Fauna, flóra i krajina vo vašich súťažných jarných fotografiách

V jari ste naozaj boli v prírode. Dôkazom je množstvo aktuálnych záberov, ktoré ste si z prírody odniesli. Teším sa hojnej účasti a zaujímavým zistením je, že v jari vás najviac lákali nádherné detaily prebúdzajúcej sa prírody. Až som mal miestami dojem, že sme vyhlásili tému makro fotografie. 🙂

Makro je samozrejme krásne a vôbec vám to nezazlievam. Nádherné zábery kvetín do súťaže prihlásili Petra Macková, Martin Seman, Michal Habaj, Štefan Condik i Monika Labošová.

foto: Petra Macková
foto: Martin Seman
foto: Michal Habaj
foto: Štefan Condík
foto: Monika Labošová

Všetky tieto zábery, ktoré sa dostali do výberu, sa vyznačujú perfektným technickým spracovaním, prácou s hĺbkou ostrosti a atraktívnou kompozíciou.

foto: Jaroslav Zwrtoolka Pitonak

Osobitne chcem ukázať fotografiu Jaroslava Zwrtoolku Pitonaka, ktorá bola náročnejšia na vyhotovenie, keďže zahŕňa aj hmyz, konkrétne mravca na lupienku kvetu veternice (?). Technicky perfektne urobený záber s tmavším mravcom na svetlom pozadí. Malý živočích sa tak krásne vyníma na rozostrenom pozadí.

foto: Jaroslav Zwrtoolka Pitonak

Jaroslav Zwrtoolka Pitonak nahral i druhú fotografiu červienky na ešte neolistenom alebo suchom konári. Opať technicky i kompozične pekná práca. A v zvieracej ríši aj ostaneme pri ďalších fotografiách vtákov.

foto: Blanka Mináriková

Do výberu som dal aj fotku brhlíka od Blanky Minárikovej práce pre jeho typickú polohu dolu hlavou. Je to nenápadný lekár stromov, ktorý až tak nepúta pozornosť ako trebárs ďateľ, ktorý je väčší, hlučnejší a nápadnejší, ale nič to nemení na tom, že je to veľmi užitočný vtáčik našich lesov.

foto: Michal Habaj

Aj ďalšia fotka ilustruje dôležité jarné správanie sa vtáctva – kŕmenie mláďat. Žltochvost kŕmi svoje mláďa nachytaným hmyzom. Možno nie až tak technicky dokonalá, ale naozaj názorná ukážka jarného správania sa vtákov. Autor Michal Habaj pridal do súťaže aj krásny blízky portrét srny, ktorú musel asi nahovoriť na takéto pokojné pózovanie. 🙂

foto: Jana Sedlakova

Janka Sedláková pridala opäť netradične ponímanú fotku jarnej prírody – takmer abstrakný snímok rozkvitného stromu v lúčoch zapadajúceho slnka.

foto: Ondrej Kameniar

A sme na konci. Jeden z mála záberov krajiny, ktoré ste nahrali, ma naozaj zaujal. Oranžové a žlté farby vychádzajúceho slnka krásne dopĺňajú chladné tóny riavy hučiacej v tieni po skalách. A tam, kde slnečné lúče dopadli na hladinu potoka, sa v slnečných lúčoch vznáša opar. Ten pomáha vykresliť lúče predierajúce sa cez konáre ihličnanov. Svetlé a sýte žltozelené farby čerstvo rozvinutých listnáčov zas odkazujú na jar. Krásne chladné občerstvujúce ráno na horách. Zdá si mi, že na brehoch Studeného potoka vo Vysokých Tatrách.

Ondrej Kameniar je autorom a úspešným súťažiacim, ktorý získava nielen malú mesačnú vecnú cenu v podobe utierky s logom Nikon, ale s víťaznou fotografiou postupuje medzi 12 finalistov, z ktorých porota na konci roka vyberie hlavného výhercu fototechniky Nikon za 1111€. Gratulujem!

PS: nezabudnite, že aj v mesiaci jún súťažíme tentoraz s netradičnou formálnou výzvou. 🙂
Viac informácií tu: DO ŠTVORCA

Tešíme sa na Vaše fotografie!

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Naše oznámenie o ochrane osobných údajov sa zmenilo

Zlepšujeme spravovanie údajov o zákazníkoch v rámci Európy. Odteraz budú naše e-maily odosielané a údaje o zákazníkoch ukladané a spravované centrálne spoločnosťou Nikon Europe BV so sídlom v Holandsku. Táto zmena nám umožní spravovať údaje o zákazníkoch efektívnejšie a bezpečnejšie.

Aktualizované oznámenie o ochrane osobných údajov si môžete prečítať tu.