Výber kompaktného fotoaparátu nielen na dovolenku

V digitálnej a internetovej dobe, je mimoriadne populárne fotografovať na cestách či dovolenkách a zdieľať naše zážitky so svojimi blízkymi i priateľmi na sociálnych sieťach. To, čo bolo voľakedy pomerne ťažké, nákladné (fotografovať na film, vyvolávať fotografie, obiehať priateľov…) a nakoniec skľučujúce, ak niektorý medzičlánok zlyhal, je dnes s pomocou digitálnych technológií ľahko dostupné. Je takmer nemysliteľné odísť na dovolenku bez fotoaparátu, alebo aspoň bez smartfónu s fotoaparátom.

snapbridge-cluster

Aký fotoaparát si mám ale vybrať? Ktorý zachytí moje zážitky, miesta i ľudí tak, že mi sprítomní dovolenku aj o niekoľko rokov či desaťročí? Záleží na veľkosti fotoaparátu? Pocítim rozdiel, keď si namiesto smartfónu pribalím do tašky kompakt alebo mirrorless či dokonca zrkadlovku? Akým špecifikáciám mám venovať pozornosť?

Vy máte niekoľko otázok na mňa a ja niekoľko na vás.

Rozmýšľali ste niekedy, prečo na dovolenke fotíte? Čo je vašim cieľom, keď si balíte foťák do kufra?

Dovolenkové fotografie vedia potešiť priateľov, informovať našich rodičov a blízkych, kde sme a čo robíme a hlavne po čase nám pripomenúť zážitky z dovolenky, našim deťom lásku a odhodlanie, ktoré sme im venovali… Aj preto zdieľame naše dovolenkové fotografie na sociálnych sieťach. Je to rýchlejšie, ako napísať množstvo mailov každému, koho chceme informovať.

Zdieľanie dovolenkových fotografií ale prináša aj určité „riziká“. Tak ako krásne dovolenkové fotky vedia potešiť našich priateľov, vedia tiež naštvať neprajníkov, niekedy dokonca neprajníkov vytvoriť. 🙂 Zverejnené fotky reprezentujú náš vkus a status (áno, často sa na sociálnych sieťach svojimi fotografiami chválime). Zverejnené fotografie môžu byť zneužité aj napríklad cestovnou kanceláriou. To posledné sa mi nedávno stalo, keď moju fotografiu neoprávnene používala jedna Chorvátska cestovná kancelárie na predaj zájazdov.

Tak či onak, či už fotografujeme pre seba, pre svojich blízkych, pre potešenie, pre pochválenie sa, musíme si zodpovedať 5 otázok, ktoré nám pomôžu s výberom správneho fotoaparátu.

1. Čo budem predovšetkým fotiť?
2. Aké výsledky očakávam a akú kvalitu potrebujem?
3. Za akých podmienok budem najčastejšie fotografovať?
4. Koľko financií chcem do novej fototechniky investovať?
5. Aký veľký fotoaparát chcem nosiť?

Preberieme si všetky aktuálne fotoaparáty Nikon postupne od jednoduchších po pokročilejšie, aby tí, ktorí sa nechcú hlbšie a tvorivejšie zaoberať fotkou, nemuseli čítať až do konca. 🙂 A v dnešnom článku sa zameriame na kompaktné fotoaparáty Nikon.

1. Kompaktné fotoaparáty Nikon Coolpix

Určené sú pre tých, pre ktorých je nízka váha a malé rozmery najdôležitejším faktorom. Ďalšou charakteristikou týchto fotoaparátov je to, že majú jeden objektív, ktorý nemožno vymeniť. Preto treba pri výbere venovať náležitú pozornosť jeho rozsahu i svetelnosti. Fotoaparát pre typických užívateľov tejto kategórie sa musí zmestiť do vrecka na košeli či bunde, alebo nesmie zavadzať v primerane veľkej (malej) kabelke či taške, podľa rozsahu zoomu a štýlu ovládania.

Sú určené pre tých, ktorí nemajú v úmysle tvoriť hĺbkou ostrosti, alebo fotografovať nočné či športové fotografie vo výstavnej kvalite. Napriek tomu, chcú kvalitné fotografie, ktoré nedokážu dostať zo smartfónu či tabletu.

Aj v tejto kategórii existuje niekoľko podkategórií podľa zamerania a potrieb používateľa fotoaparátu.

 

1.1 Jednoduchšie fotoaparáty s automatickými režimami a obmedzenou možnosťou zasahovať do expozície.

Ich výhodou je, že „všetko urobia samé“. Sú malé, ľahké, cenovo výhodné. Nepredpokladá sa, že by užívatelia týchto fotoaparátov chceli sami upravovať a vylepšovať nafotené zábery a preto sa do nich často implementujú rôzne filtre a vylepšenia obrazu (napríklad skrášlenie portrétu vyhladením pokožky…) Najlepšie fotomobily fotografujú podobne, ako táto kategória fotoaparátov. Ak nemáte veľké nároky na priblíženie (zoom) fotoaparátu, nemusíte ďalej čítať. Ste v správnej kategórii. A prečo si kúpiť fotoaparát, keď môžem fotiť mobilom? Z jednoduchého dôvodu. Fotoaparát ponúka optický zoom, pomocou ktorého si viem reálne priblížiť vzdialenejší objekt. Telefón má jedno pevné ohnisko a používa digitálny zoom na priblíženie (až na veľmi drahé výnimky), čo sa okamžite podpíše na zníženej kvalite obrazu. Pri častom fotografovaní vybíjame batériu mobilného telefónu, čo nie vždy musí byť na dovolenke vhodné.

A10_farby


Farebné variácie Coolpixu A10

Najjednoduchší reprezentanti tejto kategórie sú Nikon Coolpix A10 a Coolpix L31.

Štýlový dizajn a atraktívne moderné farby nájdete u fotoaparátov Coolpix S2750, Coolpix S3700, Coolpix S2900, Coolpix A100 a Coolpix A300. Zaujímavosťou niektorých variácií je aj jemný vzor, ktorý oživuje dizajn týchto malých kúskov.

Ornaments

Plusy skupiny

+ veľkosť (kompaktnosť) a váha
+ dizajn
+ jednoduché ovládanie
+ optický stabilizátor obrazu (len u S3700 a A300)

Vhodné pre

Dovolenkové fotografovanie
Rodinné fotografie
Fotografovanie v dobrom svetle s dobrou intenzitou
Dennodenné nosenie aparátu v kabelke či vrecku
Na web a perfektnú tlač do formátu cca. A4 (podľa svetelných podmienok)

Menej vhodné pre

– fotografovanie extrémne rýchlych športov a akcie
– nočné fotografovanie na vysoké citlivosti ISO
– pre profesionálne portréty s extrémne rozostreným pozadím
– pre tých, ktorí chcú fotoaparát s pokročilejším ovládaním a možnosťou ovládať jednotlivé expozičné veličiny

A900

1.2. Cestovné ultrazoomy (Travel Zoom)

Veľkým priblížením a konektivitou sa vyznačujú modely, ktoré môžeme nazvať aj ako cestovné zoomy (travel zoom alebo super zoom). Toto pomenovanie si vyslúžili za extrémne optické priblíženie v stále kompaktnom a ľahkom tele, ktoré môžete pohodlne nosiť bez toho, aby vás obmedzovalo alebo unavovalo. Majú WIFI s rýchlym párovaním NFC, aj GPS logger, ktorý zapíše zemepisné súradnice k vyhotoveným fotografiám. Tieto fotoaparáty už majú aj pokročilejšie ovládanie a ponúkajú nielen automatické ale aj polomanuálne (režimy priorít času a clony) a manuálne nastavenie expozície. Do tejto podkategórie patrí Nikon Coolpix S7000, Coolpix S9900 a Coolpix A900 (novinka).

Plusy skupiny

+ veľké priblíženie v kompaktnom dizajne
+ spracovanie
+ jednoduché ovládanie, automatické režimy
+ pokročilejšie ovládanie u S9900 s možnosťou meniť expozičné hodnoty
+ konštrukcia objektívov zo skla so špeciálnymi prvkami ED
+ optický stabilizátor obrazu

S9900Nikon Coolpix S9900

Vhodné pre

Dovolenkové fotografovanie s možnosťou veľkého priblíženia
Rodinné, rodinné ZOO fotografie
Fotografovanie v dobrom svetle s dobrou intenzitou
Nenáročné fotografovanie wildlife (prírody, zvierat a vtáctva)
Tých, ktorý chcú veľké priblíženie v kompaktnom balení
Na web a perfektnú tlač do formátu cca. A4 (podľa svetelných podmienok)

Menej vhodné pre

– fotografovanie extrémne rýchlych športov
– nočné fotografovanie na vysoké citlivosti ISO
– pre profesionálne portréty s extrémne rozostreným pozadím

2212294583Odolný fotoaparát Nikon Coolpix AW130

Odolné kompakty

Odolné kompakty nám umožňujú bez obáv zachytávať dobrodružstvá pri vode a vo vode, v zime a znesú aj nešetrnejšie zaobchádzanie. Základný model Coolpix S33 (vodotesný do 10m) je určený skôr pre deti. Coolpix AW130 (vodotesný do 30m, odolný až do -10°C, nárazuvzdorný 2m) je pokročilejší fotoaparát určený pre aktívnych ľudí a športovcov. Nechýba mu ani WIFI s NFC a GPS.

S33Coolpix S33.

Plusy skupiny

+ odolnosť v kompaktnom dizajne
+ spracovanie (hlavne AW130)
+ jednoduché ovládanie, automatické režimy a motívové programy
+ konštrukcia objektívov zo skla so špeciálnymi prvkami ED
+ optický stabilizátor obrazu (len u AW130)
+ GPS, kompas a WIFI (len u AW130)

Vhodné pre

Dovolenkové fotografovanie s extrémnejším zaťažením
Šnorchlovanie a potápanie (podľa údajov o vodotesnosti)
Rodinné fotografie
Fotografovanie v dobrom svetle s dobrou intenzitou
Natáčanie akčného videa
Na web a perfektnú tlač do formátu cca. A4 (podľa svetelných podmienok)

Menej vhodné pre

– fotografovanie extrémne rýchlych športov
– nočné fotografovanie na vysoké citlivosti ISO
– pre profesionálne portréty s extrémne rozostreným pozadím
– tých, ktorí chcú väčšie priblíženie

Bridge

1.3. Ultrazoomy s ovládaním a dizajnom zrkadlových fotoaparátov /Bridge)

Ultrazoomy s ovládaním zrkadlovky a prípadným elektronickým hľadáčikom sa zvyknú nazývať aj bridge (akýsi most v dizajne a ergonómii medzi kompaktom a zrkadlovkou). Sú väčšie a ťažšie ako doteraz spomínané kompakty. Držia sa i ovládajú podobne ako digitálne zrkadlovky, kvalitu obrazu majú ale rovnakú ako ostatné kompakty, ktoré sme doteraz spomínali. Najjednoduchší z nich je Nikon Coolpix L340 (28x zoom). Po ňom siahnite, ak nechcete veľmi nastavovať expozíciu a v prvom rade budete využívať automatické a motívové programy fotografovania. Ak naopak máte ambície venovať sa fotografovaniu viac a chcete sa učiť zákonitosti fotografie a potrebujete naozaj extrémne priblíženie, pozrite sa po ďalších pokročilejších fotoaparátoch v tejto skupine. Coolpix P900 sa vyznačuje najdlhším ohniskom v súčasnosti vôbec. Jeho priblíženie je naozaj impozantné, až 83x!!! Má elektronický hľadáčik, výklopný displej a pokročilé ovládanie na úrovni zrkadlovky. Coolpix B700 (60x zoom) a a Coolpix B500 40x zoom) sú novinky, ktoré sa podobajú Nikon P900. B700 je pokročilejší a ponúka dokonca nekomprimovaný formát RAW, B500 je jednoduchší, bez možnosti meniť expozičné veličiny.

Pozor, napriek pokročilému dizajnu, ovládaniu a priblíženiu, v týchto fotoaparátoch nájdeme stále malý senzor kompaktných fotoaparátov a preto je potrebné počítať s kvalitou fotografií podobnou kompaktom kombinovanou s výhodami extrémnych objektívov.

Plusy skupiny

+ extrémne veľké priblíženie
+ pokročilejšie držanie i ovládanie
+ pokročilejšie modely majú nekomprimovaný formát RAW (B700)
+ konštrukcia objektívov zo skla so špeciálnymi prvkami ED
+ optický stabilizátor obrazu
+ elektronický hľadáčik u pokročilejších modelov

Vhodné pre

Dovolenkové fotografovanie s možnosťou extrémneho priblíženia
Rodinné ZOO fotografie
Fotografovanie v dobrom svetle s dobrou intenzitou
Nenáročné fotografovanie wildlife (prírody, zvierat a vtáctva)
Na web a perfektnú tlač do formátu cca. A4 (podľa svetelných podmienok)

Menej vhodné pre

– fotografovanie extrémne rýchlych športov
– nočné fotografovanie na vysoké citlivosti ISO
– pre profesionálne portréty s extrémne rozostreným pozadím
– pre tých, ktorí chcú malý fotoaparát

 A_DFCP1_BK_frt34r

1.4. Nikon Coolpix A

APS-C senzor s rozlíšením 16Mpx nájdete vo fotoaparáte Coolpix A. Je to kompakt s najväčším senzorom, aký Nikon v súčasnosti vyrába. Určite poznáte zákonitosť, že čím väčší senzor u fotoaparátu, tým vyššia obrazová kvalita. Aj preto Nikon Coolpix A tvorí medzi kompaktami Nikon samostatnú podkategóriu. Má pokročilé ovládanie a obrazovú kvalitu rovnakú ako zrkadlové fotoaparáty strednej triedy. Pozor, tento objektív si kupujte len vtedy, ak ste zmierení s jedným ohniskom. Fotoaparát nemá priblíženie (zoom), čo je z určitého hľadiska jeho nevýhodou. Na druhej strane sa práve pre absenciu zoomu podarilo dizajnérom a optikom navrhnúť perfektný pevný širokouhlý objektív profesionálnej kvality. Recenziu na Nikon Coolpix A si môžete prečítať tu.

A_BK_top_lo

Plusy modelu

+ extrémne kvalitný obraz vhodný i na profesionálne použitie
+ pokročilé ovládanie na úrovni zrkadlovky
+ nekomprimovaný formát RAW
+ konštrukcia objektívu bez optických chýb s profesionálne ostrým výstupom
+ kompatibilita s príslušenstvom pre zrkadlovky (externý blesk, diaľkové ovládanie, WIFI modul)

Vhodný pre

Profesionálov a pokročilých fotografov ako každodenný fotoaparát do vrecka
Záložný fotoaparát pre profíka
Reportáž, širokouhlú fotografiu krajiny i nočné fotografie na profi úrovni
Rodinné širokouhlé fotografie
Fotografovanie v dobrom svetle s dobrou intenzitou aj v slabom svetle a za šera
Na web a perfektnú tlač do formátu aj 1m vo výstavnej kvalite (podľa svetelných podmienok)

Menej vhodné pre

– fotografovanie extrémne rýchlych športov a wildelife
– pre profesionálne portréty s extrémne rozostreným pozadím (to sa širokouhlým objektívom nedá)
– pre tých, ktorí chcú optické priblíženie, nevyhovuje im fotoaparát bez zoomu

DL_ALL_SL

2. Prémiové kompaktné fotoaparáty Nikon DL

Sú to ohlásené novinky, ktoré sa však toto leto na trh ešte nedostanú. Aby však informácie o výbere kompaktu Nikon boli kompletné, oboznámim vás aj s touto kategóriou kompaktných fotoaparátov. Ich najväčšou devízou oproti ostatným Coolpixom je väčší snímač a extrémne svetelný objektív. Senzor bude typu 1“, ktorý Nikon používa vo svojich fotoaparátoch s výmennými objektívmi Nikon 1. Inak označovaný aj ako Nikon CX snímač je násobne väčší ako u ostatných Coolpix fotoaparátov s výnimkou Coolpix A. Ten má snímač rovnaký ako zrkadlovky s APS-C.

Pre lepšiu orientáciu pridávam ilustračný obrázok veľkosti Nikon Senzorov.

A prečo veľkosti senzora venujem toľko pozornosti? Pretože je v digitálnej fotografii kľúčová z týchto dôvodov.

Veľkosť senzora má obrovský vplyv na kvalitu obrazu hlavne v podmienkach s nízkou intenzitou svetla. Napríklad za súmraku, v interiéroch (napríklad v pamiatkových budovách, kostoloch, múzeách…), pri nočnom fotografovaní… Zákonitosť je jednoduchá. Čím je väčší snímač, tým viac svetla naň dopadne a tým lepší signál zo snímača sa dostáva fotoaparátu na vytvorenie obrazu. Vo výsledku obraz z fotoaparátu s väčším senzorom bude trpieť v slabom svetle menším šumom, bude mať lepšie farby, kontrast i dynamický rozsah (detaily v tieňoch i svetlách vo fotografovanej scéne).

Veľkosť senzora má vplyv na hĺbku ostrosti v zákonitosti čím väčší senzor, tým menšia hĺbka ostrosti a tým lepšia schopnosť rozostriť pozadie za fotografovaným objektom. To znamená, že ak chceme tvoriť portréty s malou hĺbkou ostrosti, musíme sa pozerať po fotoaparátoch s väčším senzorom a svetelným objektívom.

Celkom nový rad tvoria tri modely fotoaparátov: Nikon DL24-85 f/1.8-2.8, Nikon DL18-50 f/1.8-2.8Nikon DL24-500 f/2.8-5.6. Všetky fotoaparáty majú nevymeniteľný objektív NIKKOR so zoomom s vysokovýkonnou optikou, ktorá sa vyrovná optike v objektívoch pre digitálne jednooké zrkadlovky Nikon, a rýchly 1-palcový snímač formátu CX.

Ako vidíte, u dvoch modelov nájdeme nielen väčší snímač typu CX, ale aj extrémne svetelné objektívy. Každý fotoaparát je charakteristický objektívom so špeciálnym rozsahom ohnísk, ktorý ho predurčuje pre určitý žáner či štýl fotografovania.

DL_18_50_front34r

Nikon DL18-50 f/1.8-2.8 má extrémne širokouhlý objektív vhodný pre krajinársku fotografiu ale aj širokouhlú reportáž, dokument či street fotografiu. Milovníci ultraširokého pohľadu majú konečne prvý kompaktný fotoaparát na svete s takouto charakteristikou. Iný 18mm široký objektív u kompaktu zatiaľ neexistuje.

DL_24_85_BK_front34l

Nikon DL24-85 f/1.8-2.8 má univerzálnejší objektív. Nie je extrémne širokouhlý, ale stále ponúka široký záber v podobe 24mm ohniska (po prepočte na FF). Je tak vhodný na tradičnejšiu reportáž či dokument, pri ktorej môžete využiť aj portrétne ohnisko 85mm. Aj tento objektív je extrémne svetelný.

DL_24_500_front34r

Nikon DL24-500 f/2.8-5.6 ponúka kombináciu CX senzora s objektívom s extrémnym priblížením. To nájde uplatnenie práve pri cestovateľských záberoch či dovolenku, ktorú vďaka väčšiemu senzoru môžete nafotiť na úplne inej úrovni ako so štandardným ultrazoomom alebo bridge fotoaparátom.

Viac informácií o týchto pokročilých modeloch nájdete v článku, kde sme podrobnejšie predstavili tieto nové fotoaparáty.

Plusy modelov DL

+ extrémne kvalitný obraz
+ pokročilé ovládanie na úrovni zrkadlovky
+ nekomprimovaný formát RAW
+ pokročilá konštrukcia objektívu s optickým stabilizátorom obrazu
+ kompatibilita s príslušenstvom pre zrkadlovky (externý blesk, diaľkové ovládanie, WIFI modul)
+ možnosť pripojiť externý elektronický hľadáčik pre štandardné fotografovanie

Vhodný pre

Profesionálov a pokročilých fotografov ako každodenný fotoaparát do vrecka
Záložný fotoaparát pre profíka
Reportáž, fotografiu krajiny i nočné fotografie
Rodinné i dovolenkové fotografie na vyššej úrovni
Fotografovanie v dobrom svetle s dobrou intenzitou aj v slabom svetle a za šera
Na web a perfektnú tlač do formátu cca. A3 až A2 (podľa svetelných podmienok)

Menej vhodné pre

– fotografovanie extrémne rýchlych športov a wildelife (stále majú navrch zrkadlovky so špeciálnymi objektívmi)
– pre profesionálne portréty s extrémne rozostreným pozadím (tu budú stále hrať prím fotoaparáty aspoň s APS-C senzorom a svetelným objektívom)

Tak čo, vybrali ste si? Alebo máte vyššie nároky a kompaktné fotoaparáty ich nespĺňajú?
Vráťte sa na naše stránky zajtra a predstavíme vám výhody a určenie fotoaparátov s výmennými objektívmi a to Nikon 1 i Nikon zrkadloviek.

Zdieľaj

4 komentáre

  1. Nie som sice cielova skupina tychto fotoaparatov, ale nutno pochvalit clanok, ktory som precital na jeden „hlt“. O novej triede DL som ani nevedel, budu to zaujimave masinky. (y)

  2. Pěkný shrnující článek, myslím, že by mohl pokračovat někdy příště na téma „zrcadlovky“. Jistě by to mnozí uvítali.
    Nějak vypadl obrázek porovnávající velikosti snímačů.
    Držím palce

    Vladimír

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *