Profi video s aktualizáciou firmvéru pre Z 7II a Z 6II

Vy, ktorí upravujete fotografie v nekomprimovanom formáte RAW, viete určite oceniť, že máte pod kontrolou bezstratovú zmenu vyváženia bielej, farieb, lepšie ustrážite dynamický rozsah fotografie. Raw formát zachytí oveľa väčšie množstvo detailov v tieňoch i vo svetlách, a vďaka tomu sa vám otvárajú oveľa väčšie možnosti v postprodukcii. To isté platí aj o videu. Aj videá je možné točiť do RAW či do formátov s väčším dátovým tokom. Práve najnovšia aktualizácia firmvéru pre Nikon Z 7II a Z 6II dostupná od februára umožňuje nahrávať do externého rekordéra Atomos V aj do Blackmagic vo formátoch Nikon N-log,  ProRes RAW či Blackmagic RAW.

Ako to vplýva na výsledný obraz, aké sú možnosti v postprodukcii vám ukáže nasledujúce video. Z pôvodného výstupu s ohromným dynamickým rozsahom, s množstvom detailov môžete jednoduchým a rýchlym aktivovaním LUT tabuliek alebo presetov dosiahnuť krásne kontrastné farebné zábery, ktoré si môžete si môžete doladiť podľa vlastného uváženia a chuti.

V ďalšom videu uvidíte, aké nastavenia je potrebné urobiť vo fotoaparáte, aby ste mohli nahrávať do externého rekordéra. Je potrebné aktivovať nahrávanie cez HDMI výstup, aktivovať časový kód a ďalšie kroky, ktoré vám umožnia naplno využiť update firmvéru.

Nový firmvér je možné aktualizovať aj bez toho, aby ste museli vyberať z fotoaparátu pamäťovú kartu. Update je možný pomocou aplikácie Snapbridge. Zatiaľ táto možnosť funguje iba v nových prístrojoch Nikon Z 7II a Z 6II. Pre ostatné modely je potrebné pri aktualizácii použiť čítačku kariet, pomocou ktorej si na kartu nahráte súbor s updatom. Pri najnovších fotoaparátoch sú k dispozícii obidve možnosti. Výhodou nahrávania cez Snapbridge je, že ak vyjde nová aktualizácia pre váš fotoaparát, automaticky vás na to táto aplikácia upozorní a veľmi jednoduchými krokmi dostanete update na kartu vášho fotoaparátu. Ďalej už postupujete štandardne.

Oba modely po aktualizácii dokážu okrem už spomínaných vylepšení snímať video v 4K kvalite vo frekvencii 60 sn./s. Z 7II s minimálnym cropom 1,08x, Z 6II s cropom 1,6x. Firmvér zároveň vylepšuje automatické zaostrovanie s detekciou tváre a oka. Fotoaparát ľudské oko nájde a zaostrí aj vtedy, keď tvár v zábere bude malá.

Už ste si aktualizovali svoj firmvér?

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.