Mojou úlohou je byť pozorný a reagovať na dej bez toho, aby som na neho vyplýval. Svadobný fotožurnalista Martin Beddall

Pred nejakým časom som sa sčasti živil svadobnou fotografiou. A musím priznať, že som si prešiel rôznymi obdobiami. Často som mal pri fotení svadby rozporuplné pocity. Na jednej strane ma fascinovalo zachytiť tento jedinečný deň s rýchlym spádom plný emócií, na druhej strane som nemal rád gýčové formality a fotenie neprirodzene strojených póz.

O to väčšia bola pre mňa výzva čo najvernejšie zvečniť tieto neopakovateľné okamihy. Guráž mi dodávala dôvera mladomanželov, že práve ja to dokážem splniť podľa ich predstáv.

Mojou túžbou a ideálnou predstavou bolo fotiť svadbu ako dokument, najlepšie čiernobiely. 🙂 Zachytiť najdôležitejšie momenty. Úsmev, slzy, napätie, lásku… To čo robí svadbu takou výnimočnou.

Britskému fotografovi Martinovi Beddallovi sa to darí. Jeho svadobné fotografie odrážajú svadobné emócie. Sám sa výstižne nazýva svadobným fotožurnalistom.

Jeho štýl poznačili roky práce fotografa pre The Times. Táto práca sa stala skvelým základom pre dokumentárnu svadobnú fotografiu. Práca pod tlakom, v strese, dodržiavanie termínov a samozrejme zachytenie neopakujúcich sa okamihov, bez ďalšej príležitosti. K svadobnej fotke pristupuje tak, ako by fotil klasickú novinársku reportáž, ktorá má vyrozprávať príbeh dňa. Čo najviac využíva prirodzené svetlo a to mu umožňuje byť čo najmenej „obťažujúci“ a čo najmenej zasahovať do deja.

Martinovi na fotografiách klienti a svadobčania nepózujú. Nefotí strojené portréty nevesty v záhrade, pred kostolom, pri podpisovaní, nezastavuje mladomanželov kráčajúcich v uličke kostola, nearanžuje hádzanie konfetov… Jeho jediným cieľom je zachytiť svadbu prirodzene. Momenty vchádzania do kostola, prechádzania uličkou, uhýbanie sa letiacim konfetom, nasadanie do auta, rozhovory hostí počas recepcie, dojímavé výrazy mladomanželov či ich príbuzných pri príhovoroch ale aj humorné náhodné momentky…

Pripájam niekoľko Martinových vyjadrení (voľný preklad autora)

„Pri reportáži nie je veľa času na prípravy. Fotografujem to, čo vidím. Mojou úlohou je byť pozorný a reagovať na dej bez toho, aby som na neho vyplýval.“

„Fotografia má zachytiť deň, nie ho diktovať!“

„Je to o tom, aby pár pochopil, že fotografovať krájanie torty či umelú pózu pred vyzdobeným autom je klišé. Oveľa prirodzenejšie je pozerať sa na fotografie, ktoré odzrkadľujú uvoľnený deň mladomanželov a hostí s neočakávanými udalosťami, ktoré môžu byť niekedy aj chaotické. To je naozaj hodnotné a nadčasové.“

Páry, ktoré Beddall fotografuje, pózujú iba na svojich spoločných portrétoch, ktorým však nevenuje extrémne veľa času. Aby nerušil priebeh oslavy, pár si ukradne z hostiny na niekoľko minút. Niekedy postačí aj 10 minút vo večernom svetle. Svetlo je dôležité a ak je dobré, stačia naozaj minúty na vytvorenie niekoľkých skvelých portrétov. Ani pri týchto snímkach však nechce zachytiť dokonalé magazínové pózy nevesty a ženícha, ale vzťah. Niektorým párom stačí povedať, aby sa navzájom pozerali do očí.. oni vybuchnú do smiechu a snímka je hotová. Pre iných je to moment, keď sa po prvý krát pozrú navzájom na seba a uvedomia si, že už sú svoji.. A Martin to zveční.

Martin Beddall fotografuje aj farebne, ale v jeho portfóliu, ktorým sa prezentuje, dominujú práve čiernobiele fotografie a preto som ich do tohto článku vybral aj ja.

Martin Baddal má dva najobľúbenejšie objektívy na dokumentovanie svadby. Podľa jeho slov sa už nezaobíde bez AF-S NIKKOR 105mm f/1,4G, o ktorom hovorí, že je to ohromujúco kvalitný a krásny objektív s charakterom. Druhým je malý, ľahký, rýchly a spoľahlivý širokouhlý objektív AF-S NIKKOR 28mm f/1.8G, ktorý využíva na širšie zábery, keď chce splynúť s okolím. Pri fotografiách uvádza ale aj iné objektívy, ktoré mu umožnia fotografovať viac z diaľky a detailne či naopak široké celky, spomenuté dva patria však medzi jeho najobľúbenejšie.

Martin za svoju prácu získal niekoľko významných ocenení, medzi nimi aj profesionálny fotograf roka 2012 práve vďaka fotografii nevesty vystupujúcej z auta pri St Paul’s Cathedral, ktorá sa odráža v oknách auta.

A vy? Zriekli by ste sa póz a nechali svoj deň D zachytiť takýmto reportážnym štýlom?

Všetky fotografie: © Martin Beddall
Zdroj informácií: blog.iamnikon.com, stránka Martina Beddalla: https://www.mcbweddings.com/


Súvice články:

Nepózujte, foťte jednoducho život. Fotografujeme deti I

Pravdivá fotografia ľudí, street fotografia I

Zdieľaj

Jeden komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *