2.kolo súťaže Fotka NIKONBLOGU 2021: Svetlo a tieň

Foto: Soragrit Wongsa on Unsplash

Na začiatku bolo svetlo… Podobne, ako sa začína kniha kníh a jej rozprávanie o svete, mohla by začať aj úvaha o fotografii. Bez svetla by nijaká fotografia nevznikla. To znamená, že akákoľvek fotografická téma musí byť zároveň aj o svetle. To je jasné ako facka. A bude o ňom aj druhé kole súťaže Fotka NIKONBLOGU 2021, ktoré práve štartujeme. Ale nebude to svetlo hocaké, ale silné, smerové, ostré a vytvárajúce tiene.

Či už vyrazíte za fotografiami, alebo sa ponoríte do archívu, pamätajte na to, že tému Svetlo a tieň najlepšie zachytíte v kontrastnom bočnom svetle, protisvetle, alebo aj s ostrým svetlom za chrbtom. V rozptýlenom mäkkom svetle budete tento kontrast hľadať márne. Ostré svetlo a tieň sú na fotke späté a dopĺňajú sa ako Jin a jang, ktoré dokážu zdramatizovať scénu.  Ostré svetlo dokonale vykreslí kontúry, tieň pohltí časť obrazu a vznikne krásna hra svetla a tieňa. Táto hra pekne vynikne na farebnej aj čiernobielej fotografii.

Druhé kolo súťaže Fotka NIKONBLOGU 2021 vám dáva voľnú ruku vo výbere žánru, formy a v spracovaní. Dôležité je len:

Svetlo a tieň

Hodí sa na streetku, do krajiny, zátišia, architektúry, grafiky, portrétu aj jednoduchých minimalistických fotografií.

Foto: Rene Bohmer on Unsplash

 


Tipy ako spolu na jednom zábere zachytiť svetlo a tieň nájdete tu: Keď sa snúbi svetlo s tieňom 


Najbližšie dva mesiace – od 2.3. do 30.4.2021 môžete pridávať maximálne 5 súťažných fotografií vo forme komentára k príspevku o najnovšom kole súťaže na Facebooku @NikonSlovakia. Fotografie označte tagom #nikonblog22021. Po ukončení druhého súťažného kola získajú traja autori víťazných fotografií powerbanku Nikon a automaticky sa stanú aj so svojimi fotografiami súčasťou finálovej osemnástky, ktorá bude po skončení všetkých šiestich kôl súťaže bojovať o hlavnú cenu set Nikon Z 50 s objektívom Nikkor Z DX 16–50 mm f/3,5–6,3 VR.

Foto: Jacob Mejicanos on Unsplash

V nedeľu sme úspešne ukončili úvodné 1. kolo súťaže. Vaše čiernobiele fotografie čakajú na vyhodnotenie, už v najbližších dňoch vám prezradím mená víťazov a predstavím najlepšie tri fotografie. Sledujte Nikonblog.sk a Facebook @NikonSlovakia aj ďalej!

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Jeden komentár

  1. Krásna téma, zaujímavé fotky. Škoda, že nie je aj iná cesta zapojenia do súťaže ako cez Facebook?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Meníme sa na Nikon Europe BV

Chceli by sme vás informovať, že sme podstúpili zmenu štruktúry nášho právneho subjektu. Tieto zmeny nebudú mať vplyv na aktuálne ponúkané služby.

ĎALŠIE INFORMÁCIE

Naše oznámenie o ochrane osobných údajov sa zmenilo

Zlepšujeme spravovanie údajov o zákazníkoch v rámci Európy. Odteraz budú naše e-maily odosielané a údaje o zákazníkoch ukladané a spravované centrálne spoločnosťou Nikon Europe BV so sídlom v Holandsku. Táto zmena nám umožní spravovať údaje o zákazníkoch efektívnejšie a bezpečnejšie.

Aktualizované oznámenie o ochrane osobných údajov si môžete prečítať tu.