Prvé dojmy z novej pomôcky pre fotografa i grafika, Wacom Mobile Studio Pro

Pred časom (dosť dávno :-)) som vám pri príležitosti vytvárania vianočnej pohľadnice písal o tom, ako mi tieto práce pri kolážach a montážach fotografií uľahčuje profesionálny grafický tablet.
Link na článok nájdete tu: Vianočný pozdrav z vlastnej kuchyne…

Musím povedať, že aj keď si na prácu s tabletom pripojeným k počítaču musíte zvykať, po čase dospejete do štádia, že váš obľúbený editor fotografií už nebudete chcieť bez tabletu ani otvoriť. Tablet je vynikajúci pomocník pri retuši fotografií, vyrezávaní objektov či už pomocou selekcie alebo orezových ciest a tvorbe montáži a koláží.

Štandardný (a vynikajúci) tablet Wacom Intuos Pro vo veľkosti M

Keď raz prídete k tomu, že budete používať tablet bez problémov nebude sa vám z disproporcie polohy a veľkosti tabletu oproti obrazovke krútiť hlava, budete si už prácu s tabletom užívať. To, za koľko si používateľ tabletu zvykne a dostane do ruky cit, aby vedel správne ovládať pero na podložke pred ním a zároveň kontroloval prácu na obrazovke počítača, je veľmi individuálne. Ja som bol po niekoľkých týždňoch bez problémov. Niektorí fotografi či grafici si zvykajú na bežný tablet oveľa pomalšie a niektorí si nezvyknú nikdy.

Wacom už dlho pre takýchto tvorcov ponúka ponúka svoj produktový rad Cintiq. Je to vlastne obrazovka a tablet v jednom. Má citlivú vrstvu, ktorá sníma pohyb i tlak pera a prenáša výsledok rovno na obrazovku, čiže píšete alebo retušujete priamo na obrazovke, čo je omnoho prirodzenejšie. Obrazovky s tabletom radu Cintiq však musia byť pripojené k výkonnému počítaču a sieti, aby ste s nimi mohli fungovať.

Existuje však ale aj iné riešenie. Riešenie, pri ktorom rovnako nemusíte riešiť rôznu veľkosť tabletu a jeho iné umiestnenie, ale zároveň v ňom máte aj operačný systém windows a vie fungovať aj na batériu. Ide o mobilné štúdio Wacom Mobile Studio Pro. A presne na neho vám chcem dať dnes tip.

16″ verzia Mobile Studio Pro na dlážke, kde (okrem kresla) veľmi rád pracujem. 🙂 Rozhranie Adobe Photoshop Lightroom CC

Mobile Studio Pro existuje v trinásť palcovej verzii a šestnásť palcovej verzii. Myslím si, že 16“ verzia, aj keď je zložitejšie s ňou cestovať, je pre prácu s fotografiami vhodnejšia. Teda aspoň mne, ktorý som mal prenosný počítač stále väčší ako 16“ to vyhovuje. Vidím fotografiu, mám dosť plochy pre prácu na nej ale zároveň aj dosť miesta okolo pre roletky či plávajúce ovládacie prvky.

A v čom je Wacom Mobile Studio Pro iný od ostatných bežných tabletov?

Obraz

Obrazovkou, ktorá má UHD (3840 x 2160 bodov) rozlíšenie a zároveň má schopnosť zobraziť až 16,7 milióna farieb (94% farebného gamutu Adobe RGB). To je pre fotografa i grafika extrémne dôležité. Samozrejme obrazovku si viete aj kalibrovať pomocou kalibračnej sondy pre čo najvernejšie zobrazenie farieb.

Presnosť

Pero je vďaka patentovanej technológii extrémne presné s rozlíšením až 5080 čiar na milimeter a dokáže snímať až 8192 úrovní prítlaku. Taktiež sníma náklon pera do 40° s citlivosťou +/- 60 úrovní. S nástrojmi, ktoré to umožňujú môžete meniť ich charakter rýchlosťou ťahu, silou prítlaku i náklonom pera.

Mobile Studio Pro s klasickým Untuos Pro M. Fyzická veľkosť zariadenia podobná, no aktívna plocha u MSP je omnoho väčšia ako u Intuos Pro M (na ňom je aktívna plocha signalizovaná 4 svietiacimi rožkami)

Výkon

Verzií Mobile Studio Pro je niekoľko, rozlišujú sa nielen veľkosťou displeja ale aj veľkosťou SSD disku a procesormi. Ja mám najrýchlejšiu verziu s 512GB SSD diskom, 16GB pamäte RAM a 2 jadrovým procesorom Intel® Core™ i7 6567U – 6. generácie. Tento systém v pohode naťahuje fotografie v nekomprimovanom formáte RAW zo 45MP fotoaparátu Nikon D850 a pracuje s nimi bez väčšieho zdržania. Spočiatku som bol zaskočený nefunkčnosťou niektorých nástrojov a pera v Photoshope, kde veľa nástrojov fungovalo len ako nástroj Hand Tool a namiesto kreslenia či retuše sta posúvali celý obraz po obrazovke. Našťastie som sa na fórach dozvedel, že je to problém posledného update operačného systému Windows. Po nainštalovaní niekoľkých aktualizácií a ovládačov tabletu bol problém vyriešený. Mobile Studio Pro nie je síce tak rýchly, ako môj nový 4 jadrový laptop, ale prácu s fotkou výraznejšie nezdrží. Navyše výbery, orezové cesty, retuš už môžete robiť priamo do obrazovky. Ak kreslíte, maľujete, navrhujete, tak to prascujete omnoho prirodzenejšie, ako pri používaní štandardného tlakového grafického tabletu bez obrazovky pri počítači. Pozor, ak by vám doma bol takýto výkon nedostatočný, pomocou pripojenia Wacom Link môžete Mobile Studio Pro používať ako Cintiq a mať ho pripojený na svoj výkonný stolový počítač. Nie ste tak obmedzený jeho výkonom, ktorý môže byť po čase nedostatočný. Jednoducho ho pripojíte k novému počítaču a veselo si do obrazovky môžete kresliť pomocou pripojeného silného počítača.

S Mobile Studio Pro môžete naozaj pracovať takmer kdekoľvek. Rozhranie Adobe Photoshop

Ovládanie

Wacom Mobile Studio Pro má dotykové ovládanie podobné, ako nájdete na bežnom smart zariadení, ale má zároveň aj 8 programovateľných tlačidiel na bleskový prístup k najčastejším funkciám. Medzi nimi je štvorsmerový volič s tlačidlom v strede a s aktívnym virtuálnym kolieskom, ktorým môžete jednoducho meniť niektoré hodnoty nástrojov. Všetky ovládacie prvky si viete naprogramovať podľa svojich preferencií a to dokonca pre každú aplikáciu zvlášť. Geniálne!

Jednoduché zväčšovanie stopy retušovacieho štetca a prelínania jeho okrajov pomocou naprogramovaného tlačidla a ťahu perom. Veľmi rýchle a inruitívne.

Prvé dojmy

Wacom Mobile Studio Pro mám ešte len chvíľku, ale niektoré veci na ňom od začiatku robím radšej ako na „obyčajnom“ prítlakovom tablete Intuos Pro M. Je vynikajúci na prácu na cestách. Viete si fotografie okamžite stiahnuť a už ich pripravovať, prezentovať klientovi. Je to vlastne plnohodnotný windows počítač s dostatočným výkonom na bežné aj náročné používanie. Používať pomocou neho štetce v Photoshope je pasia. Chcete niečo nakresliť alebo namaľovať do digitálnej podoby, lepšia alternatíva snáď ani neexistuje. Jediné, na čo si ešte zvykám je retuš malinkých nedostatkov vo fotografii. Tým, že držíte pero a dotýkate sa displeja si tak trochu tienite. Ale čím ďalej tým viac si zvykám aj na toto. S Mobile Studiom môžete pracovať naozaj kdekoľvek, samozrejme nie na priamom slnečnom svetle, vtedy ani silný jas zariadenia nestačia konkurovať silnému dennému svetlu. V akejkoľvek miestnosti, dopravnom prostriedku však môžete úplne pohodlne pracovať. Takže toto sú zatiaľ prvé dojmy z tohto zariadenia, ale určite vám dám vedieť ešte ďalšie zistenia a skúsenosti založené na dlhodobejšom používaní.

Zdieľaj

Jeden komentár

  1. Ja osobne ked nevies co skor a co budes robit, riesil by som ten XP-Pen Deco Pro M. Ja som tiez zvazoval co k skicovaniu kedze robim product design, ale napokon som sa rozhodol k velkemu XP-Pen Artist 24 Pro :https://www.xp-pen.com/product/602.html s obrazovkou 24″ , dava mi velku volnost pri tahani linii co mi maly tablet nedava a hlavne som to bral ako investiciu do buducna lebo neskor by som ajtak kupoval velky tablet s obrazovkou. K nemu mam napojeny jeden macbook na stalo a druhy macbook mam cisto na pracu a na prenasanie. Jedina nevyhoda velkeho je ze nieje prenosny co mne osobne neprekaza.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *