Zanedbaný kompakt, Nikon Coolpix A

Pred časom som písal na tento fotoaparát relatívne obsiahlu recenziu, ktorú môžete nájsť tu:

https://www.fotoma.sk/magazin/recenzie/acko-medzi-kompaktami-nikon-coolpix-a-v-teste/

Prečo sa teda vraciam k tomuto fotoaparátu aj tu na Nikonblogu? Lebo cítim, že to tomuto malému vynikajúcemu prístroju nejakým spôsobom dlhujem a možno dlhujeme viacerí. Nikon Coolpix A je totiž zatiaľ najlepší a zároveň najviac zanedbaný kompakt z radov Nikonu. Myslím teraz vo všeobecnosti zanedbaný a mnou donedávna takisto. To sa ale v posledných mesiacoch zmenilo a začal som nanovo objavovať čaro mať vo vrecku schovanú „zrkadlovku“. Myslím to samozrejme obrazne a myslím v prvom rade na obraz. Ten je totiž zrkadlovkový. 🙂

A_BK_SLup_frt34r_lo

Už v pôvodnej recenzii píšem, že obrazovo je výkon Coolpix Áčka v 1. triede medzi fotoaparátmi vôbec, nielen medzi kompaktami. V jeho vnútri sa totiž ukrýva senzor z vydarenej APS-C zrkadlovky a pevný objektív je špeciálne navrhnutý pre tento prístroj. A tak sa u Áčka vyskytuje veľmi málo kompromisov vo výslednom obraze. Prečo teda je Nikon Coolpix A tak zanedbaným prístrojom? Prečo sa prémiový fotoaparátik nenachádza vo vrecku každého Nikonistu?

5 PROTI

1. zoomovať nohami sa nám nechce

Myslím si, že tak trochu z lenivosti nás fotografov. Sme zvyknutí používať zoom objektívy (transfokátory), ktoré nám umožňujú zachytávať okolité objekty bez vynaloženia námahy. Jednoducho pootočím prstencom alebo potiahnem páčkou zoomu a „som pri svojom objekte“. Veru, zoomovať nohami sa nám už nechce, aj keď všetci lekári tvrdia, že je to zdravé. 🙂 Máme radšej pohodlnosť a istotu, že nám nijaký záber neunikne, či sa veci dejú v našej blízkosti alebo opodiaľ.
CoolAlens

Áno, objektív je pevný, jedno ohnisko bez zoomu, ak nepočítame nohy…

Ale pozor! Nie je práve obmedzenie uhla záberu jedným ohniskom cestou k určitému charakteru našich fotografií? Keď disponujem plejádou objektívov alebo zoomom s neuveriteľným XX rozsahom, moje fotografie formálne kolíšu. S jedným ohniskom (a to platí nielen pre Coolpix A ale aj pre jedno pevné ohnisko na zrkadlovke či mirrorless fotoaparáte) si vytváram určitú konzistentnosť v stvárňovaní reality. Mnoho známych fotografov bolo rozpoznateľných práve pre jeden – dva charakteristické objektívy, ktoré používali.

2. Ani poriadne široký, ani svetelný, ani malá hĺbka ostrosti, ani bokeh…

Aj takéto názory si môžete vypočuť v debatách o 28mm objektívoch so svetelnosťou f/2,8. Asi je na týchto tvrdeniach aj kus pravdy, ale dá sa to aj otočiť. Ultraširokáč omnoho viac dynamizuje perspektívu, skresľuje veľkosti a tvary objektov, kdežto 28mm (po prepočte na FF) je širokouhlé ohnisko s príjemne širokouhlým záberom bez extrémov v skreslení či perspektíve. Malá hĺbka ostrosti a príjemný bokeh u štandardných 50mm, portrétnych alebo teleobjektívov sú dnes vysoko oceňované a niekedy až preceňované. Forma je často povýšená nad obsah a výraz. Na fotoportály či sociálne siete stačí zavesiť portrét s hladko rozostreným pozadím a buďte si istí, že dostane veľa lajkov a bodov napriek tomu, že nemá žiaden výraz či svetlo. Fotenie obyčajným širokáčom je oproti tomu náročná výzva.

DSC_0010

Forma je veľmi podobná v súčasnosti najrozšírenejšiemu foteniu – mobilným telefónom. Mobily majú totiž často podobný záber, ktorý zodpovedá 28mm na Full Frame aparáte. A teraz vymyslime niečo nové s najčastejšie používaným ohniskom! Aj vám sa to zdá ako veľká výzva?

3. Výzor amatéra

Niektorí fotografi sa nechali počuť: „To naozaj budeš fotiť týmto? Ako japonský turista?“ Pre moju street fotku či dokument je výzor amatéra žiaduci. Ľudia sa tak neobávajú malého kompaktu ako zrkadlovky a nepútam zbytočnú pozornosť či už objektov alebo aj potenciálnych zlodejov.

DSC_0541

DSC_0213Na street fotografiu sa Coolpix A hodí. Je pravdepodobné, že prvý záber vyhotovíte nepozorovane, Coolpix A sa dá schovať do dlane.

DSC_0207Samozrejme, ak fotíte zblízka, objekty vás zbadajú. Potoom môžete dofotiť aj fotky, na ktorých je interakcia fotografovaných.

4. Pomalý

Tu musím priznať, že Coolpix A nie je najrýchlejšie zaostrujúcim kompaktom, ale nie je to ani žalostne pomalé zaostrovanie. Navyše, pri fotení v uliciach možno manuálne predostriť a pri vhodnej clone dosiahnuť takú hĺbku ostrosti, že AF vôbec nemusíme používať. Manuálne zaostrovanie pomocou krúžka okolo objektívu je super, len škoda, nie je mechanické ale elektrické a fotoaparát si ho po vypnutí či uspaní nepamätá. Po zapnutí prístroja ho tak musíte opäť a opäť nastaviť.

DSC_0369Fotoaparát nie je najrýchlejší, ale keď spoznáte jeho limity, budete vedieť zachytávať aj momentky.

5. Bez hľadáčika?

Áno, daňou za naozaj komapktné rozmery je absencia hľadáčika. Fotografujete ako turista, nie ako fotograf. Do sánok blesku sa dá vsunúť priehľadový optický hľadáčik, no nemá nijakú indikáciu, je to len čisté okienko pre zarámovanie fotografie. Paradoxne sa na fotoaparáte nedá vypnúť displej. To značí, že aj keď fotografujete pomocou hľadáčika, displej stále svieti. Zbytočne to míňa energiu a ožaruje tvár v tme. Férovo ale priznávam, že v dnešnej smart dobe si na fotenie cez displej zvykám. Zároveň si myslím, že keby sa dal displej aparátu vypnúť, priehľadový hľadáčik by som si asi zadovážil.

A_DFCP1_BK_frt34r

Tak a teraz prichádza na rad 5 dôvodov, pre ktoré sa oplatí (zvlášť za súčasnú cenu) Coolpix A si zadovážiť.

5 PRE

1. Vynikajúci senzor s primeraným rozlíšením 16Mpx.

Bohaté detaily, poltóny, široký dynamický rozsah a výborné zvládanie vysokých citlivostí ISO. Je neuveriteľné, že toto si strčíte do vrecka nohavíc či bundy.

DSC_0199Senzor dokáže zachytiť obrovskú škálu farieb a poltónov. Fotené z ruky a bez statívu.

2. Objektív „šitý“ na mieru.

Objektív netrpí takmer nijakými optickými neduhmi. Je perfektne ostrý, nemá takmer nijaké aberácie, je odolný voči ostrému i plochému protisvetlu a jeho 7 lamelová clona dokáže robiť hviezdice z ostrých zdrojov svetla.

DSC_0019Kresba objektívu a odolnosť voči optickým chybám je obdivuhodná.

DSC_0468

3. Veľkosť (kompaktnosť) a dizajn

V záplave retra je tento moderný strohý dizajn iný. Aj napriek tomu, že to bol prvý kompakt na svete s APS-C senzorom tejto veľkosti a špecifikácie a že odvtedy ubehli viac ako 3 roky, stále patrí medzi najľahšie a najmenšie aparáty s APS-C senzorom. A, kým na neho nenasadíte redukciu, filter a slnečnú clonu, nevyzerá profi… 🙂

A_BK_front34l_lo

4. Centrálna závierka

Optori väčšine mirrorless fotoaparátov má Nikon Coolpix centrálnu závierku, ktorá umožňuje synchronizáciu s bleskom až do 1/2000s. To umožňuje využívať plný výkon blesku aj za denného svetla pri zmrazení pohybu, prisvetľovacom záblesku… Centrálna závierka je navyše takmer bezhlučná. Nedá sa to porovnať so zrkadlovkami ani mirrorlessmi so štrbinovou závierkou. Po vynutí zvukov máte z Coolpix Áčka naozaj nenápadný a nevyrušujúci prístroj.

A_BK_back
A_BK_top_lo

5. Ovládanie zrkadlovky

Tí, ktorí používate Nikon zrkadlovku, si nebudete musieť na ovládanie Nikonu Coolpix A zvykať. Ide to samo. Menu je totožné, ovládanie podobné pomocou kotúča a koliesok. Nechýba prstenec manuálneho zaostrovania, programovateľné tlačidlá či nastavenie presetov U1 a U2 pre bleskovú zmenu celkového nastavenia fotoaparátu. K fotoaparátu môžete pripojiť ďalšie príslušenstvo zo zrkadloviek: externé blesky, WIFI či GPS adaptér, diaľkové ovládanie… Na fotoaparát možno pomocou redukcie nasadiť filtre i slnečnú clonu.

COOLPIXa

Záver

Coolpix A som mal so sebou počas celého výletu do Dunajskej Delty a urobil som s ním všetky širokouhlé zábery či už dokumentárne alebo street. Na druhom aparáte som mal nasadený buď štandardný objektív 50mm alebo teleobjektív. Coolpix Áčkom som vlastne vyriešil širokouhlý objektív, ktorý nemusím prehadzovať na zrkadlovku. Na tej môžem mať potom stále nasadenú obľúbenú 50-ku. Keď odchádzam z domu naľahko, v mojej taške či vrecku nechýba tento malý aparát. Stal sa mojim každodenným spoločníkom.

DSC_0454

DSC_0481

Fotografie © Julo Kotus
Produktové fotografie ©  Nikon corp.
Fotografie sú upravené a vyvolané v programe Adobe Photoshop Lightroom s minimálnym doostrením.

Zdieľaj

12 komentáre

 1. Nieco podobne postihlo aj moj kompakt coolpix P300. Odkedy mam iPhone5, P300 odpociva v skrini. Vyuzitie zostalo na fotografovanie a filmovanie pod vodou v Aquapack puzdre. Lenze iPhone ma uz lepsi aj videovystup a po obstarani puzdra Survivor+Catalyst som prestal s P300 aj filmovanie pod vodou. 2 roky, pred prichodom iPhone5 som P300 intezivne pouzival ako fotozapisnik. Odsluzil si svoje.

  Este horsie dopadol system CX, Nikon P1 V1. Primarny popud na jeho kupu bola akciova cena, ktora bola tak nizka, ze som si ho obstaral koli akku a original nabijacke, identicke ako maju DSLR. Skusali sme s tym CX fotit, ked opomeniem katastrofalnu ergonomiu (podla mna mala schvalnost od N, aby si nekanibalizoval entryDSLR triedu), ani obrazovy vystup na foto nic moc, ale aspon moznost NEFu. Nakoniec CX pouzivam len ako 3.pristroj, ked je na nejakom evente dopyt po video zazname. Inac vobec nie. A kedze videozaznamov robim malo, a na kratke shoty staci znova i5S, CX odpociva v skrini spolu s P300.

  Coolpix A s DX chipom a NEFom by som mozno oprasil, hned idem pozriet ceny a dostupnost.. 🙂

 2. i5S ma 29mm ohnisko ekv a celkom vyhovuje, dokonca pri pri F2.2. Neviem sa vsak vysporiadat s cenou systemu Coolpix A. Ved pockame.. Bud zbohatnem alebo zlacnie alebo ma to prejde.. Zatial by som vsadil asi na tretiu moznost.. 😉

  1. 399€ si myslím že je super za foťák s APS-C senzorom a s takým objektívom. Je to lacnejšie ako si kúpiť samotný objektív na zrkadlovku. 🙂

 3. Používam ho už vyše roka. Jediné čo mi vadí je nemožnosť vypnúť displej pri fotení. Všetko asi nemôže byť úplne perfektné … ale inak je to výborný kompakt.

 4. Hladal som dlho kompakt k D7200 az na vianoce som sa isiel pozriet do Prolaiky a asi viete s cim som odchadzal 😀 Ano s Ackom.Cena 399€ je myslim velmi dobra.
  Je super:nedam nanho dopustit.Na vylety ako stvoreny.Bieriem ho vsade.urcite odporucam.

 5. Blesk sb700 mi funguje. Ale ak naň nasadim blesk pixel x800n pro tak nejde vôbec fotiť.Ked stlačím spúšť tak nič sa nedeje . žeby to bolo nejako chránené na neoriginalne príslušenstvo?

 6. „399€ si myslím že je super za foťák s APS-C senzorom a s takým objektívom. Je to lacnejšie ako si kúpiť samotný objektív na zrkadlovku“

  – Oops, tak to som pozeral asi v blbom shope cenu. Tato cena je fakt lakava… Vdaka! 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *