Nikon Z 50 so štandardným objektívom pre blízke zábery

Nikon Z 50 + NIKKOR Z DX 16-50mm f/3.5-6.3 VR

O Nikone Z 50 sme už písali aj medzi novinkami, aj sme si ho otestovali. Niekto by si mohol povedať, že ide o základný APS-C mirrorless fotoaparát, ktorý má málo svetelný objektív a teda nie je vhodný na serióznu prácu. Nie je to však úplne tak.

Nikon Z 50 so štandardným objektívom NIKKOR Z 16-50 mm f/4-6,3 VR má popri svojej mušej váhe a rozmeroch jednu nespornú výhodu. Ostrí pekne nablízko. Technicky vyjadrené jeho mierka zobrazenia na senzore (maximálny reprodukčný pomer) je 1:5. Vzhľadom na veľkosť senzora 2,35 x 1,57 cm teda pri najbližšom zaostrení vyplní obraz predmetom o veľkosti 11,75 x 7,85 cm. Ostrí pritom presne a má veľmi účinný stabilizátor obrazu. Umožní vám tak vyhotoviť super fotografie zblízka, či už fotíte jedlo, zátišie alebo nejakú rastlinu, hubu a iné predmety. Jasné, nemôžete to robiť, vzhľadom na svetelnosť objektívu, za sliepňajúceho svetla nočnej lampy, ale počas bežného dňa (najlepšie v tieni alebo pri zamračenej oblohe) sa môžete dopracovať k naozaj kvalitným blízkym záberom, ktoré môžete použiť nielen na sociálnej sieťach, ale ich smelo použiť aj do tlače. Fotografoval som drobné ovocie aj na priamom slnku a aj s takými ťažkými podmienkami na dynamický rozsah si Z 50 poradila.

Z 50 má vo svojej triede jeden z najlepších senzorov pokiaľ ide o zachytenie širokého dynamického rozsahu. Zvládne aj náročné priame slnko s detailmi v tieňoch aj vo svetlách.
Produktu a jedlu ale viac sluší jemnejšie rozptýlené a trochu smerové svetlo.

Keď fotíte do RAW formátu a dodržíte aspoň základné zásady pri jeho vyvolávaní, dosiahnete krásne farby, prirodzene vyzerajúci kontrast, detaily a naturálne (nie softvérom) rozostrené pozadie blízkych záberov.

Vzhľadom na senzor Nikonu Z 50 sa nemusíte obávať ani vyšších citlivostí ISO 1600-3200. Jemná redukcia šumu v editore a nezostane po ňom ani stopa.

Zátišie vyfotené pri ISO 1600 je plne použiteľné a nielen na web.

Z 50 je so základným objektívom naozaj ľahučkým foťáčikom, ktorý môžete mať v kabelke či malej taške so sebou stále a môžete ho mať neustále pripojený na svoj smartfón. Čokoľvek vyfotíte, môžete okamžite zdieľať s priateľmi a blízkymi. A keď klesne hladina osvetlenie tak, že už záber neudržíte z ruky? Stačí vám malý statív a blízke zábery fotíte v TOP kvalite na nízke hodnoty ISO a dlhšie časy.

Ak máte so sebou statív, môžete snímať mnoho dlhšími časmi závierky na nízkych hodnotách ISO. Tu to bolo ISO250 a čas 1/4s pri clone F8.

Aj o tom je čaro fotografie s reálnym fotoaparátom. No a nezabúdajte, že Nikon Z 50 je plne kompatibilný so všetkými objektívmi na Nikon Z bajonet (aj na Nikon F bajonet pomocou FTZ adaptéra). Môžete tak s týmto objektívom objaviť ďalšie možnosti, ako ho kreatívne využiť nielen pri fotení jedla, produktov a blízkych záberov, ale aj pri fotení napríklad portrétov. So svetelnými pevnými objektívmi vás nezastaví nič.

Autor fotografií v článku: Julo Kotus


Zišiel by sa vám tento sympatický foťáčik Nikon Z 50 aj s objektívom NIKKOR Z DX 16-50mm f/3.5-6.3 VR? Súťažte o neho v našej tohtoročnej Fotke NIKONBLOGU 2021

Viac o téme a súťaži nájdete TU.


 

Nikon Z 50 + NIKKOR Z DX 16-50mm f/3.5-6.3 VR

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

2 komentáre

  1. V údaji o velikosti senzoru Vám poněkud „uletěla“ desetinná čárka doleva 🙂

    1. Ďakujem za upozornenie, pôvodne som to mal v mm a chcel v cm aby to bolo porovnateľnejšie s tým záberom. desatinnú čiarku som posunul ale jednotku dĺžky neopravil. Čítate pozorne :-). Ďakujem 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Meníme sa na Nikon Europe BV

Chceli by sme vás informovať, že sme podstúpili zmenu štruktúry nášho právneho subjektu. Tieto zmeny nebudú mať vplyv na aktuálne ponúkané služby.

ĎALŠIE INFORMÁCIE

Naše oznámenie o ochrane osobných údajov sa zmenilo

Zlepšujeme spravovanie údajov o zákazníkoch v rámci Európy. Odteraz budú naše e-maily odosielané a údaje o zákazníkoch ukladané a spravované centrálne spoločnosťou Nikon Europe BV so sídlom v Holandsku. Táto zmena nám umožní spravovať údaje o zákazníkoch efektívnejšie a bezpečnejšie.

Aktualizované oznámenie o ochrane osobných údajov si môžete prečítať tu.