Nikon Photo Contest 2018-2019 má svojich víťazov

A je to tu! Medzinárodná súťaž Nikon Photo Contest pozná od dnes svojich víťazov pre ročník 2018-2019. Na prelome rokov od polovice októbra do konca januára bolo možné pridávať fotografie do troch súťažných kategórií a každá mala svoju vlastnú, pre dnešnú dobu veľmi aktuálnu tému.

Otvorená súťaž (Open Award) bez vekového obmedzenia sa niesla v duchu témy Zmena (Change). Téma bola výzvou na zachytenie osobného pohľadu fotografa na zmeny, ktoré sa v rôznych oblastiach života vo svete dejú a mali by sme ich všetci vidieť. Súťažiť bolo možné so samostatnou fotografiou alebo sériou (2-5 fotografií).

Mladí fotografi do 25 rokov mali vlastnú kategóriu (Next Generation Award) s témou Identita (Identity). Úlohou bolo prezentovať osobnosť. Taktiež mohli zaslať jednu fotografiu alebo sériu 2-5 fotografií.

Pre videá plné pozitívnej Nádeje (Hope) bola určená posledná tretia kategória pre krátky film (Short Film Award).

No a teraz po pol roku je konečne rozhodnuté, pozrite sa, ako rozhodla medzinárodná porota na čele s Nevillom Brodym o udelení cien. Celkový víťaz (Grand Prize) bude vyhlásení 23. augusta 2019.

Špeciálne ocenenie k 50. výročiu vzniku Nikon Photo Contest získala fotografia na základe hodnotenia zamestnancov spoločnosti Nikon a a cenu účastníkov súťaže fotografia, ktorá získala v hlasovaní najviac bodov od fotografov, ktorí poslali do súťaže fotografiu.

Otvorená cena (Open Award) – jednotlivá fotografia

Téma: Zmena (Change)

Zlatá cena:

Alma a Alzheimer

Jason Parnell-Brookes

Spojené kráľovstvo

90-ročný Donald trpiaci Alzheimerovou chorobou sedí v pozadí a nepozná svoju manželku Almu (84), ktorá večeria len kúsok od neho. Keď sa vrátil z 2. svetovej vojny, zmenil sa, už to nebol milý starostlivý muž, za ktorého sa vydala. Odkedy sa vrátil trpí posttraumatickým syndrómom. Po násilnom 60-ročnom manželstve s Almou diagnostikovali Donaldovi Alzheimerovu chorobu. Za posledné roky sa náhle zmenil, stal sa opäť pokojným manželom, za akého sa kedysi vydala.

Ďalšie ocenené fotografie v tejto kategórii


Otvorená cena (Open Award) – séria fotografí

Téma: Zmena (Change)

Zlatá cena:

nádej

Thaib Chaidar

Indonesia

Príbeh o matke menom Sorina Ullo z oblasti Manokwari Regency v západnej Papuy, ktorá podstúpila operáciu šedého zákalu. Po desaťročiach konečne vidí jasne, šedý zákal, na ktorý dlho trpela sa rýchlo zahojil.

Ďalšie ocenené fotografie v tejto kategórii


Cena novej generácie (Next Generation Award) – jednotlivá fotografia

Téma: Identita (Identity)

Zlatá cena:

Ayimpoka

Sara De Antonio Feu

Španielsko

Ayimpoka žije so svojou rodinou v malom mestečku Bolgatanga (Ghana). Albinizmus bol mnoho rokov dôvodom diskriminácie a persekúcií. Abínske deti boli vraždené, pretože ich spájali s mágiou a čarodejníctvom. Ayimpoka je doma zahŕňaná láskou a starostlivosťou, stará sa o ňu miestna organizácia NGO. V ten deň sa zotavovala z malárie a celý deň bola na slnku, čo jej spôsobilo veľa popálenín na tele.

Ďalšie ocenené fotografie v tejto kategórii


Cena novej generácie (Next Generation Award) – séria fotografií

Téma: Identita (Identity)

Zlatá cena:

        

芳华 (Fanghua – Momenty našich dní mladosti)

屠 靖涵 (Jinghan Tu)

Čína

Fotoapát mám stále zavesený na krku a je ako ďalší pár mojich očí a stal sa takmer súčasťou môjho tela. Fotoaparát neovplyvňuje moju komunikáciu s ľuďmi mojej generácie. Som súčasťou vecí, ktoré majú svoje miesto v každom momente, ktorý zachytím. Zacieliť objektív na niečo je pre mňa ako vytvárať screenshot z môjho života. Každá kvapka dažďa, každý úsmev, každý rýchly pohyb, každá kvapôčka striekajúcej vody. Veci, ktoré fotím, sú obyčajné, ale sú dôležitými momentami v oslnivom živote mladých vrátane mňa. Stále fotím, aby som si uchoval spomienky na vzácne dni, ktoré som prežil.

Ďalšie ocenené fotografie v tejto kategórii


Cena za krátky film (Short Film Award)

Téma: Nádej (Hope)

Zlatá cena:

Exulansis

Sara Crochet

USA

Exulansis znamená tendenciu vzdať sa rozprávania o skúsenosti, ktorú sme prežili, pretože ľudia nie sú schopný nás pochopiť. Tento film bol natočený za jeden deň, aby som ukázala ako prenasledujú spomienky a ako skúsenosť, ktorú zdieľame môže priniesť svetlo ženám a mužom okolo mňa. Priniesť ho všetkým nám s porozumením a láskou.

Ďalšie ocenené videá v tejto kategórii


Ocenenie k 50. výročiu Nikon Photo Contest (NPC 50th Anniversary Prize)

Fénix

Helena Pelletier

Kanada

Halifax, obyvateľka Holly Fox, ako mladá žena prežila hrozivý požiar domu, ktorý jej vzal manžela a zanechal na nej rozsiahle jazvy potom, čo vbehla do plameňov, aby zachránila dieťatko, ktoré vďaka statočnosti svojej mamy zostalo bez zranení. Dieťa vyrástlo na dospelého muža a jej jazvy sú nádhernou spomienkou na odvahu a silu. Vstala z popola a stala sa silnejšou a krajšou ako predtým. Svoje jazvy nosí s hrdosťou.


Ocenenie účastníkov (Participants‘ Choice Prize)

金秋时节 (Úroda)

赵 华明 (Huaming Zhao)

Čína

Jeseň je obdobím úrody. Vysoké zelené bambusy sa režú na prúžky na rôzne využitie. Sušia sa, dezinfikujú, potom sa z nich vyrobia paličky, ktoré sú každodennou súčasťou života ľudí a prinášajú im radosť.


Zdroj: www.nikon-photocontest.com

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Meníme sa na Nikon Europe BV

Chceli by sme vás informovať, že sme podstúpili zmenu štruktúry nášho právneho subjektu. Tieto zmeny nebudú mať vplyv na aktuálne ponúkané služby.

ĎALŠIE INFORMÁCIE

Naše oznámenie o ochrane osobných údajov sa zmenilo

Zlepšujeme spravovanie údajov o zákazníkoch v rámci Európy. Odteraz budú naše e-maily odosielané a údaje o zákazníkoch ukladané a spravované centrálne spoločnosťou Nikon Europe BV so sídlom v Holandsku. Táto zmena nám umožní spravovať údaje o zákazníkoch efektívnejšie a bezpečnejšie.

Aktualizované oznámenie o ochrane osobných údajov si môžete prečítať tu.