Fotka mesiaca Nikonblogu: Do štvorca

V júni si vo Fotke mesiaca Nikonblogu zaspomíname na minulosť a zároveň budeme veľmi moderní. Bude to remíza! 1:1 a bude to remíza aj v dĺžke strán vašich fotografií. 1:1 znamená do štvorca.

Štvorcový formát vo fotografii, aj všeobecne v umení, je veľmi zaujímavý, v niektorých žánroch úplne prirodzený, v iných ťažko predstaviteľný. Je to klasický pomer stredoformátových prístrojov z čias minulých. So starými prístrojmi si ho budú asociovať teda skôr tí starší, ale zároveň to nie je nič nepoznané ani pre vás, ktorým patrí budúcnosť. Svet mladých dnes “fičí” na Instagrame a typický instagramový formát je predsa štvorec.

foto: Martin Sanchez on Unsplash

Štvorec teda nie je žiadna novinka, ale ani nič zastaralé. Do štvorca maliari maľovali už dávno. Krajinu, portrét i zátišie. Ťažko si v ňom predstviť dynamickú scénu s dejom rozťahaným od okraja po okraj.

Štvorec je rovnovážny a fotku určitým spôsobom stabilizuje, ukľudňuje. Ak chceme fotku orezať rovnakým pomerom, mali by sme na myslieť už pri fotografovaní a nakomponovať obraz tak, aby to bolo vôbec možné.

foto: Julo Kotus

Moderné fotoaparáty fotia vo formáte 2:3, mobilné telefóny dokonca 16:9. Tieto formáty už máme v oku a sú nám prirodzené. Vyskúšajme to trochu inak. Júnová výzva Fotky mesiaca Nikonblogu znie:

Do štvorca

foto: Red Charlie on Unsplash

Zámerne som tentokrát nepoužil slovo téma. Je totiž úplne voľná a rovnako aj žáner. Obsah fotiek nechám na vás, dôležitá je pre nás tento mesiac forma – rovnaký pomer strán súťažných fotografií. Naštartujte svojho kreatívne vnímanie a vyskúšajte komponovať do štvorca. Možno sa stane vaším obľúbeným. 🙂

foto: Joshua Rawson on unsplash

Ako sa zúčastníte súťaže. Stačí ako pridáte súťažnú fotku (či fotky) ako príspevok / komentár pod výzvu na júnové kolo súťaže Fotka mesiaca Nikonblogu na Facebook stránke Nikon tu: Nahrajte fotografie 1:1 a súťažte o techniku Nikon za 1111€!

Ku fotografii pridajte aktuálny tag #nikonblog062020. Súťažné fotografie môžete pridávať do 30.júna 2020. Autor najlepšej “štvorcovej” fotografie bude ocenený vodeodolným vakom Nikon a zaradený medzi finalistov súťaže. Po ukončení posledného tohtoročného kola súťaže bude bojovať o hlavnú výhru – techniku Nikon v hodnote 1 111 Eur.

Teším sa na vaše fototgrafie!

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *