Podpora CF express® a RAW videovýstup pre Nikon Z 7 a Z 6

Aj vy ste sa už stretli s problémom, že ste nevedeli do svojho Nikon Z fotoaparátu pozháňať XQD kartu? Ja áno. Sú obdobia, kedy sú XQD karty vysoko nedostatkovým tovarom. Niekedy až extrémny nedostatok XQD kariet na našom trhu môže spôsobiť problémy, ak potrebujete súrne doplniť kapacitu vašich úložných médií. Na druhej strane ukladanie extrémne veľkého objemu dát ukladá stále vyššie nároky a rýchlosť úložných médií. A tam je CFexpress® jednoducho najlepším a najvýkonnejším riešením. Rýchlosť druhej generácie Cfexpress® môže dosahovať až 4000 MB/s! 

No a my máme dobrú správu. Updateom firmvéru u fotoaparátov Nikon Z 6 a Z 7 získate kompatibilitu s kartami typu Cfexpress®. Zatiaľ Nikon uvádza kompatibilitu s kartami Sony CFexpress typu B. A dobrá správa aj pre majiteľov profesionálnych zrkadloviek D5, D850 a D500. Spoločnosť Nikon avízuje podporu CFexpress® aj u týchto produktov v blízkej budúcnosti.

Druhou novinkou, ktorú prináša aktualizácia firmvéru verzie 2,20 je podpora natáčania videa v nekomprimovanom RAW formáte a jeho ukladanie na externý rekordér Atomos Ninja V. Nie, nemýľte si to s nejakým farebným profilom aj keby bol tzv. FLAT. Ide o to, že natočené zábery sa ukladajú v 12bit zázname ProRes RAW. Ten umožňuje opäť extrémnejšiu kontrolu nad finalizáciou videa v editoroch pre strih a najmä garadáciu a kolorovanie videa. Pozor, samotnou aktualizáciou firmvéru ešte nedosiahnete túto možnosť, je potrebný odborný (a platený) zásah servisu Nikon.

Ak ste si zakúpili pokročilú súpravu pre video Nikon Z 6, tak v cene video príslušenstva už nájdete okrem iného aj klietku, samotný profesionálny rekordér Ninja Atomos V a v cene už máte aj servisný zásah, ktorý umožní natáčanie v ProRes RAW. Nech sa páči tlačová správa.


Tlačová správa

Bratislava, 17. decembra 2019 – Spoločnosť Nikon dnes oznamuje, že pre plnoformátové mirrorless fotoaparáty Z 7 a Z 6 bude k dispozícii videovýstup vo formáte RAW. Táto aktualizácia prichádza s vydaním firmvéru 2.20.

Nikon je prvý výrobca fotoaparátov, ktorý sprístupnil videovýstup vo formáte RAW priamo z plnoformátového mirrorless fotoaparátu cez rozhranie HDMI. Používatelia fotoaparátov Z 7 a Z 6 budú môcť využívať výstup 12-bitového dátového prúdu videa vo formáte RAW do externého rekordéra Atomos Ninja V, ktorý je súčasťou pokročilej súpravy Nikon Z 6 pre video¹ ². Dátový prúd videa je zaznamenávaný ako ProRes RAW³, ktorý zachováva presnosť farieb a rozširuje rozsah jasu a detaily v tieňoch. Tvorcovia videa získajú výhodu maximálnej flexibility pri postprodukcii bez spomalenia úprav: ideálne pre pracovné postupy HDR.

Po prevzatí aktualizácie firmvéru 2.20 je možné nainštalovať podporu videovýstupu vo formáte RAW do fotoaparátov Z 7 a Z 6 v servisoch Nikon. Táto služba bude bezplatná pre všetky fotoaparáty Nikon Z 6, ktoré boli zakúpené ako súčasť pokročilej súpravy Z 6 pre video.

Prevezmite si firmvér 2.20 pre fotoaparát Z 7 tu.
Prevezmite si firmvér 2.20 pre fotoaparát Z 6 tu.

Špičková obrazová kvalita je podstatou radu fotoaparátov Nikon Z a aktivovanie výstupu vo formáte RAW cez rozhranie HDMI predstavuje kľúčové vylepšenie pre všetkých tvorcov videa. Rad Z bude aj naďalej reagovať na meniace sa potreby používateľov a prinášať im nové funkcie prostredníctvom budúcich aktualizácií firmvéru.

POZNÁMKY:

¹ Pripravte svoj fotoaparát Z 7 alebo Z 6 na 12-bitový videovýstup vo formáte RAW. Stiahnite si aktualizáciu firmvéru 2.20 a potom vezmite fotoaparát do servisu Nikon na aktivovanie formátu RAW. Na službu sa vzťahujú poplatky. Ďalšie informácie získate v miestnom servise Nikon. Nájdite svoj servis Nikon tu.

² Aby boli externé rekordéry Atomos Ninja V kompatibilné so záznamom videa vo formáte Nikon RAW, môžu tiež vyžadovať aktualizáciu firmvéru. Ďalšie informácie nájdete na webovej stránke Atomos.
³ ProRes RAW je formát videa RAW vyvinutý spoločnosťou Apple Inc. v roku 2018.
4 Ak ste si svoj fotoaparát Z 6 zakúpili ako súčasť pokročilej súpravy Z 6 pre video a ešte nemáte predinštalovanú podporu pre videovýstup vo formáte RAW, najbližší servis Nikon vám ho nainštaluje bezplatne. Vyžaduje sa doklad o kúpe.

Ďalšie informácie o ocenených produktoch spoločnosti Nikon nájdete na stránke www.europe-nikon.com

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *