Najlepšie momentky deviateho kola Fotky mesiaca Nikonblogu

Minulý mesiac bola naša súťaž o zachytávaní momentov. Jedinečných, krásnych, dojímavých aj vtipných chvíľ. Najprirodzenejšia fotografia vznikne vtedy, keď deje, ktoré pozorujeme cez hľadáčik, necháme voľne plynúť. Scéna, výrazy aj svetlo sú autentické. V septembri sme vo Fotke mesiaca Nikonblogu hľadali práve takéto fotky. Nie výcvaky, ale pohotové, dobre skomponované momentky s formou aj svetlom. 

Tentokrát som robil výber z viac ako stovky vašich záberov. Pokúsil som sa do neho namixovať niečo akčné, vtipné aj milé, fotograficky aj graficky pekné.

Dana Rusňáková pridala do súťaže fotku detí skáčucich z odstavenej vlečky. Má skvelú náladu, a aj keď na môj vkus je pohybom fotoaparátu rozmazaná viac, ako by som chcel, i tak sa mi páči. Má dynamiku, náladu a vypovedá, že deťom k radosti naozaj netreba veľa, že si dokážu naplno užívať aj jednoduché okamihy. Zaslúži si byť vo výbere septembrového kola.

Foto: Dana Rusňáková

Druhá fotka od tej istej autorky je pokojnejšia. Deti sa na nej skrývajú za záclonu a dievčatko venuje jeden odhalený pohľad fotografke. Obe fotky sú spontánne a vystihujú moment detskej hry, niekedy bláznivej a inokedy tichšej o niečo vážnejšej.

Foto: Dana Rusňáková

Podobnú fotku nahrala aj Janka Sedláková. Spoza vodnej záclony skúmavo vykukuje dievčatko. Fotografka nám neukazuje objekt skúmania a tak dovoľuje našej fantázii domýšľať si, čo asi dievčatko mohlo upútať. Voda prekryla na fotke všetko nepodstatné a zostal viditeľný len najzaujímavejší moment situácie v menej tradičnej kompozícii.

Foto: Jana Sedláková

Vo výbere pokračujeme v čiernobielych tónoch. Hlavným hrdinom je opäť dieťa – chlapec. Svadba, veselica, spontánna zábava. Dospeláci sa ešte len rozbiehajú, len tak jemne pohupujú v bokoch na tóny hudby. Ale malý chalanisko to už rozbalil naplno, veď na čo čakať! Do rána predsa nevydrží. 😊 Opäť čistá detská radosť. Tomáš Paule skvele vystihol moment, akciu, krásnu emóciu v tvári chlapčeka. Ja by som radšej videl dievčatko vľavo celé, ako v taktomto nepríjemnom dotyku s okrajom fotky. Ale niekedy je moment jednoducho vzácnejší ako bezchybná kompozícia. Na tú v takýchto situáciách zvyčajne nie je dosť času.

Foto: Tomáš Paule

Deti sú oveľa bezprostrednejšie ako my dospelí. My už dokážeme ovládať svoje prejavy a mimiku aj v momentoch prekvapenia, radosti, strachu či smútku. Vieme si žiaľ nasadiť svoju distingvovanú masku. Aj preto sú deti pre momentky ľahším objektom. Takýto prekvapený pohľad venovalo dievčatko krave, ktorá na ňu nečakane vyplazila svoj obrovský jazyk. Moment prekvapenia stihla vyfotiť Alexandra Jursová.

Foto: Alexandra Jursová

Veľmi ma pobavila fotka Silvie Saranovej. Možno bude vtipná iba tým, ktorí poznajú objekt – Tomáša Hulíka, nášho priateľa a Nikon ambasádora. To ako mu okoloidúci vlak rozvial vlasy a silný nápor vzduchu zmenil výraz tváre je úžasný moment a spomienka na pracovné nasadenie pri natáčaní filmu. 🙂

Foto: Silvia Saranová

Podľa prvej časti nášho vyhodnotenia sa môže zdať, že roztomilé a veselé momentky patria iba deťom. Všetci sa asi ale zhodneme na tom, že druhé miesto patrí  domácim maznáčikom. Myslím teraz na fotky s ozajstným výrazom zvieratka. Áno, aj zviera môže mať výraz. 😊 Ľubo Kubo Kubala odfotil psíka, ktorý pohľadom komunikuje so svojou pani. Páči sa mi výrazom, aj pastelovými farbami. Červené jahody perfektne ladia s prúžkom na tričku. Páči sa mi aj to, že ústami a rukami je naznačená aj mimika panej a je jasná spoločná interakcia. Naozaj nebolo treba odhaliť z tváre viac. Takto je hneď jasné, kto je hlavný objekt. Naopak, ja by som záber ešte zúžil a zjednodušil. Úplne by som orezal osobu sediacu z druhej strany psíka, bez nej by bola fotka čistejšia.

Foto: Lubo Kubo Kubala

A nakoniec dve najväčšie favoritky. Nádherne grafické a vyfotené v tom správnom momente. Psík verzus deti. 😉

Je to opäť Janka Sedláková a jej fotka psíka naháňajúceho balón. Vyzerá to tak, že balón má priviazaný o obojok, a tak má na dosť dlhú chvíľu postarané o zábavu. Až kým zubami nedočiahne na balón… 😊 Fotka má výbornú kompozíciu, je minimalistická a v krásnych pastelových tónoch. Všetko spolu ladí. Je to jednoducho oku lahodiaca pouličná momentka.

Foto: Jana Sedláková

Po neľahkom rozhodovaní sa víťazkou septembrového kola Fotky mesiaca Nikonblogu stáva Lívia Belková. Vydarená fotka s peknou kompozíciou a krásnym protisvetlom, ktoré robí kontúru tváram chlapcov. Slnko zároveň dupľuje a zväčšuje motív tieňom na sieti. Výborná kombinácia doplnkových farieb – chladnej modrej a teplej oranžovej. Siluety na ktorých dobre rozpoznať sústredené výrazy. Situácia a okolnosti boli zohraté a Lívii sa podarila naozaj jedinečné momentka a zaslúžila si svoje víťazstvo! Posielame jej malý darček ako mesačnú výhru a zároveň sa stáva jednou z 12 finalistov, z ktorých na konci roka zástupcovia Nikonu vyberú jedného celkového víťaza. Ten získa voucher na fototechniku Nikon v hodnote 1111 €! Gratulujem k víťazstvu!

Foto: Lívia Belková

Nezabudnite, že súťaž pokračuje aj v októbri, tentokrát je témou Šport. Viac info nájdete tu.

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Naše oznámenie o ochrane osobných údajov sa zmenilo

Zlepšujeme spravovanie údajov o zákazníkoch v rámci Európy. Odteraz budú naše e-maily odosielané a údaje o zákazníkoch ukladané a spravované centrálne spoločnosťou Nikon Europe BV so sídlom v Holandsku. Táto zmena nám umožní spravovať údaje o zákazníkoch efektívnejšie a bezpečnejšie.

Aktualizované oznámenie o ochrane osobných údajov si môžete prečítať tu.