Na cestách za čiernobielou krajinou

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, aké fotky sú vo virtuálnom svete úspešné? Boduje  štvorec či dokonca úzke fotky na výšku a sýte farby. Vyskúšať niečo iné, odlíšiť sa, to chce trochu odvahy a kreativity, ale výsledok stojí za to. Čo tak čiernobiela fotka?

Znie to možno retro alebo až príliš umelecky? Matej Michalík a jeho čiernobiela galéria sú dôkazom, že aj z výletu na Island sa dajú priniesť skvelé fotky a tak „trochu“ iné. 😊

Niekoľko tipov od Mateja Michalíka, ako nafotiť nádherné čiernobiele cestovateľské zábery:

Foto: Matej Michalík

1.   Je dôležité čím fotíte

Sú zábery, na ktoré smartfón nestačí. Hlavne ak ich chcete odlíšiť od ostatných. Na vyfotenie oblakov alebo vody rozmazanej pohybom potrebujete fotoaparát, ktorý dokáže fotografovať s niekoľko sekundovou expozíciou. Aby bol zvyšok fotografie ostrý, musí byť fotoaparát niekoľko sekúnd nehybný, na to budete potrebovať statív, pretože v rukách ho bez pohybu určite neudržíte. Diaľková spúšť alebo možnosť ovládať fotoaparát prostredníctvom smartfónu zaručí, že s ním nepohnete pri stačení spúšte. Dlhú expozíciu počas dňa dosiahnete pomocou ND filtra na objektíve.

Foto: Matej Michalík

2.   Použite človeka ako mierku

Na fotografiách, ako je táto, je rozhodujúca mierka. Skógarfoss je jeden z najväčších vodopádov na Islande, je široký 25 metrov a vysoký 60 m. Ak do záberu umiestnite postavu, viac vynikne výška a hĺbka scenérie. Stekajúca voda je rozmazaná použitím dlhšieho času závierky. Človek sa počas niekoľko sekundovej expozície musí stáť bez pohnutia, inak by bol na zábere rozmazaný. Pri tejto fotografii to bolo 25 sekúnd.

Foto: Matej Michalík

3.   Nájdite si opustené miesto

Vrak havarovaného amerického lietadla leží na islandskej pláži Sólheimasandur už od 1973. Je populárny, ale je náročné ho nájsť. Za tri hodiny, ktoré som pri ňom strávil, pri ňom nebolo nikdy viac ako 5 ľudí. Ak chcete mať dobré fotografie, vyberte sa na miesta, kde nechodí veľa turistov, aby ste mohli fotiť bez toho, aby ste neustále mali niekoho v zábere.

Foto: Matej Michalík

4.   Nájdite zaujímavý hlavný objekt

Z útesu Dyrholaey je jeden z najkrajších výhľadov, aké som na Islande videl. Pláž so sopečným pieskom patrí medzi najkrajšie na svete. Na pláži leží obrovská skala, ktorá narúša čistú líniu pláže, ale zároveň je pôsobivým prvkom do kompozície fotografie. Hľadajte zaujímavé objekty, ktoré ozvláštnia fotografiu.

Foto: Matej Michalík

5.   Nezabúdajte na bezpečnosť

Majáky sú veľmi fotogenické. Tento v Dyrhólaey stojí už od roku 1927. Máloktorý fotograf by si ho nenafotil. Pri honbe za najlepším záberom nezabúdajte na svoju bezpečnosť. Nechoďte nikdy príliš blízko k okraju útesu, neprekračujte bezpečnostné ohradenia. Nestojí to ani za tú najlepšiu fotku.

Čiernobiela fotka je klasika, ktorú skôr či neskôr vyskúša takmer každý fotograf. Pripomína časy, ktoré patria do histórie, ale rovnako môže byť aj aktuálna a originálna. Čiernobiela fotografia je aj témou prvého kola fotosúťaže Fotka NIKONBLOGU 2021, ktorej hlavnou cenou je sympatický a praktický mirrorless od Nikonu Z 50 s objektívom Nikkor Z DX 16–50 mm f/3,5–6,3 VR. Súťaž prebieha na Facebook stránke @NikonSlovakia.

Zdroj: nikonblog.sk

Tvorbu Mateja Michalíka môžete sledovať na matejmichalik.com

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *