Nepózujte, foťte jednoducho život. Fotografujeme deti I

Fotografovanie detí môže byť veľmi náročná fotografická disciplína pre všetky zúčastnené stránky.

V prvom rade je to náročné pre deti, ak ich staviame do póz či činností, ktoré im nič nehovoria, alebo voči nim dokonca majú odpor.

Je to náročné pre fotografa, lebo deti sú živel. Sú často nevyspytateľné a dlho nevydržia pri jednej činnosti, alebo, ako si myslí fotograf optimista, v jednej polohe. Často odmietnu „spolupracovať“ a niekedy fotenie končí aj histériou.

Fotenie je často frustrujúce pre rodičov. Chcú, aby dieťa vyzeralo tak dobre, ako včera večer, keď sa naučilo novú grimasu, alebo aby sa smialo presne tak isto úprimne a energicky, ako sa smialo včera večer na návšteve u starkej. No dieťa vie, že nie sme u starkej, s ktorou je vždy sranda. Prezliekame ich z jedných šiat do druhých a drezúrujeme ako zvieratká v cirkuse.

Takto to dopadne, ak deti nezdieľajú vašu „kreatívnu“ chvíľku s víziou romantických portrétov.

DF0_4393A takto ožijú, keď ich necháte vymyslieť nejaké huncútstvo.

No a nakoniec je fotenie detí často utrpením pre nezainteresovaných divákov, konzumentov fotografií. Musíte si pritom dávať veľký pozor na jazyk. Pozeranie nekonečného množstva rovnakých fotografií detí, ktoré nevyzerajú ako deti. Dievčatá nahodené do princeznovských šiat, ktoré sa netvária, že by niekedy chceli byť princezné. Chlapci s kovbojským klobúkom na chrbte poníka, ktorým sa v tvári zračí hrôza z toho „monštra“, na ktoré si sadli prvý krát v živote. Deti sediace na koľajniciach na kufri, sladké deti s postieľkou v lese, novorodenci poskladaní do krkolomných póz a natiahnutí do absurdných oblečení… Skúste to ale povedať ich rodičom… Nie, rodičia nie sú pripravení vyhodnotiť kvalitu fotografií svojich ratolestí. Ak je na fotke ich dieťa, fotka je super, aj keď všetci ostatní sú presvedčení, že fotografia je strnulá, neprirodzená až absurdná. Len máloktorý rodič sa vie odosobniť od fotografií svojich detí.

Naše deti nie sú bábky ani figuríny na predvádzanie šiat. Sú to malé bytosti s vlastnou energiou, názorom, túžbou a aktivitou, ktorú milujú. Keď to budeme rešpektovať, zachytíme ich najkrajšie a najpravdivejšie, ako sa dá.

Posolstvo dnešného dielu fotografovania detí znie preto veľmi jednoducho: „PRIRODZENOSŤ“.

DSCF7921-2

Povzbudzujem rodičov, aby sa pustili do dokumentovania a fotografovania svojich detí sami. Sú pre deti prirodzenou súčasťou ich života a teda deti sa v ich blízkosti správajú otvorene. V prítomnosti cudzieho elementu (fotografa) sa môžu správať strnulo a tie bojazlivejšie sa môžu aj úplne zablokovať.

DSCF5938

DSC_7664

DSCF8155

Druhým podstatným dôvodom pre fotografovanie detí vami, rodičmi, je to, že ste s nimi väčšinu dňa i noci, teda aspoň kým sú   malé. Máte najväčšiu šancu zachytiť tie najkrajšie a najintímnejšie momenty v tom najlepšom prirodzenom svetle. Fotografujte ich v prirodzených situáciách, získate tak skutočné fotografie vypovedajúce o tom, čo ste s nimi prežili, nie o tom, ako ste ich v jedno popoludnie „nastajlovali“. Fotografujte ich keď plačú, keď sa smejú, keď sú užasnuté, smutné, unavené, spiace, po prebudení, pri hre, pri čítaní, pri jedení… Fotografujte keď vychádza i zapadá slnko, ale i keď prší alebo je hmla.

DF0_5445

DF0_5457

DF0_5415

DF0_9545

Nie, deti na fotkách nemusia byť tip top upravené ani oblečené. Najlepšie je, keď sú tak, ako sú. Veď len tak ich zachytíte a zapamätáte si ich presne také, aké boli. Neumývajte ich, keď sú špinavé od piesku, od černíc či malín v záhrade. Nechajte ich robiť to, čo majú najradšej. Budete prekvapení, aké pekné môžu byť fotografie v záhrade u starých rodičov s ich bratrancami i sesternicami. Stačí obyčajná lanová hojdačka na strome, hriadka s uhorkami, napoly objedená kukurica… Nechajte im ich energiu, splyňte s nimi, len majte poruke fotoaparát. Takto zachytíte tú pravú esenciu vášho života.

DF0_5587

DF0_6043

DF0_6092

A aby ste sa vyhli vedľajším atribútom a sústredili pozornosť na výraz detí, skúste to v čiernobielom prevedení. Fotografie naberú trochu nostalgie. Tváre vašich detí, forma ich telíčok a emócie vystúpia do popredia, keďže ich neruší farba. Vyhnite sa strnulosti, štylizácii a nesnažte sa o neobyčajné zábery, tie „obyčajné“ sú totiž o živote a sú určite krajšie ako naučené alebo nenaučené pózy. Veľa radosti a uvoľnenia pri fotení svojich ratolestí! 🙂

DSCF2172

DSCF2166-2

DSCF3100

Technika

Pri fotení detí využívam na 90% ľahký 50mm objektív (Nikkor AF-D 50mm f/1,4) alebo 85mm objektív. Širšie zábery sú fotené 28mm objektívom. Na prevod do čiernobielej používam program Adobe Photoshop Lightroom.

Tip

Ak chcete nafotografovať podobné zábery, odporúčam vám tieto súčasné zostavy techniky, ktoré ponúkajú najlepší pomer kvalita / cena. Sú zoradené od najefektívnejších pre prácu s hĺbkou ostrosti a pre prácu v náročných svetelných podmienkach. Je to dôležité preto, lebo niektorým portrétom naozaj svedčí malá hĺbka ostrosti a keď dokumentujete svoje deti v tých najkrajších svetelných podmienkach, zvyčajne je intenzita svetla malá. Našťastie, vlastnosti techniky, ktoré napomáhajú malej hĺbke ostrosti, zároveň pomáhajú pri fotení v slabom svetle (veľký snímací senzor a svetelný objektív).

1. Full Frame (FX) kit

Nikon D750 + Nikkor AF-S 50mm f/1,4 (lacnejšia verzia Nikkor AF-S 50mm f1,8, top verzia Nikkor AF-S 58mm f1,4)
Ak máte radi ešte viac rozostrené pozadie a máte kam ustúpiť (fotografujete v exteriéri), potom s daným fotoaparátom môžete použiť Nikkor AF-S 85mm vo svetelnosti f1,8 alebo f1,4.

D750_24_85_front34r

D750 je so zoom objektívom pomerne ťažký, s malým 50mm je však kit kompaktný a ľahký na to, že ide o Full Frame zrkadlovku.

 

2. APS-C (DX) kit

Nikon D7200 + Nikkor AF-S 35mm f/1,8.
Ak máte radi ešte viac rozostrené pozadie a máte kam ustúpiť (fotografujete v exteriéri), potom s daným fotoaparátom môžete použiť aj všetky objektívy odporúčané v predchádzajúcom tipe, len si treba uvedomiť, že menší senzor vďaka orezu obrazu zužuje záber objektívu a zväčšuje tak snímaciu vzdialenosť.

D7200_35_1_8

D7200 s pevným objektívom AF-S DX 35mm f/1,8.

 

Najekonomickejší tip:

Nikon D3300 + Nikkor AF-S 35mm f/1,8

3. CX kit

Ak vám až tak nezáleží na rozostrenom pozadí (bokehu), zaujímavou voľbou z hľadiska ceny ale hlavne veľkosti a váhy môže byť Nikon 1 J5 + Nikon 1 Nikkor AF 18.5mm f/1,8.

J5_SL_18_5_front34lMalinký prístroj Nikon 1 J5 a ľahučký objektív 18,5mm f/1,8 možno mať stále pri sebe.

 

Zdieľaj

3 komentáre

  1. Presne tak fotka ma byt o emocii a tieto fotky emociu, energiu maju! Svedci o tom aj to ze prezerajuci ma pri nich usmev na tvari 😉 kiezby som mala taky cit pre silu okamihu ako fotograf 😉

  2. Perfektný článok a ešte krajšie fotky. Ale má to jednu chybu, otec potom nie je na fotkách. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *