Vyhodnotenie 2. kola Fotky NIKONBLOGU 2022

Fotografovať nočné mesto vás, zdá sa, baví. Veľa z vašich súťažných fotografií bolo naozaj vydarených. Medzi súťažiacim sa objavili aj viaceré nové mená, z čoho sa vždy veľmi teším a samozrejme aj starí známi prispievatelia, čomu sa tiež vždy veľmi teším. 🙂 Škoda, že niekedy nahrávate pekné fotky, ale v príliš malo rozlíšení, aby sa dala vyhodnotiť ich kvalita. A preto stratia šancu zabojovať o víťazstvo. Odporúčam vám, aby ste fotky nahrávali v plnej veľkosti, ktorú Facebook povoľuje, to je 2048 pixelov dlhšia strana fotografie. V tomto kole sa objavili dokonca fotografie s dĺžkou strany iba 400 px a to je naozaj príliš málo na akékoľvek vyhodnotenie. Veď je to veľkosť poštovej známky. Odporúčam preto pripraviť si fotku na vyhovujúcu veľkosť. Aj keď fotku nahrávate v plnom rozlíšení, Facebook ju nevyspytateľne zmensí podľa nálady (rýchlosti pripojenia, zariadenia, z ktorého fotku nahrávate…). Chcem vás teda povzbudiť na zodpovednú prípravu fotky do súťaže, je škoda, ak fotky stratia šancu pre nevyhovujúcu kvalitu uploadu. 

Výber troch víťazných fotografií opäť raz nebol jednoduchý. Viacerí ste pridali oku lahodiace, technicky dokonalé fotky, na ktorých ste si naozaj dali záležať. Fotili ste do neskorých večerných hodín, či skoro ráno vstávali. Zachytili ste zvyškové svetlo v oblohe, či stihli chvíľu, keď sa začínalo rozvidnievať v kombinácii s umelým osvetlením miest… Niektorí ste sa zamerali na pohyb, niektorí dokonca na abstrakt. Všetky pokusu úprimne oceňujem!

Víťazi 2. kola súťaže:

Juraj Zimányi

Predstavujem vám prvú víťaznú fotografiu. Jej autorom je Juraj Zimányi. Nazval som si ju „čarovná obyčajná ulička“. Ozvláštňuje ju osvietený mrakodrap na jej konci aj ľudský prvok – muž na skútri. V tmavých, ale nie ponurých, skôr tajomných farbách . Má úžasnú atmosféru.

Juraj o tom, ako vznikla jeho fotografia: „Fotka vznikla na jeseň roku 2019 počas 3-týždňového túlania sa Taiwanom a Hong Kong-om. Milujem cestovanie a na svojich potulkách po svete najčastejšie navštevujem ázijské krajiny. Tam si často pripadám, ako na inej planéte. Fascinuje ma ruch ázijských veľkomiest a takisto kontrasty, s ktorými sa tam stretávam. Na jednej strane máte okolo seba množstvo moderných budov a technológií a stačí spraviť zopár krokov do nejakej bočnej uličky a zrazu sa vrátite v čase niekoľko desaťročí nazad. A práve tento kontrast zachytáva moja fotka. V pozadí dominanta mesta Taipei – veža Taipei 101, ktorá v čase svojho dokončenia bola najvyššou budovou sveta a v popredí stará ošarpaná ulička s malou reštauráciou na rohu a s rozsvietenými lucerničkami tak typickými pre ázijské krajiny (pozn.: v Japonsku tieto malinké reštaurácie pre ani nie 10 osôb nazývajú Izakaya). Keď sa túlam podobnými uličkami, veľmi často to vo mne vyvoláva atmosféru cyberpunkových filmov, preto som aj pri postprocese zvolil farebné tónovanie takého cyberpunkovského štýlu a zároveň som obsahový kontrast umocnil kontrastom farebným.

Príbeh fotky sa však začal písať dávno pred jej vznikom, v čase kedy som výlet plánoval. Pri výletoch, kam so sebou vláčim veľa fototechniky vrátane statívu, je plánovanie veľmi dôležitou súčasťou. Minimálne mám pripravený zoznam miest, ktoré chcem fotiť, vymyslený spôsob dopravy na ne a aj rozvrhnutý čas, kedy sa na jednotlivé miesta pôjdem pozrieť. Na internete a v katalógoch cestovných kancelárií sa dajú nájsť fotky najznámejších miest danej lokality, ale tento záber sa medzi nimi nenachádzal. Narazil som naň náhodou pri pozeraní jedného videa o Taiwane na youtube. Okamžite ma zaujal, avšak nepodarilo sa mi žiadnym jednoduchým spôsobom zistiť presnú lokalitu. Takže som spustil pátraciu akciu v Google Earth, kde som sa snažil identifikovať miesto, z ktorého pochádzal záber na videu. Určil som si približné možné smery, z ktorých bola veža fotená a v Google Earth som sa snažil identifikovať uličky, ktoré sú orientované v daných smeroch. Po cca. pol hodine bádania som miesto našiel a dostavil sa pocit veľkého zadosťučinenia, čo prispelo k tomu, že táto fotka je moja najobľúbenejšia z celého výletu.“

Pavol Serbak

Pavol Serbak je ďalším víťazom súťažného kola na tému nočné mesto. Zaujalo ma jeho minimalistické nočné mestské zátišie. Opustený stôl so stoličkami pod svietiacim nápisom. Vynikajúca fotografia s priestorom pre fantáziu pozorovateľa. Minimalistická a veľmi dobre spracovaná fotografia.

Pavol: „Fotka vznikla v Bratislave na Bezručovej ulici počas večerného fotenia v Starom meste. Tento podnik sa mi vždy páčil, je pod úrovňou chodníka, takže aj očí, trochu schovaný a jednoduchý. Parkoval som kúsok od neho. Keď som šiel okolo, sedeli tam ľudia a nebolo to ono, ale cestou späť k autu už mali zatvorené a hneď som vedel, že to chcem odfotiť. Fotku som vybral, pretože je jednoduchá a čistá. Páči sa mi kontrast moderného neónového nápisu a jednoduchého klasického stola.“

Rudolf Baranovič

Rudo Baranovič je skvelý street fotograf a nesklamal ani so svojimi nočnými streetkami. Stáva sa tretím víťazom. Naviac ma zaujala fotka ľudí stojacich na zastávke v sychravom počasí.

„Fotka je zo série fotiek nočného mesta v daždi, kedy mi šlo najmä o vizuálne prispôsobenie nočných svetiel vs. mokré plochy, dážď, odrazy a do toho som zakomponoval ľudí tak, aby fotka pôsobila napriek dažďu pozitívne a hravo.“

Fotky, ktoré zaujali:

Foto: Juraj Zimányi

Juraj Zimányi pridal okrem víťaznej fotografie aj ďalšie technicky dokonalé fotografie. Krásne, čisté, veľmi dobre spracované.

Foto: Aleš Tvrdý

Aleš tvrdý má vo svojom archíve veľa pekných fotografií z veľkomiest. Tentokrát ma najviac zaujala jeho fotka z Hongkongu fotená z vrchu Victoria Peak. So skalou v prostredí, na ktorej nehybne stojí postava a pozoruje nočné vysvietené veľkomesto pri nohách. A jeho slová o fotke?

„Fotka je z vrcholu kopca Victoria Peak v Hongkongu. Je to moje obľúbené miesto, kam sa vždy rád vraciam. Raz som sa však túlal v okolí trochu dlhšie a našiel som miesto, z ktorého bol skvelý výhľad na mesto a nikto okrem mňa. Hneď som rozložil statív, aby som to neprepásol. Nerád fotím sám seba, no s týmto výhľadom som sa rýchlo presvedčil, že to bude dobrý nápad.“ 🙂

A ja potvrdzujem, že bol. Aleša som oslovil o komentár k fotke, lebo som sa nevedel rozhodnúť, ktorých fotografov nakoniec vyberiem na prvé tri miesta. 

Foto: Lukáš Lucky

Veľmi pekné fotografie pridal do súťaže aj Lukáš Lucky. Výborne technicky zvládnuté aj farebne skvelé snímky.

Foto: Miroslav Grenčik

Miroslav Grenčik vyfotil v noci Benátky a malebné prímorské talianske mesto. Skvelá práca!

Foto: Mila Uhrin

Esíčko namaľované svetlami áut po romantickej toskánskej krajine výborne vyfotil Milan Uhrin.

Foto: Martina Mlčúchová

Martina Mlčúchová a jej viacnásobné expozície priamo vo fotoaparáte sú taktiež výborným príkladom skvele zvládnutej nočnej fotografie s nápadom. Gratulujem!

Foto: Martin Šúrik

Martin Šúrik sa do súťaže zapojil s veľmi peknou zimnou fotografiou. Patrí k tým, ktoré by som naozaj rád videl vo vyššom rozlíšení, ako bola do súťaže nahratá. Stmievajúca sa chladná zamračená časť oblohy so zvyškami slnečného svetla. V krásnom duotóne, v ktorom sa dopĺňa modrosivá s teplou oranžovou na oblohe a pod pouličným osvetlením.

Foto: Kristína Zrebná

Podobne aj fotka nočnej Prahy od Kristíny Zrebnej sa zdá byť naozaj vydarená, ale v rozlíšení len 1300 px sa ťažko hodnotí.Odporúčam nabudúce nahrať fotku v pripravenom rozlíšení 2048 bodov dlhšia strana.

Výber ďalších zaujímavých súťažných fotografií:

Gratulujem víťazom a ďakujem zo srdca všetkým zúčastneným! Teším sa z každého vášho príspevku, zvlášť v dnešnej dobe, keď si pod tlakom okolností prestávame všímať krásu okolo seba. Urobili ste radosť mne a myslím si aj všetkým ostatným, ktorí sa súťaže zúčastnili a prezreli si súťažné fotky.

V 3. kole súťaže sa z mesta presúvame do prírody. Budeme fotiť Najmenšie detaily prírody Viac informácií nájdete TU. Teším sa na vaše krásne úlovky!

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *