Vloguj ako profík

Ešte pred nedávnom sme ”fičali” na blogoch. Tí odvážnejší a zdatnejší v písanom slove si zakladali blogy na weboch denníkov a zbierali karmy. Blogovať sme začali nielen na spoločenské a politické témy, ale o všetkom možnom. Dostali sme možnosť prejaviť a ukázať sa a to doslova. Kto chce držať krok s dobou a hlavne s mladými, už nepíše, ale nahráva videá. Nehodnotím, či je to dobre alebo zle, že čítame stále menej a menej, ale je to jednoducho tak. Video hlavne u mladšej generácie vyhráva boj nad písaným slovom. Ale aby som nenaznačil len kritiku, že sa menej číta. Video je na druhej strane prirodzené, je dynamickejšie, zábavnejšie a v určitom zmysle osobnejšie. A ešte teda k výrazu, ktorý môže byť pre niekoho staršieho mätúci. 🙂 Keď blogujeme videom, vlogujeme.

Vlogovať môže každý, kto má smartfón. Ale myslím si, že je namieste byť pri vlogoch, ktoré si pustíme a aj dopozeráme, náročný. Pre tých, ktorí už zvládajú svoje vlogy obsahovo a chcú zlepšiť aj ich vizuál, prichádza Nikon so sadou pre natáčanie video blogov – Nikon Z 50 Vlogger Kit.

Nikon Z 50 Vlogger Kit sa stáva nástrojom pre vlogerov, ktorým záleží na kvalitnom obraze a zvuku a svoje videá chcú prezentovať aj náročnejšiemu publiku.

Nikon Z 50 sa môže stať ideálnym prístrojom pre aktívneho až akčného blogera. V teste som ho nazval foťákom na každý deň” a teraz dodávam, že nielen pre fotografov. Spája v sebe výhody mirrorless fotoaparátu v malom ľahkom a kompaktnom tele s vysokou kvalitou obrazu. APSC senzor s rozlíšením 20 Mpx, bajonet Z cez ktorý nasadíte najnovšie vynikajúce objektívy Nikkor Z a cez FTZ adaptér aj tie staršie s bajonetom F. Z 50 vo vloggerskom kite kúpite so základným zoomom 16-50 mm. Video nahráva v 4K rozlíšení s frekvenciou 25/30p, spomalené videosekvencie v rozlíšení Full HD.

Dobré video, tak ako fotka, musí byť zaostrené presne tam, kde to chce vy. Z 50 má niekoľko možností. Smerovým tlačidlom alebo dotykom na displeji môžete vyberať z 209 zaostrovacích bodov, dotykom môžete priamo konkrétne miesto zaostriť a meniť veľkosť zaostrovacej oblasti. Fotoaparát ostrí aj kontinuálne a dobre bude fungovať aj automatické zaostrovanie na tvár alebo priamo na oko. Dokonale zaostrené teda máme. 🙂

Ďalšou možnosťou Z 50, ktorú vloggeri určite ocenia je displej vyklopiteľný o 90° nahor a 180° nadol. Displej možno vyklopiť  tak, že aj keď stojíte pred objektívom, vidíte sa aj na displeji. Presne skomponujete obraz vo videu a máte neustále pod kontrolou, čo Z 50 natáča.

Keď všetko dobre skomponujete, zaostríte, natočíte, zostriháte priamo vo fotoaparáte, ten spárujete so svojím smartfónom cez Wi-Fi® alebo Bluetooth®, okamžite prenesiete dáta do zariadenia a zverejníte. Je to takmer tak rýchle, ako keby ste točili a spracovali video v smartfóne. Verím však tomu, že ten, kto si takýto kvalitný kit zakúpi, dá si prácu aj na kvalitný strih v počítači. Tak či onak, možnosť bleskovo publikovať svoj výtvor tu je. 🙂

Sada Nikon Z 50 Vlogger Kit obsahuje:

• Fotoaparát Nikon Z 50 s objektívom Nikkor Z DX 16–50 mm f/3,5–6,3 VR
• Montážna doštička / lišta SmallRig

Vďaka montážnej doštičke SmallRig bezpečne pripevníte k fotoaparátu ďalšie príslušenstvo. Je to jednoduché, pomocou statívového závitu pripevníte SmallRig k fotoaparátu. Samotná doštička má potom ďalšie statívové závity, ktoré sa nachádzajú na spodnej strane a dva na pravej bočnej strane fotoaparátu. Tam nájdete zároveň štandardné sánky pre blesk, do ktorých môžete zapojiť ďalšie príslušenstvo. 

• Externý mikrofón Rode VideoMicro s odpruženým držiakom, prepojovacím káblom a návlekom proti vetru

Zreteľný a kvalitný zvuk je dôležitý rovnako ako obraz. Externý mikrofón zaznamená zvuk s minimálnym šumom z okolia, je čiastočne smerový, čiže potláča zvuky spoza mikrofónu. Ochranný návlek redukuje v nahrávke šum vetra. Prichytenie mikrofńu k fotoaparátu cez odpružený držiak Rycote® Lyre® tlmí vibráce vznikajúce pri manipulácii s fotoaparátom. Súčasťou je aj prepojovací kábel TRS 3,5 mm.

• Mini statív Manfrotto Pixi

Ministatív určite uľahčí vlogerskú prácu. Dá sa použiť ako klasický statív a postaviť fotoaparát na plochu, alebo poslúži ako “rukoväť” pre držanie fotoaparátu v ruke. Guľová hlava umožní nastaviť fotoaparát do požadovanej polohy.

Tak čo, dáte sa na vlogovanie? S týmto príslušenstvom to láka aj mňa. 🙂


Odporúčaná cena súpravy Z 50 pre vlogerov: 1 109,- Eur

Stránka výrobcu: www.nikon.sk

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Meníme sa na Nikon Europe BV

Chceli by sme vás informovať, že sme podstúpili zmenu štruktúry nášho právneho subjektu. Tieto zmeny nebudú mať vplyv na aktuálne ponúkané služby.

ĎALŠIE INFORMÁCIE

Naše oznámenie o ochrane osobných údajov sa zmenilo

Zlepšujeme spravovanie údajov o zákazníkoch v rámci Európy. Odteraz budú naše e-maily odosielané a údaje o zákazníkoch ukladané a spravované centrálne spoločnosťou Nikon Europe BV so sídlom v Holandsku. Táto zmena nám umožní spravovať údaje o zákazníkoch efektívnejšie a bezpečnejšie.

Aktualizované oznámenie o ochrane osobných údajov si môžete prečítať tu.