Nikon Photo Contest 2018-2019 má svojich víťazov

A je to tu! Medzinárodná súťaž Nikon Photo Contest pozná od dnes svojich víťazov pre ročník 2018-2019. Na prelome rokov od polovice októbra do konca januára bolo možné pridávať fotografie do troch súťažných kategórií a každá mala svoju vlastnú, pre dnešnú dobu veľmi aktuálnu tému.

Otvorená súťaž (Open Award) bez vekového obmedzenia sa niesla v duchu témy Zmena (Change). Téma bola výzvou na zachytenie osobného pohľadu fotografa na zmeny, ktoré sa v rôznych oblastiach života vo svete dejú a mali by sme ich všetci vidieť. Súťažiť bolo možné so samostatnou fotografiou alebo sériou (2-5 fotografií).

Mladí fotografi do 25 rokov mali vlastnú kategóriu (Next Generation Award) s témou Identita (Identity). Úlohou bolo prezentovať osobnosť. Taktiež mohli zaslať jednu fotografiu alebo sériu 2-5 fotografií.

Pre videá plné pozitívnej Nádeje (Hope) bola určená posledná tretia kategória pre krátky film (Short Film Award).

No a teraz po pol roku je konečne rozhodnuté, pozrite sa, ako rozhodla medzinárodná porota na čele s Nevillom Brodym o udelení cien. Celkový víťaz (Grand Prize) bude vyhlásení 23. augusta 2019.

Špeciálne ocenenie k 50. výročiu vzniku Nikon Photo Contest získala fotografia na základe hodnotenia zamestnancov spoločnosti Nikon a a cenu účastníkov súťaže fotografia, ktorá získala v hlasovaní najviac bodov od fotografov, ktorí poslali do súťaže fotografiu.

Otvorená cena (Open Award) – jednotlivá fotografia

Téma: Zmena (Change)

Zlatá cena:

Alma a Alzheimer

Jason Parnell-Brookes

Spojené kráľovstvo

90-ročný Donald trpiaci Alzheimerovou chorobou sedí v pozadí a nepozná svoju manželku Almu (84), ktorá večeria len kúsok od neho. Keď sa vrátil z 2. svetovej vojny, zmenil sa, už to nebol milý starostlivý muž, za ktorého sa vydala. Odkedy sa vrátil trpí posttraumatickým syndrómom. Po násilnom 60-ročnom manželstve s Almou diagnostikovali Donaldovi Alzheimerovu chorobu. Za posledné roky sa náhle zmenil, stal sa opäť pokojným manželom, za akého sa kedysi vydala.

Ďalšie ocenené fotografie v tejto kategórii


Otvorená cena (Open Award) – séria fotografí

Téma: Zmena (Change)

Zlatá cena:

nádej

Thaib Chaidar

Indonesia

Príbeh o matke menom Sorina Ullo z oblasti Manokwari Regency v západnej Papuy, ktorá podstúpila operáciu šedého zákalu. Po desaťročiach konečne vidí jasne, šedý zákal, na ktorý dlho trpela sa rýchlo zahojil.

Ďalšie ocenené fotografie v tejto kategórii


Cena novej generácie (Next Generation Award) – jednotlivá fotografia

Téma: Identita (Identity)

Zlatá cena:

Ayimpoka

Sara De Antonio Feu

Španielsko

Ayimpoka žije so svojou rodinou v malom mestečku Bolgatanga (Ghana). Albinizmus bol mnoho rokov dôvodom diskriminácie a persekúcií. Abínske deti boli vraždené, pretože ich spájali s mágiou a čarodejníctvom. Ayimpoka je doma zahŕňaná láskou a starostlivosťou, stará sa o ňu miestna organizácia NGO. V ten deň sa zotavovala z malárie a celý deň bola na slnku, čo jej spôsobilo veľa popálenín na tele.

Ďalšie ocenené fotografie v tejto kategórii


Cena novej generácie (Next Generation Award) – séria fotografií

Téma: Identita (Identity)

Zlatá cena:

        

芳华 (Fanghua – Momenty našich dní mladosti)

屠 靖涵 (Jinghan Tu)

Čína

Fotoapát mám stále zavesený na krku a je ako ďalší pár mojich očí a stal sa takmer súčasťou môjho tela. Fotoaparát neovplyvňuje moju komunikáciu s ľuďmi mojej generácie. Som súčasťou vecí, ktoré majú svoje miesto v každom momente, ktorý zachytím. Zacieliť objektív na niečo je pre mňa ako vytvárať screenshot z môjho života. Každá kvapka dažďa, každý úsmev, každý rýchly pohyb, každá kvapôčka striekajúcej vody. Veci, ktoré fotím, sú obyčajné, ale sú dôležitými momentami v oslnivom živote mladých vrátane mňa. Stále fotím, aby som si uchoval spomienky na vzácne dni, ktoré som prežil.

Ďalšie ocenené fotografie v tejto kategórii


Cena za krátky film (Short Film Award)

Téma: Nádej (Hope)

Zlatá cena:

Exulansis

Sara Crochet

USA

Exulansis znamená tendenciu vzdať sa rozprávania o skúsenosti, ktorú sme prežili, pretože ľudia nie sú schopný nás pochopiť. Tento film bol natočený za jeden deň, aby som ukázala ako prenasledujú spomienky a ako skúsenosť, ktorú zdieľame môže priniesť svetlo ženám a mužom okolo mňa. Priniesť ho všetkým nám s porozumením a láskou.

Ďalšie ocenené videá v tejto kategórii


Ocenenie k 50. výročiu Nikon Photo Contest (NPC 50th Anniversary Prize)

Fénix

Helena Pelletier

Kanada

Halifax, obyvateľka Holly Fox, ako mladá žena prežila hrozivý požiar domu, ktorý jej vzal manžela a zanechal na nej rozsiahle jazvy potom, čo vbehla do plameňov, aby zachránila dieťatko, ktoré vďaka statočnosti svojej mamy zostalo bez zranení. Dieťa vyrástlo na dospelého muža a jej jazvy sú nádhernou spomienkou na odvahu a silu. Vstala z popola a stala sa silnejšou a krajšou ako predtým. Svoje jazvy nosí s hrdosťou.


Ocenenie účastníkov (Participants‘ Choice Prize)

金秋时节 (Úroda)

赵 华明 (Huaming Zhao)

Čína

Jeseň je obdobím úrody. Vysoké zelené bambusy sa režú na prúžky na rôzne využitie. Sušia sa, dezinfikujú, potom sa z nich vyrobia paličky, ktoré sú každodennou súčasťou života ľudí a prinášajú im radosť.


Zdroj: www.nikon-photocontest.com

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.