Posledný ročník Nikon kalendára sprevádzaný dojatím, štedrosťou i vďačnosťou

Päťdesiati semifinalisti súťaže Nikon kalendár 2020 nedočkavo čakali na deň s dvomi dvanástkami v dátume. 12.12.2019 sa súťažiaci konečne dozvedeli mená 12 finalistov aj celkového víťaza tohto ročníka.

V Miestodržiteľskom paláci v Brne sa včera večer zišli semifinalisti aj tí, ktorí im chceli k úspechu pogratulovať. Vidieť na stene reálne fotografie, výber toho, čo bolo podľa odbornej poroty najlepšie z ostatného ročníka súťaže. Motto “Život je séria drobných zázrakov” spájalo všetky súťažné fotografie a zároveň ich aj rozdeľovalo. Rôznorodosť poňatia tejto témy autormi je fascinujúca. Množstvo žánrov, pohľadov, prevedenia. Pestrosť je určite slovo, ktorým sa dá opäť opísať Nikon kalendár 2020.

Slávnostná vernisáž spojená s krstom kalendára a dražbou semifinálových fotografií sa tento rok priblížila k slovenským hraniciam. Prahu vystriedalo Brno a tak som veľmi rád prijal pozvanie a užil si túto peknú akciu spolu so zástupcami Nikonu a všetkými zúčastnenými. Výstava päťdesiatky semifinálových snímok stojí určite za pozretie, ak budete v blízkom čase v uliciach Brna, navštívte Miestodržiteľský palác na Moravskom námestí. Výstava Nikon kalendár potrvá do 2. januára 2020.

Dojatá marketingová manažérka Nikonu Eva Čížková hodnotí 11. ročník projektu Nikon kalendár
Môj kolega a kamarát z bratského Nikonblogu CZ, šéfredaktor Petr Lindner, spolu so mnou pri príhovore súťažiacim za porotu 🙂

Dojatá marketingová riaditeľka Nikonu Eva Čížková vo svojom príhovore prezradila, že tento 11. ročník NIKON KALENDÁR 2020 bol posledný. 🙁 Jeho história nebola síce dlhá, ale veľmi pekná. Spojená s fotografickým umením, radosťou autorov z úspechu, príjemný stretnutiami počas slávnostných vernisáží, ale hlavne s pomocou jedenástim projektom, ktoré pracujú tam, kde treba. Za jedenásť rokov sa podarilo na charitatívne projekty dražbou fotografií a finančným darom Nikonu prispieť čiastkou 2 660 860 Kč. Pozreli sme si aj krátky film o celej histórii Nikon kalendára a priznám sa, že dojal aj mňa, aj keď som nebol jeho súčasťou celých 11 rokov. Ako všetky konce dobrých vecí, aj tento je nostalgický a je nám aj trochu smutno, ale zostáva po ňom veľa pozitívnej energie a pomoci. A tá sa nestráca. Investícia do pomoci tým, ktorí to veľmi potrebujú a sami si nevedia pomôcť nedevalvuje a bude ešte mnoho rokov prinášať svoje ovocie. Pevne tomu verím. A zároveň verím, že opäť príde niečo nové, z čoho sa budeme tešiť.

Marketingová riaditeľka Nikonu Eva Čížková a veľká radosť celkovej víťazky Nikon kalendára 2020 Lucie Drlíkovej

Fotografie dvanástich autorov – finalistov si môžete pozrieť pod článkom. Absolútnou víťazkou sa v tomto roku stala Lucie Drlíková s fotografiou “Hnízdo” nafotenou Nikonom D4. Od spoločnosti Nikon získala produkty v hodnote 50 000 Kč.

Pokrstenie kalendára hráčmi Komety Brno
Zástupcovia Komety Brno, kordinátorka projektu Nadačného fondu Kometa Tereza Kučerová, marketingová riaditeľa Nikonu Eva Čížková a CEO PR a komunikačnej agentúry Fast Forward Radomír Čech

Tlačenú verziu kalendára pre rok 2020 pokrstili hokejisti HC Kometa Brno. Kalendár opäť vyšiel v exkluzívnej a nepredajnej limitovanej 111 kusovej edícii. Poteší určite každého, ku komu sa dostane.

Počas večera sa fotografie aj dražili. Prítomní boli štedrí a vydražili fotografie v hodnote 142 500 Kč. Za najvyššiu cenu bola predaná fotografia Miloša Nejezchleba Alopecie. Nový majiteľ za ňu zaplatil 25 000 Kč.

Nikon kalendár už od svojho vzniku podporuje projekty, ktoré pomáhajú druhým, slabším, tým, ktorí si pomôcť nemôžu a nevedia. V tomto roku spoločnosť Nikon prispela čiastkou 100 000 Kč Nadačnému fondu KOMETA  z Brna. A fondu poputujú aj všetky finančné prostriedky z dražby fotografií počas vernisáže, aj z následného predaja zvyšných obrazov cez internetovú stránku www.nikon-kalendar.cz.

Spoločnosť Nikon venovala nadačnému fondu pre pomoc deťom s poruchou autistického spektra 100 000Kč
PR manažérka Jitka Spoustová odovzdáva obnos z večernej dražby fotografií vo výške 142 500 Kč

Nadačný fond KOMETA, ktorého cieľom je pomáhať rodinám s deťmi s poruchou autistického spektra, zvyšuje povedomie o problematike autizmu, ponúka pomoc pri výchove a vzdelávaní detí do 18 rokov a ich začlenení do spoločnosti. Svoje služby poskytujú rodinám autistických detí bezplatne a preto ich činnosť a pomoc je závislá od podobných sponzorských darov, zbierok, či grantov. Dar počas večera prevzala koordinátorka projektu Tereza Kučerová. Výška daru ju úprimne potešila a podľa jej slov im vystačí na dva roky arterapie a muzikoterapie pre autistické deti.

No a čo dodať na záver? Asi by som použil motto, ktoré bolo témou tohto posledného ročníka Nikon kalendára. Život je séria drobných zázrakov. Aj Nikon kalendár bol jeden z nich. Taký malý zázrak, ktorý dokázal spojiť lásku k fotografii s pomocou druhým. Síce teraz skončil, no pozitívna energia a pomoc tu ostávajú a majú vplyv na množstvo ľudí. A my si počkáme na ďalší malý zázrak. 🙂

Finalisti NIKON KALENDÁR 2020

Pozdrav slunci | Peter Čech | NIKON D850
V zajetí | Jan Žižka | NIKON D500
Dorka | Iva Svobodová | NIKON D800E
Gondoliér | Jana Kupčáková | NIKON D610
Hra o jablko | Zuzana Vitvarová | NIKON D90
..V plameňoch.. | Michal Candrák | NIKON D800
Alopecie | Miloš Nejezchleb | NIKON D850
Hmyzí glamour | Martina Petrová | NIKON D7200
Hnízdo | Lucie Drlíková | NIKON D4 - víťazná fotografia Nikon kalendár 2020
Za dva body | Zdeněk Vošický | NIKON D800
Do nebe | Martina Studená | NIKON D610
Feeling Good | Marián Kuric | NIKON D750

Zdieľaj

Jeden komentár

  1. Ďakujem za skvelú akciu, ktorej som sa rád posledné roky zúčastňoval, je mi úprimne ľúto, že to končí. Byť v Nikon kalendári bola pre mňa veľka pocta, a mám pocit, že ma do značnej miery aj posledné roky fotograficky formoval. Nosil som si v hlave snahu zachytiť veci kus inak, nie len peknú oblohu či hviezdy, tento kalendár mi bude chýbať, verím však že sa Nikon pochlapí a vymyslí niečo nové a zaujímavé. Zatiaľ díky Nikon.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *