Najvšestrannejšia zrkadlovka, Nikon D850

Dnes píšem recenziu trochu inak ako obvykle. Poruším svoju zaužívanú postupnosť, podľa ktorej najprv popisujem dizajn a ergonómiu, fotografovanie a nakoniec obrazovú kvalitu. D850 je totiž špecifický prípad. Svojho predchodcu, ktorým je stále vynikajúci prístroj D810, predčil snáď vo všetkom a tak sa v prvom rade zameriam práve na tieto benefity. Potom sa trochu dotknem obrazu a senzora a odkážem vás na stránku, kde hodnotiť senzor vedia omnoho objektívnejšie. Nakoniec spomeniem aj dizajnové vylepšenia, z ktorých niektoré sú naozaj užitočné. Myslím, že ak ste fanúšikovia Nikonu alebo hoci len digitálnych fotoaparátov, táto recenzia sa vám bude čítať dobre. Prezradím vám hneď na začiatku, že D850 je prístroj, ktorý je snáď najvšestrannejšou zrkadlovkou súčasnosti, ak nie univerzálne najvšestrannejším fotoaparátom vôbec…

Variabilné rozlíšenie

Počas posledného roku som najčastejšie fotografoval Nikonom D810. Predtým to bol milovaný Nikon Df s rozlíšením 16MP. Keďže mi 16MP pre moje dokumentárne či street projekty bohato stačilo, 36MP som dlho pokladal za zbytočnosť. Dokonca som sa mrzel, že obrovské súbory zahlcujú priestor na diskoch a zvyšujú požiadavky na výkon počítača. Ten som musel pre tieto zvýšené nároky vymeniť… A tak sa mi podarilo fotoaparáty s vysokým rozlíšením niekoľkokrát aj skritizovať a ohovoriť. 🙂

Postupne som bol ale nútený poopraviť svoj názor. Na vysoké rozlíšenie 36MP som si zvykol a niekoľkokrát mi aj zachránilo kožu. Fotografoval som napríklad zadanie, na ktoré som sa nepripravil tak dôsledne, ako bolo potrebné. Zrazu som uprostred fotenia zistil, že by som namiesto 135mm objektívu, ktorý som mal so sebou, potreboval aspoň 200mm ohnisko. Nič sa však v tej chvíli nedalo robiť a tak som zadanie dokončil so 135 milimetrami. Našťastie som doma zistil, že objektív 135mm je tak ostrý a rozlíšenie 36MP tak detailné, že si môžem dovoliť orezať fotografiu tak, akoby bola zachytená 200mm ohniskom.  Stále ju môžem bez badateľnej straty kvality zväčšiť na výtlačok A3 až A2. Platí to samozrejme vtedy, keď fotografujete do nekomprimovaného RAW formátu (NEF), ktorý zachová viac detailov a ostrosť na úrovni jednotlivých pixelov.

Obrovské množstvo detailov zachytené pomocou 45MP senzora.

Vysoké rozlíšenie dnešných fotoaparátov od toho času neohováram. 🙂 Jediné čo ma trápilo, bolo to, že som si nemohol prepnúť veľkosť nekomprimovaného RAW súboru a tak som stále musel fotografovať v najvyššom rozlíšení. Poznáte to. Chcete zachovať maximálny dynamický rozsah, možnosť bezstratovo meniť vyváženie bielej a ľahko v prípade potreby korigovať expozíciu, no musíte preto fotografovať v najvyššom rozlíšení aj vtedy, keď by vám stačilo polovičné. Našťastie nový fotoaparát Nikon D850 umožňuje zvoliť si z troch veľkostí nekomprimovaného formátu RAW – veľký (45,4MP), stredný (25,5MP) a malý (11,3MP). Možno sa čudujete, že práve túto drobnosť spomínam na začiatku, ale podľa mňa je to veľmi užitočné vylepšenie, ktoré nový prístroj prináša. Zvlášť, keď nový snímač disponuje tak extrémnym rozlíšením.

Opäť rozlíšenie na úrovni stredného formátu už v niektorých častiach naráža na limity použitého objektívu AF-S 24-120mm f/4 G VR

Rozlíšenie je samozrejme samo o sebe prínosom pre všetkých, ktorým prináša väčšie možnosti – väčší výtlačok pri zachovaní rovnakej kvality obrazu, väčší možný orez. Ocenia ho krajinári, reklamní fotografi, fotografi architektúry, produktoví fotografi…

Rozlíšenie je na úrovni stredného formátu. Niektorí klasickí fotografi teraz možno zdvihli obočie, ale naozaj si to myslím. Možno tonálne môže mať navrch jemnozrnný čiernobiely film, ale rozlíšenie je na úrovni stredoformátu.

Nekompromisná rýchlosť

Fotoaparát môže byť rýchly z rôznych hľadísk. Môže mať rýchly štart, rýchle operatívne časy, rýchle zaostrovanie, snímanie alebo ukladanie na kartu. D850 je rýchly po každej stránke. To, čo mi pri D800-ke svojho času chýbalo, keď som na ňu prešiel z D3 je späť v D850. A čo to bolo? Super responzívny autofokus a spúšť, ktorá v momente stlačenia padne ako gilotína. Je to zaujímavý pocit držať v ruke menšie telo Nikon fotoaparátu a mať pritom reakcie z najvyššieho produktového radu.

Rozloženie AF bodov u Nikonu D850

Zaostrovanie

D850 zdieľa zaostrovací systém s Nikonom D5 a D500. Má 153 zaostrovacích bodov, z toho 99 citlivých aj vo vertikálnom aj horizontálnom smere (krížové senzory). Citlivosť zaostrovacieho systému je až do hodnoty -4EV, citlivosť merania do hodnoty -3EV.

AF systém je vynikajúci. Vyskúšal som ho vo viedenskej ZOO a na majstrovstvách Slovenska v parkúre. Mal som k dispozícii vynikajúce objektívy Nikkor AF-S 70-200mm f2,8 FL VR a AF-S 400mm f/2,8 VR II. Poviem, či napíšem len jedno. Už som viackrát fotografoval tieto žánre a nikdy nebolo tak jednoduché získať v týchto situáciách ostré a technicky dokonalé fotografie.

Zabudnite na to, že potrebujete predostriť prekážku, cez ktorú skáče jazdec s koňom. Aj keď som sa pozabudol a prestal sledovať jazdca, stačilo namieriť a fotoaparát bol schopný zaostriť na už letiaceho koňa ponad prekážku. Podobne som vyhotovil celé zaostrené série polárneho vlka v ZOO, kde som ho fotil cez hrubé sklo a vlk jemným klusom prebiehal poza konáre a kríky. Fotografoval som pritom cez sklo, ktoré zďaleka nebolo čisté, čo trochu vidieť aj na detailoch. Čo sa týka ale zaostrenia, bolo perfektné!

Ja som si zamiloval 3D kontinuálne sledovanie objektov spoločnosti Nikon s uvedením prístroja D3 pred 10 rokmi (august 2007) a u D850 funguje vynikajúco. Do sledovania objektu zapája aj údaje o farbe a tvare objektu a tak aj keď vám objekt na krátky moment zakryje prekážka, zvyčajne to nespôsobí nijaký problém. Po vynorení sa spoza prekážky fotoaparát opäť zameria na objekt a drží ho zaostrený. V kombinácii so sériovým snímaním som s Nikonom D850 dosiahol vysokú úspešnosť pri sledovaní a fotografovaní pohybu. Super! Zatiaľ som nemal na aparáte pripevnený dedikovaný grip MB-D18, s ktorým dokáže fotografovať rýchlosťou až 9 obr./s a tak som fotografoval frekvenciou 7 obr./s.

Automatické jemné doladenie zaostrovania funguje vynikajúco. Použil som ho pri objektíve AF-S 400mm f/2,8E FL ED VR. Aj keď som mal na začiatku pocit, že ostrí úplne presne, po doladení AF to bolo ešte lepšie a naozaj na „chlp presné“.

Novú funkciu Focus Stacking, kedy fotoaparát automaticky podľa zadaných krokov preostruje objektív a vyhotoví až 300 záberov, ktoré potom možno zložiť v počítači do jedného s extrémne veľkou hĺbkou ostrosti, som žiaľ zatiaľ nemal možnosť vyskúšať. Nemal som k dispozícii makro objektív, ktorý sa hodí práve na takúto prácu. V budúcnosti sa ale k tejto špeciálnej a zatiaľ medzi zrkadlovými fotoaparátmi unikátnej funkcii určite vrátim.

Tichá elektronická závierka

Ide o elektronickú závierku, kedy fotoaparát exponuje iba pomocou odčítania signálu zo senzora. Fotografovanie týmto spôsobom je úplne bezhlučné, keďže sa pri ňom nepohybuje nijaká mechanická časť (zrkadlo je vyklopené a mechanická závierka otvorená). Pomáha to pri fotografovaní v delikátnych situáciách, kedy nemôže fotograf nijakým hlukom vyrušovať, ale aj pri snímaní z ruky s kritickým časom závierky, kedy klopnutie zrkadla alebo otvorenie závierky môže spôsobiť jemné rozmazanie snímky. Pozor len na rýchle pohyby objektov. Odčítanie na CMOS senzore sa deje po riadkoch a aj keď sú jednotlivé pixely exponované krátko (napríklad 1/2000s), prečítanie celého senzora trvá o kúsok dlhšie. Nie je to chyba, je to vlastnosť elektronických závierok súčasných aparátov s CMOS senzorom vrátane mirrorlessov. Preto pri elektronickej závierke je blesk deaktivovaný. Píšem to z dôvodu, že som už videl na webe búrlivú diskusiu, ako to Nikon nezvládol, keď nevie synchronizovať elektronickú závierku s bleskom. Zatiaľ to teda nerobí nikto. 🙂

Na čo ešte môže byť dobrá elektronická závierka?

Môžete ju použiť napríklad pri časozbernom time laps snímaní, kedy sa neopotrebúva mechanická závierka. Taktiež všade tam, kde potrebujete snímať naozaj bezhlučne – napríklad v divadle, na svadbe v kostole, na cestách pri navštívení tichých miest, kde nemožno rušiť, pri fotení spiacich detí … Elektronická závierka má ešte jednu výhodu, nerozvibruje prístroj a tak pomocou nej môžete zhotovovať zábery zo statívu či už fotíte v slabom svetle alebo makro zábery, kde je každé zachvenie systému potenciálnym nebezpečenstvom pre vyhotovenie naozaj super ostrých fotografií.

Perfektné zaostrenie (na hlavu väčšieho zvieraťa) a obraz pri citlivosti ISO6400!

Ja som pomocou elektronickej závierky vyhotovil niekoľko záberov vo Viedni v ZOO, kde som po západe slnka fotografoval divé kozy. Potreboval som  fotografovať ponad sklo a s čo najmenším rozochvením teleobjektívu. Výsledkom boli opäť super ostré a nepohnuté zábery a to som stál na špičkách a dvíhal relatívne ťažké kombo (D850 + AF-S 70-200mm f/2,8E FL ED VR) vysoko nad hlavu. Zaostrovanie v live view je pritom o niečo zrýchlené, ale stále ešte má dosť priestoru na zlepšenie – napríklad implementovaním fázovej detekcie kontrastu na snímači.

S elektronickou závierkou a live view tak trochu súvisí aj displej. Je logické, že práve u D850 sa objavuje po prvý krát v produktovom rade D8XX aj výklopný displej. Ten má vynikajúce rozlíšenie 2,36 miliónov bodov a má výbornú viditeľnosť aj za jasného počasia.

Senzor a obraz

Po prvý krát u Nikon zrkadlovky použitý BSI (Back Side Illuminated) senzor so zvýšenou citlivosťou poskytuje vysoký dynamický rozsah a veľký odstup signálu od šumu. Či už fotografujete krajinu na najnižšej citlivosti ISO alebo šport pri vysokých citlivostiach ISO, stále dosahujete fotografie plné detailov vo svetlách i tieňoch. Na sprostredkovanie detailného obrazu senzoru musíte ale používať tie najkvalitnejšie objektívy, inak rozlíšenie aparátu na úrovni stredného formátu neuvidíte.

Perfektné rozlíšenie a dynamický rozsah

Ja som nemal problém so spomínanými dvoma teleobjektívmi, no napríklad pri objektíve Nikkor AF-S 24-120mm f/4 G VR som už narazil na problém, že objektív na niektorých ohniskách nestíhal rozlíšeniu prístroja. Nie, nebolo to zlé, fotky sú na prvý pohľad ostré, ale v okrajových oblastiach už vidieť, že pre maximálne rozlíšenie je potrebný profi objektív. Stredné oblasti ale vykazujú naozaj obrovské množstvo detailov. Nikon D850 tak pokračuje v stopách svojho predchodcu Nikonu D810, ktorý sa vo svojej dobe stal etalónom rozlíšenia i dynamického rozsahu, ktorý dokázal zachytiť.

S objektívom AF-S 24-120mm f/4 G VR

Obraz je jednoducho skvelý, ale popravde sme tu ani nič iné nečakali, však? Práve preto sa obrazu v tejto recenzii až tak nevenujem, skôr ďalším vylepšeniam. Urobili to predo mnou už fundovanejšie stránky a laboratória. Analýza laboratórií DxOMark zahŕňa v sebe testovanie troch zložiek: farebnej hĺbky pri fotografovaní portrétov, dynamického rozsahu pri fotografovaní krajiny a citlivosti ISO pri slabých svetelných podmienkach počas fotografovania športu, divých zvierat a iných rýchlych akcií. Nikon D850 je prvým Full Frame fotoaparátom, ktorý dosiahol hodnotenie 100! Radí sa tak medzi špičkové aparáty, ktoré svojim rozlíšením a farbami úspešne súperia so stredným formátom, pričom ponúkajú úplne inú flexibilitu a vybavenie systému.

Video

Pri každej recenzii spomínam, že nie som videograf a video neviem ani perfektne natočiť, zostrihať a ťažko sa mi aj hodnotí. Preto to nechávam na povolanejších. Vo videu je najpodstatnejšou novinkou to, že po prvý krát majú možnosť filmári u zrkadlovky Nikon natáčať UHD 4K video bez orezu (cropu). Video bude mať teda výrazný filmový efekt malej hĺbky ostrosti. V prípade potreby je tu stále možnosť natáčať 4K video s krop faktorom DX (1,5x). Tejto možnosti sa určite potešia wildlife kameramani a všetci, ktorí takýmto spôsobom „predĺžia“ ohniská svojich teleobjektívov.

Dizajn a ergonómia

V tejto recenzii sa netradične budem venovať samotnému spracovaniu tela fotoaparátu až nakoniec. Fotoaparát nemá vstavaný blesk, čo môže byť na škodu tým, ktorí sú zvyknutí pomocou neho odpaľovať externé blesky. Padol za obeť lepšej utesnenosti fotoaparátu voči nepriaznivým poveternostným vplyvom a tiež pre hľadáčik, ktorý sa opäť zväčšil.

Zatiaľ najväčší hľadáčik v digitálnej zrkadlovke Nikon

Hľadáčik je veľký, jasný a dobre čitateľný. V priehľadnom LCD si viete napríklad aj v hľadáčiku zobraziť elektronickú vodováhu, čo sa môže hodiť pri fotení architektúry, ale aj napríklad mi akčnom fotografovaní regaty na mori, kde často dochádza k neustriehnutiu vodorovného horizontu.

Telo je veľmi podobné na predchodcu D810, ale o niečo lepšie sa drží vďaka prepracovanému úchopu. Pri večernom fotení pomôžu podsvietené ovládacie prvky.

Reakcie fotoaparátu sú jednoducho rýchle, nikdy nemáte pocit, že za fotoaparátom čakáte, či už nastavujete funkcie v menu alebo pomocou ovládacích prvkov. Podobne so zaostrovaním a oneskorením spúšte, ktoré prakticky necítite.

Na moje prekvapenie, v štandardnom režime snímania je pocitovo D850 hlasnejšia a zrkadlo je tvrdšie, no na roztrasení záberu pri kritických časoch závierky sa to nepodpisuje. Keď som zvolil dlhšiu expozíciu, pochopil som prečo. Zrkadlo sa zdvíha jemne a má len málinko tvrdší návrat do bežnej pozície po expozícii. Na expozíciu teda nemá vplyv. Že má zrkadlo rýchlejší návrat je aj logické, musí dokázať vyklopiť a sklopiť sa až 9 krát za sekundu, kým D810 stačilo 5 krát za sekundu. To je skoro dvojnásobné zrýchlenie oproti predchádzajúcemu modelu.

Odolné telo z horčíkovej zliatiny utesnené voči nepriaznivý poveternostným podmienkam

Fotografovanie s D850 som si naozaj užíval, všetko šlo akosi samo. Perfektná expozícia, rozpoznanie tváre aj pri fotení cez hľadáčik, rýchly a presný autofokus s možnosťou automatického jemného doladenia, príjemné držanie, odolnosť a perfektné výsledky. Už dávno som sa tak ťažko nelúčil s fotoaparátom na test ako s Nikonom D850. Myslím si, že je to najvšestrannejší fotoaparát, aký kedy značka vyrobila. Rozlíšením a kvalitou obrazu sa pasuje so stredoformátmi a rýchlosťou a výdržou zas so superšportovými fotoaparátmi. Je to prístroj, ktorý je dôstojnou oslavou storočnice značky a podľa všetkého bude aj predajne úspešným modelom. Všetko najlepšie, Nikon! 🙂

V galériách nájdete produktové fotografie Nikonu D850, fotografie JPG vyvolané v Adobe Photoshop Lightroom z nekomprimovaného RAW (NEF) formátu. Pre problémy s nahrávaním tak veľkých súborov do nášho systému boli fotografie komprimované až hodnotou v niektorých prípadoch 70% (v priemere 80%).

Produktové fotografie Nikon D850

Nikon D850 JPG s kompresiou cca. 80% vyvolaný z RAW

Súvisace články:

Som Nikon D850!

https://www.nikonblog.sk/nadherny-island-v-8k-kvalite-nasnimany-najnovsim-nikonom-d850/

Zdieľaj

2 komentáre

  1. Mal som moznost si tento skvost vyskusat na FotoExpo v Prahe prvo som ho nevedel vytrhnut z ruk ineho slovenskeho fanatika a potom som mal sam problem ho zas vratit. Pohral som sa s nim spolu s novou 28mm 1.4f – No a mam zazitok na cely zivot. :))

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *