Súťažte aj v ďalšom štvrtom kole Fotky Nikonblogu 2021!

Polovica roku je za nami a s ním rovnako aj polovica našej súťaže. Fotku Nikonblogu 2021 do konca roka čakajú ešte tri témy. Ale tá, ktorá nás bude celé leto najviac zaujímať, je

Priestor vo fotografii

Na prvý pohľad či počutie možno znie, že sa pri nej zapotíte viac ako na horúcom slnku. Ale vôbec to nebude až také zložité, ako sa vám môže zdať.

Fotografia je dvojdimenzionálny (2D) obraz reality. Pri zobrazení reality nám chýba tretí rozmer.  Existuje niekoľko spôsobov, ako ho vo fotke umocniť, aby pôsobila priestorovo (3D) napriek tomu, že v skutočnosti jej popri šírke a výške chýba hĺbka.

Jedným zo spôsobov je práca s hĺbkou ostrosti. Pri nej si ale nevystačíte len s jednoduchým fotoaparátom, či smartfón. Hĺbka ostrosti je parameter, ktorý dosiahnete vďaka možnosti konkrétneho svetelného objektívu „odpichnúť“ objekt od pozadia. Rozmer hĺbky získava fotografia zaostrením na objekt a rozmazaním okolia. Tento efekt nedosiahnete objektívom či fotoaparátom, ktorý zachytáva celú scénu vykreslenú ostro.

Foto: Mostafa Meraji on Unsplash

Ďalším spôsobom je, pomôcť si správnym nasvietením scény. Svetlo a tieň vymodelujú scénu tak, aby na fotke pôsobila priestorovo. Využiť sa dá rovnako prirodzené i umelé svetlo, najlepšie z jedného zdroja zo strany či oproti fotoaparátu. Svetlo spoza chrbta fotografa, ktoré dopadá priamo na scénu, pôsobí na snímke plocho.

Foto: Aritra-Roy on Unsplash

Vytvoreniu 3D efektu pomôže aj správna kompozícia. Ubiehajúce línie v scéne navodia pocit priestoru. No a umiestnením výrazného prvku do popredia scény si pomôžeme rovnako dobre. Rovnaké objekty v rovnakej vzdialenosti vytvárajú vo fotke rytmus. Ak ho zachytíme tak, že sa objekty budú s pribúdajúcou vzdialenosťou zmenšovať, taktiež umocníme 3D efekt v obraze.

Foto: Q.U.I. on Usplash

V krajinárskej fotografii môžete zachytiť plány teleobjektívom. Výsledkom bude, že bližšie plány (napr. kopce)  tmavšie a sýtejšie zafarbené a tie, ktoré budú vzdialenejšie budú svetlejšie, menej výrazné.

Foto: Konstantin Kleine on Unsplash

Možno sa vám podarí, nájsť si vlastný spôsob, ako vašej súťažnej fotke dodáte priestor. Je to len na vás, čo a ako vyfotíte. Máte na to celé leto. Až do 31.augusta 2021 vkladajte ako komentár k príspevku na Facebooku @NikonSlovakia TU max. 5 fotografií. Označte ich tagom pre aktuálne kolo  #nikonblog42021.

Autori troch najvydarenejších „priestorových“ fotografií získajú po skončení štvrtého kola powerbanku Nikon a postúpia do finále o o Nikon Z 50 s objektívom Nikkor Z DX 16–50 mm f/3,5–6,3 VR.

Na budúci týždeň sa dozviete mená víťazov tretieho kola.

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.