2.kolo súťaže Fotka NIKONBLOGU 2021: Svetlo a tieň

Foto: Soragrit Wongsa on Unsplash

Na začiatku bolo svetlo… Podobne, ako sa začína kniha kníh a jej rozprávanie o svete, mohla by začať aj úvaha o fotografii. Bez svetla by nijaká fotografia nevznikla. To znamená, že akákoľvek fotografická téma musí byť zároveň aj o svetle. To je jasné ako facka. A bude o ňom aj druhé kole súťaže Fotka NIKONBLOGU 2021, ktoré práve štartujeme. Ale nebude to svetlo hocaké, ale silné, smerové, ostré a vytvárajúce tiene.

Či už vyrazíte za fotografiami, alebo sa ponoríte do archívu, pamätajte na to, že tému Svetlo a tieň najlepšie zachytíte v kontrastnom bočnom svetle, protisvetle, alebo aj s ostrým svetlom za chrbtom. V rozptýlenom mäkkom svetle budete tento kontrast hľadať márne. Ostré svetlo a tieň sú na fotke späté a dopĺňajú sa ako Jin a jang, ktoré dokážu zdramatizovať scénu.  Ostré svetlo dokonale vykreslí kontúry, tieň pohltí časť obrazu a vznikne krásna hra svetla a tieňa. Táto hra pekne vynikne na farebnej aj čiernobielej fotografii.

Druhé kolo súťaže Fotka NIKONBLOGU 2021 vám dáva voľnú ruku vo výbere žánru, formy a v spracovaní. Dôležité je len:

Svetlo a tieň

Hodí sa na streetku, do krajiny, zátišia, architektúry, grafiky, portrétu aj jednoduchých minimalistických fotografií.

Foto: Rene Bohmer on Unsplash

 


Tipy ako spolu na jednom zábere zachytiť svetlo a tieň nájdete tu: Keď sa snúbi svetlo s tieňom 


Najbližšie dva mesiace – od 2.3. do 30.4.2021 môžete pridávať maximálne 5 súťažných fotografií vo forme komentára k príspevku o najnovšom kole súťaže na Facebooku @NikonSlovakia. Fotografie označte tagom #nikonblog22021. Po ukončení druhého súťažného kola získajú traja autori víťazných fotografií powerbanku Nikon a automaticky sa stanú aj so svojimi fotografiami súčasťou finálovej osemnástky, ktorá bude po skončení všetkých šiestich kôl súťaže bojovať o hlavnú cenu set Nikon Z 50 s objektívom Nikkor Z DX 16–50 mm f/3,5–6,3 VR.

Foto: Jacob Mejicanos on Unsplash

V nedeľu sme úspešne ukončili úvodné 1. kolo súťaže. Vaše čiernobiele fotografie čakajú na vyhodnotenie, už v najbližších dňoch vám prezradím mená víťazov a predstavím najlepšie tri fotografie. Sledujte Nikonblog.sk a Facebook @NikonSlovakia aj ďalej!

Zdieľaj

Jeden komentár

  1. Krásna téma, zaujímavé fotky. Škoda, že nie je aj iná cesta zapojenia do súťaže ako cez Facebook?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.