Víťazi súťaže Environmental Photographer of the Year 2023

Spoločnosť Nikon v spolupráci s organizáciami CIWEM, WaterBear, Arup a MPB s radosťou ohlasuje víťazov súťaže Environmental Photographer of the Year 2023. Tento rok sa uskutočnil už jej 16. ročník. Cieľom súťaže je zvyšovanie povedomia o problémoch týkajúcich sa životného prostredia, ktoré ohrozujú našu planétu tým, že predstavuje širokému publiku výber z najinšpiratívnejších environmentálnych fotografií na svete.

Tohtoročných šesť víťazov pochádza predovšetkým z klimaticky zraniteľných krajín vrátane Bangladéša, Indie a Argentíny. Fotografi v prvej línii používajú svoje fotografie ako nástroj na podnietenie klimatických opatrení.

Ocenenie Environmental Photographer of the Year získal taliansky fotograf Maurizio di Petro za fotografiu s názvom „Black Soldier Fly Farming“ (Chov múch druhu „čierny vojak”) (2022). Experiment, ktorý sa uskutočnil na Turínskej univerzite pod vedením profesorky Laury Gasco, hodnotí vplyv začlenenia múky z hmyzu do potravy pstruha dúhového a kurčiat, aby sa určil jej potenciál ako zdroja výživy. Víťazná fotografia je súčasťou Mauriziovej série „Zero Hunger“, ktorá dokumentuje celosvetovú potravinovú neistotu a jej riešenie pomocou hmyzu.

Maurizio di Pietro hovorí: „Moja rodná krajina Taliansko zažíva desivú realitu: 22 % obyvateľov v súčasnosti čelí potravinovej neistote a toto číslo sa s nárastom intenzity klimatických zmien bude len zvyšovať. Prostredníctvom svojich fotografií však nechcem problém len zdokumentovať, ale ponúknuť aj možné riešenie.

Dúfam, že fotografovaním experimentov týkajúcich sa potenciálnych nových zdrojov potravy prinesiem pohľad do uzavretého sveta akademického výskumu a zvýšim povedomie o tomto riešení na celom svete. Už len tým, že ukážeme cestu vpred, môžeme inšpirovať ľudí, aby sa vzdali pohľadu na skazou zaplavený svet a bojovali za lepší svet.”

Súťaž oslavuje aj budúcich fotografov. Ocenenie Young Environmental Photographer of the Year (Mladý environmentálny fotograf roka) udelila 18-ročnému Solaymanovi Hossainovi za jeho pútavú fotografiu s názvom „Flood-Affected Area“ (Oblasť postihnutá povodňami) (2023). Snímka zobrazuje farmára, ktorý vedie svoje kravy cez záplavovú vodu v nádeji, že im nájde potravu. Víťazná snímka bola zhotovená počas monzúnovej sezóny v bangladéšskej dedine Kushtia, ktorá leží v blízkosti Solaymanovho domova.

Solayman Hossain hovorí: „Dúfam, že moja fotografia bude inšpirovať k environmentálnym aktivitám tým, že ukáže dôležitosť prírody, zvýši povedomie o environmentálnych problémoch a povzbudí ostatných, aby robili pozitívne kroky smerom k udržateľnosti.”

Už druhý rok po sebe súťaž zahŕňala a etickú porotu, ktorá zaisťuje zodpovednosť a transparentnosť pri výbere fotografií. Porota zložená z odborníkov na etiku v oblasti žurnalistiky a fotografie pomáhala s výberom víťazných fotografií, a tiež upozorňovala na akékoľvek etické obavy a v prípade potreby si vyžiadala dodatočné informácie. Počas tohto 16. ročníka súťaže bol členom medzinárodnej poroty aj veľvyslanec spoločnosti Nikon a bádateľ organizácie National Geographic Mattias Klum a fotografka zaoberajúca sa ochranou životného prostredia a ľudských práv Matilde Gattoni.

Julian Harvie, marketingový riaditeľ spoločnosti Nikon Northern Europe, povedal:Počas nášho tretieho ročníka udeľovania ocenení Environmental Photographer of the Year Award nás aj opäť ohromila úchvatná kvalita snímok a sme dojatí pohľadom, ktorý nám sprostredkúvajú o svete, v ktorom žijeme. Ako značka sa už viac ako storočie venujeme podpore tvorcov, či už tých, ktorí patria medzi najlepších na svete, alebo tých, ktorí len začínajú. Preto je pre nás mimoriadnou udalosťou opäť sponzorovať udeľovanie ocenenia Young Environmental Photographer of the Year a byť svedkom výnimočných snímok vytvorených v rámci tejto kategórie.

Ak sa chcete dozvedieť viac o tohtoročných víťazoch súťaže Environmental Photographer of the Year, navštívte stránku www.epoty.org.

Kompletný zoznam víťazov tohtoročnej súťaže  ich fotografií:

  • Environmental Photographer of the Year: Black Soldier Fly Farming (Chov múch druhu „čierny vojak”) (I), Maurizio di Pietro, 2022

 

  • Nikon’s Young Environmental Photographer of the Year: Flood-Affected Area (Oblasť postihnutá povodňami), Solayman Hossain, 2023

 

  • MPB Vision of the Future: A Walk Through Trash (Prechádza odpadkami), Jahid Apu, 2023
  • Recovering Nature: Corals At Night (Nočné koraly), Nicolas Marin Benitez, 2023
  • Keeping 1.5 Alive: Survival of Buffaloes in Drought (Prežitie byvolov počas sucha), Md Shafiul Islam, 2023
  • Adapting for Tomorrow: Intruder (Votrelec), Anirban Dutta, 2022

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *