Nikon Z 6 na skúšku v redakcii Pravdy. Ako obstála?

Ľuboš Pilc je fotoreportérom denníka Pravda. Dlhé roky fotografoval zrkadlovými fotoaparátmi, najprv to bola klasika na film a neskôr digitál. Niekoľko rokov už však pri práci používa mirrorless fotoaparáty. Dali sme mu vyskúšať Nikon Z 6 s objektívmi NIKKOR Z 24-70 mm f/2,8 S, Z 24 mm f/1,8 S, Z 35 mm f/1,8 S a Z 50 mm f/1,8 S. Podelil sa s nami o svoje skúsenosti.

Ľuboš Pilc: „S mirrorless systémom Nikon som bol naozaj spokojný. Najväčším benefitom je kvalita obrazu pri objektívoch radu S, ktoré môže fotograf používať plne odclonené bez strachu z akéhokoľvek zníženia kvality či nepresného zaostrenia. Je to vďaka veľkému bajonetu, ktorý umožňuje objektívy účinnejšie vykorigovať voči optickým nedokonalostiam až do okrajov a rohov obrazu. Objektívy tak krásne kreslia v celej ploche a vinetácia je minimálna.

Pri pevných ohniskách ma príjemne prekvapila absencia dýchania pri kontinuálnom preostrovaní. Zmenou zaostrenia sa nemení uhol záberu a tak pri natáčaní napríklad rozprávajúceho človeka, ktorý sa mierne hýbe, ostáva pozadie pokojné a nemení sa s pohybom objektu.“

Foto: Ľuboš Pilc

Ľuboš Pilc: „Na mirrorlessoch oceňujem rozpoznávanie tváre, očí a to, že fotoaparát pri rozpoznaní tváre dokáže prispôsobiť expozíciu tak, aby tvár bola dobre exponovaná aj v ťažkých svetelných podmienkach, napríklad v silnom protisvetle. Ak sa od fotografa vyžaduje zásah do expozície, tak len minimálny. Elektronický hľadáčik zároveň uľahčuje snímanie tým, že aplikuje na fotku všetky zmeny. Pri rozoznaní akéhokoľvek blesku akebo odpaľovača záblesku sa však prestaví a správa sa ako optický hľadáčik. To je nutnosťou napríklad pri fotografovaní so zábleskovými svetlami v štúdiu, kde sa fotografuje krátkymi časmi a silným zaclonením. Ak by sa hľadáčik správal podľa reálnej expozície dostupného svetla, bol by čierny. S funkciou „optického hľadáčika“ ale ignoruje expozičné nastavenia a stále ukazuje obraz, aby ste mohli pracovať aj v  štúdiu.“

Foto: Ľuboš Pilc

Ľuboš Pilc: „Pre moju prácu je Z 6 skvelým nástrojom, ktorý poskytuje pružnosť, presnosť a vynikajúcu kvalitu obrazu aj pri vyšších citlivostiach ISO. Rozlíšenie 24MPix je do novín a na web viac ako dostatočné, dokonca uvedený záber pani prezidentky bol orezaný na výšku na titulku novín v plne vyhovujúcej kvalite.“

Foto: Ľuboš Pilc

Prvé mirrorless fotoaparáty radu Z, pomaly strieda nová o niečo vylepšená generácia – najnovší Z 6II a Z 7II. O výhodách systému a rozdieloch medzi prvou a druhou generáciou modelov som písal nedávno tu. Od minulého týždňa je už Z 6II dostupná u predajcov, na Z 7II si musíme ešte mesiac počkať, na trh ale príde ešte pred Vianocami 10. decembra.

Ak ste sa rozhodli, neváhajte dlho s kúpou, alebo sa ešte len premýšľate nad novými Zetkami, Nikon pre vás pripravil uvádzaciu ponuku. No nových modeloch a ich setoch môžete do 10. januára 2021 ušetriť až 300€. O zľave sa informujete priamo u predajcov.

Akcia Ušetri s Nikonom

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Meníme sa na Nikon Europe BV

Chceli by sme vás informovať, že sme podstúpili zmenu štruktúry nášho právneho subjektu. Tieto zmeny nebudú mať vplyv na aktuálne ponúkané služby.

ĎALŠIE INFORMÁCIE

Naše oznámenie o ochrane osobných údajov sa zmenilo

Zlepšujeme spravovanie údajov o zákazníkoch v rámci Európy. Odteraz budú naše e-maily odosielané a údaje o zákazníkoch ukladané a spravované centrálne spoločnosťou Nikon Europe BV so sídlom v Holandsku. Táto zmena nám umožní spravovať údaje o zákazníkoch efektívnejšie a bezpečnejšie.

Aktualizované oznámenie o ochrane osobných údajov si môžete prečítať tu.