Vyhodnotenie 4. kola Fotky NIKONBLOGU 2021

Musím sa priznať, že keď Petr Lindner z českého Nikonblogu navrhol ako súťažnú tému Priestor vo fotografii, sám som si nebol istý, čo tým myslí a či téma nie je príliš náročná pre širokú verejnosť. Chcem tým povedať, že niektorých téma na prvý pohľad mohla prekvapiť. Tí, ktorí ste čítali aj ďalej, ste ale presne vedeli, čo sa od vás očakáva. Chceli sme, aby ste fotke dodali hĺbku. Tretí rozmer je pri fotke len pocit, dojem, ktorý vytvoríte rôznymi spôsobmi. Napríklad kreatívnym využitím malej hĺbky ostrosti, správnym nasvietením scény, ubiehajúcimi líniami  či širokouhlou, do obrazu vťahujúcou perspektívou.

Ak pomôcku ste dostali aj dva dva články, ktoré počas trvania súťaže vyšli. Priestor vo fotografii: Hĺbka ostrosti a Priestor vo fotografii II: tipy a triky na zvýraznenie 3D efektu. Niektorým z vás sa podarilo vystihnúť tému perfektne a z nich som vybral, čo ma najviac zaujalo. Galériu užšieho výberu nájdete pod článkom, ale to najlepšie vám predstavím hneď na začiatku. Traja víťazi 4. kola a každý z nich iným spôsobom zdôraznil na svojej fotke priestor. A spravili to veľmi dobre.

Víťazi 4. kola Fotky NIKONBLOGU 2021

Foto: Ján-či Saloň

Prvým z trojice víťazov je Ján-či Saloň a jeho vydarená priestorová fotka troch folkloristov. Tradičné prostredie pri drevenici, teplé slnečné protisvetlo, rozkvitnutý strom a pod ním spievajúce dievčatá a mladík hrajúci na harmoniku. Fotka má krásnu atmosféru a skvele splnila zadanie. „ Fotka je fotená na Nikon D850 s 200 mm f/2 VR II. Výrazný 3D efekt umožnila clona F2 pri 200 mm, aj keď hlavnú rolu hrá backlight, ktorý fotku pekne odseparoval od pozadia,“ povedal o fotke Ján-či. „Fotenie bolo hlavne pre radosť a dobrý pocit.“

Foto: Róbert Ragan

Autorom druhej víťaznej fotografie je Róbert Ragan. Z fotografie cítiť veľký priestor, ktorému hĺbku a mierku dodávajú malé siluety ľudí v rohu a pocit vzdialenosti umocňujú kopce trčiace z hmly v pozadí. Čo prezradil Róbert o tom, ako vznikla fotka? „Fotografiu som odfotil počas turné s orchestrom Virtuosi di Praga v Južnej Amerike, konkrétne v Lime v Peru. Bolo to doteraz moje prvé a posledné krátke stretnutie s Tichým oceánom. Ako vidieť, z okraja mesta, ktoré je na mnohých miestach dosť vysoko nad hladinou mora, klesajú k oceánu monumentálne útesy. Počas fascinujúcej predvečernej prechádzky pri pobreží som v diaľke zahliadol tento pár, hneď ma zaujal aj vďaka dvom zaujímavým stromom v jeho blízkosti. Fotil som Nikonom D3.“

Foto: Aleš Tvrdý

No a zostávajúci z trojice víťazov Aleš Tvrdý dodal svojej fotografii z knižnice hĺbku kompozíciou a vodiacimi líniami. Mierku a priestor zdôraznil jedinou osobou v obraze. „Na svojich cestách sa snažím navštevovať aj rôzne architektonické zaujímavosti. V posledných rokoch som si veľmi obľúbil práve knižnice. Aktuálne leto som sa po pár rokoch vrátil do Európy. Niekoľko stoviek kilometrov odo mňa je knižnica, ktorá bola na mojom foto zozname tiež na čakačke. Zámerne som sa tam vybral práve kvôli nej – Mestská knižnica v Nemeckom Štutgarte. Svojimi farbami na mňa pôsobila veľmi sterilne a upokojujúco. Práve jednoduché línie, ktorých je v nej dostatok, mi akosi samovoľne viedli oči – kadiaľ sa pozerať. Nechcel som však len prázdny interiér, ktorý by mohol pôsobiť chladno. Čakal som teda na nejakú postavu, ktorá sa mi tam bude páčiť a aj akosi oživí fotku. Chvíľu to trvalo, no nakoniec sa to podarilo a mladá študentka si urobila fotku presne na takom mieste, ktoré veľmi vyhovovalo aj mojej kompozícii,“ Takto popísal Aleš vznik svojej fotky.

Víťazom gratulujem a zároveň ďakujem im aj vám všetkým ostatným za účasť v tomto kole. Všetky fotografie, ktoré ste pridali do súťaže si môžete pozrieť v galérii na Facebooku a tu pod článkom galériu môjho výberu najlepších fotografií, s ktorými ste tentokrát súťažili. Určite stoja za pozretie.

Nezabudnite, že už máme v plnom prúde piate kolo súťaže. Do konca októbra máme zaujímavú tému pre všímavých fotografov – Reflexy. Zapojiť sa môžete opäť pridaním fotky do komentára na Facebook tu.

Výber zo súťažných fotografií:

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Meníme sa na Nikon Europe BV

Chceli by sme vás informovať, že sme podstúpili zmenu štruktúry nášho právneho subjektu. Tieto zmeny nebudú mať vplyv na aktuálne ponúkané služby.

ĎALŠIE INFORMÁCIE

Naše oznámenie o ochrane osobných údajov sa zmenilo

Zlepšujeme spravovanie údajov o zákazníkoch v rámci Európy. Odteraz budú naše e-maily odosielané a údaje o zákazníkoch ukladané a spravované centrálne spoločnosťou Nikon Europe BV so sídlom v Holandsku. Táto zmena nám umožní spravovať údaje o zákazníkoch efektívnejšie a bezpečnejšie.

Aktualizované oznámenie o ochrane osobných údajov si môžete prečítať tu.