V marci z domu abstraktne.

Musím skonštatovať, že keď som prvý marcový deň písal pre vás súťažnú výzvu, ani som nepomyslel na to, že v priebehu niekoľkých dní sa naše životy úplne zmenia. Ak to bolo čo i len trochu možné, zostali sme doma. A tak je to správne. Veď doma je aj tak najlepšie! 😉 Síce po niekoľkých týždňoch za zavretými dverami o tom môžeme začať pochybovať, ale práve teraz je veľmi dôležité vydržať. A my, fotografi, určite nemáme problém využiť čas. Napríklad mne by na vytriedenie a usporiadanie  fotiek a videí nestačila ani karanténa trvajúca do leta. 🙂

Hoci nám do konca marca chýba už len posledný týždeň, možno sa nájdu medzi vami, našimi vernými aj novými čitateľmi takí, ktorí ešte nezaregistrovali, alebo pozabudli na marcové kolo našej celoročnej súťaže Fotka mesiaca Nikonblogu. V marci som zvedavý na vaše abstraktné diela. Som celkom rád, že to tak vyšlo, lebo abstraktná fotografia môže vznikať aj priamo vo vašich domovoch. Tvorbou si môžete skrátiť čas, ktorým teraz disponujeme. Alebo sa môžete pohodlne posadiť k vašim počítačom a popustiť uzdy fantázie a možno sa aj niečo nové naučiť.

Photo by JR Korpa on Unsplash

Ja abstraktné fotky nerobím, tí čo ma poznáte viete, že najradšej fotím realitu. Ale veľmi rád sa na vydarené abstrakty pozerám. Rád spoznám vaše myšlienky a nápady. Abstraktná fotografia je pocitová a veľmi osobná. Je to kompozícii, tvaroch, farbách, pohybe. Môže vzniknúť verným zobrazením predmetu abstraktných tvarov, farieb, alebo vytvorením menej konkrétneho obrazu pomocou možností a funkcií fotoaparátu, ktorými pozmeníme reálny obraz – dlhé časy v kombinácii s pohybom fotoaparátu či objektu, rozostrenie obrazu pomocou malej hĺbky ostrosti, viacnásobná expozícia, preexpozícia alebo podexpozícia… Tretím spôsobom je dotvorenie fotografie vo vašom počítači – rôzne filtre, rozmazanie, prefarbenie, montáž / koláž…

Určite to teraz bude zaujímavé. Tvoriť v takejto situácii je určite iné, ako za bežných okolností. Ale tým vôbec nechcem povedať, že súťažné fotografie musia byť iba vašou aktuálnou tvorbou. Rovnako to samozrejme môžu byť aj práce z vášho archívu.

Tak a teraz je už iba na vás, aký spôsob a formu si zvolíte. Fotografie na tému abstraktná fotografia stačí pridať do komentára k príspevku o súťaži na Facebook stránke Nikon. Spravte tak najneskôr do 31.3.2020, súťažné fotografie nezabudnite označiť tagom #nikonblog032020.  Autor najlepšej fotografie získa po ukončení kola sadu dvoch vákuovaných pohárov Nikon a postup do celoročného finále, kde bude spolu s ďalšími jedenástimi fotografiami súťažiť o hlavnú cenu fototechniku Nikon v hodnote 1 111 Eur. Teším sa na vaše fotografie!

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Naše oznámenie o ochrane osobných údajov sa zmenilo

Zlepšujeme spravovanie údajov o zákazníkoch v rámci Európy. Odteraz budú naše e-maily odosielané a údaje o zákazníkoch ukladané a spravované centrálne spoločnosťou Nikon Europe BV so sídlom v Holandsku. Táto zmena nám umožní spravovať údaje o zákazníkoch efektívnejšie a bezpečnejšie.

Aktualizované oznámenie o ochrane osobných údajov si môžete prečítať tu.