobielych portrétov získajú stolovú hru Nikon a postup do celoročného finále.

 


Podmienky súťaže TU.


 

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Meníme sa na Nikon Europe BV

Chceli by sme vás informovať, že sme podstúpili zmenu štruktúry nášho právneho subjektu. Tieto zmeny nebudú mať vplyv na aktuálne ponúkané služby.

ĎALŠIE INFORMÁCIE

Naše oznámenie o ochrane osobných údajov sa zmenilo

Zlepšujeme spravovanie údajov o zákazníkoch v rámci Európy. Odteraz budú naše e-maily odosielané a údaje o zákazníkoch ukladané a spravované centrálne spoločnosťou Nikon Europe BV so sídlom v Holandsku. Táto zmena nám umožní spravovať údaje o zákazníkoch efektívnejšie a bezpečnejšie.

Aktualizované oznámenie o ochrane osobných údajov si môžete prečítať tu.