Vyhodnotenie 5. kola Fotky NIKONBLOGU 2021

Už je to 10 dní, čo nám skončilo 5. kolo Fotky NIKONBLOGU 2021, a tak je už najvyšší čas na jeho vyhodnotenie. Počas dvoch jesenných mesiacov bolo vašou úlohou pridávať fotografie na tému Reflexy čiže odrazy, odlesky, zrkadlenia. Vaše fotografie boli čiernobiele aj farebné a, ako som predpokladal, rôznych žánrov. Vznikla veľmi pestrá galéria vašej práce. Pri výbere víťaznej trojice sa mi podarilo túto pestrosť zachovať – jedna čiernobiela, jedna farebná alternatívna takmer abstraktná a jedna farebná „zrkadlová klasika“.

Začnem dvoma dámami. Prvou víťazkou je Blanka Mináriková s čiernobielym odrazom čakajúceho cestujúceho na zastávke autobusu v mláke. Takto to aspoň na prvý pohľad vyzerá. Blanka Mináriková: „Fotka vznikla náhodou počas prechádzky s manželom a so psíkom. Foťák som mala (ako vždy) so sebou. Bolo po búrke a všade boli samé kaluže. Chceli sme prejsť cez cestu, ale autá stále chodili a ja som vyžila čas a fotila. Tentokrát sa mi hodil výklopný displej môjho foťáku. 😊 Aj keď je na fotke môj manžel, fotka nie je nijakým spôsobom aranžovaná či pripravovaná. Myslím, že sa dá o nej povedať, že je to street fotka a tie sa mi viac páčia čiernobiele.“

Foto: Blanka Mináriková

Druhou víťazkou 5. kola je Martina Mlčúchová a jej farebný abstraktný obraz – odraz. „Fotka vznikla počas festivalu Biela noc v Bratislave. Dielo „Sky“ autorov Moniky a Bohuša Kubinských bolo umiestnené v átriu SLSP. Pôsobilo na mňa veľmi harmonicky, strávila som pri ňom viac ako hodinu a dokonca som sa vrátila aj druhýkrát. Stále viac som si všímala nielen objekt, ale zaujali ma odrazy z preskleného priestoru átria. Odrážalo sa v nich dielo aj siluety návštevníkov. Aj obyčajný záber by bol zaujímavý, ale rada fotím dvojexpozíciu priamo vo fotoaparáte. Umožňuje mi viac zdôrazniť scénu, samotný objekt a ich vzťah. Oslovila ma súhra samotného diela, meniacich sa farieb objektu a priestoru. Festival Biela noc je pre mňa vždy veľkou fotografickou výzvou.“  

Foto: Martina Mlčúchová

Víťaznú trojicu uzatvorí Štefan Condík so svojim dokonalým odrazom horského masívu na hladkej vodnej hladine. Ako vznikla výsledná fotka, prekvapilo aj mňa: „V roku 2017 som si ako veľa ambicióznych začiatočníkov zaobstaral poriadny foťák, lebo som to s fotením krajiny myslel vážne. Čo na tom, že môj nový Nikon D750 niekoľkonásobne prevyšoval moje schopnosti a prax? 😊 Keď som na jeseň 2018 dostal pozvanie na týždňový fotovýlet po Francúzsku a Švajčiarku, bolo to ako pozvanie na prvé rande. Strach a radosť súčasne. Väčšinu času som sa snažil nezavadzať ostatným, niečo odkukať a v noci nezamrznúť. Na toto miesto s výhľadom na Bernské alpy nás doviedol pán Google. Neodradila nás ani plechová obloha, ani takmer vyschnuté pliesko Hornseeli. Vzhľadom na moje chabé skúsenosti, som sa poctivo vybral preliezať okolie a hľadať zaujímavé kompozície. Nemohol som vynechať ani samotné pleso. Na túto foto som neskôr aj zabudol, no jedného dňa som ho vyhľadal, nakoľko som si chcel vyskúšať zmeniť na fotke oblohu. V šuflíku som mal parádnu oblohu odfotenú pred domom v Bratislave a jednoducho som bol zvedavý či to zvládnem. Ako bonus bolo dostať túto oblohu aj do hladiny plesa a celkovo podklady vyladiť tak, aby výsledok pôsobil čo najprirodzenejšie.“ Výsledná fotka, ako ste sa práve dozvedeli, je kompozit dvoch Štefanových fotografií.

Foto: Štefan Condík

Víťazi sú len traja, ale fotografií, ktoré si zaslúžia ocenenie, sa aj tentokrát našlo medzi súťažnými snímkami oveľa viac. Pod vyhodnotením nájdete galériu fotografií, ktoré sa dostali do užšieho výberu. Z neho som nakoniec vyberal tri víťazné fotky. Všetky súťažné fotografie nájdete v galérii na Facebooku tu.

Víťazom gratulujem k postupu medzi finalistov, ktorí budú už v januári súťažiť o výhru Nikon Z 50 aj s objektívom. Aj posledná tohtoročná fotografická výzva je už aktuálna. Šiestou súťažnou témou je Farba vo fotografii. Viac informácií nájdete tu: nikonblog.sk. Súťažíme tu: facebook.com

Výber zo súťažných fotografií:

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Meníme sa na Nikon Europe BV

Chceli by sme vás informovať, že sme podstúpili zmenu štruktúry nášho právneho subjektu. Tieto zmeny nebudú mať vplyv na aktuálne ponúkané služby.

ĎALŠIE INFORMÁCIE

Naše oznámenie o ochrane osobných údajov sa zmenilo

Zlepšujeme spravovanie údajov o zákazníkoch v rámci Európy. Odteraz budú naše e-maily odosielané a údaje o zákazníkoch ukladané a spravované centrálne spoločnosťou Nikon Europe BV so sídlom v Holandsku. Táto zmena nám umožní spravovať údaje o zákazníkoch efektívnejšie a bezpečnejšie.

Aktualizované oznámenie o ochrane osobných údajov si môžete prečítať tu.