Malá hviezda medzi kompaktnými ďalekohľadmi. Nikon Sportstar EX 8×25 DCF.

Pred časom som recenzoval vynikajúci a kompaktný ďalekohľad Nikon Monarch 7. Priznám sa, že ma naozaj presvedčil o svojich kvalitách a to v spracovaní materiálov ako aj optickým výkonom. Bol to stále kompaktný ďalekohľad, ktorý mi nevadilo nosiť počas celého nášho výletu do Dunajskej delty. Je ale pravda, že okrem neho som mal pri sebe iba dokumentačný kompaktný fotoaparát a tak mi nevadilo.
Z viacerých úst som ale potom počul, že by chceli ďalekohľad ešte menší. Taký, ktorý by naozaj nezaťažil ruksak či tašku a nezabral v nej veľa miesta. Priznám sa, že aj mňa táto predstava lákala a to nielen v súvislosti s fotovýletmi, ale aj rodinnými výletmi či vychádzkami naľahko. A tak začalo hľadanie.

Poviem vám, nemyslel som si, že naozaj kompaktný a zároveň kvalitný ďalekohľad za prijateľnú cenu bude problém nájsť. Prijateľná cena bola stanovená na 250€, kompaktnosť na cca 10cm po dĺžke. Možno, že som zhýčkaný objektívmi na fotoaparát, ale nevedel som nájsť ďalekohľad, ktorý by bol prijateľne ostrý v čo najväčšej ploche. Pri priemere šošoviek 25-30mm to bol naozaj problém. A potom bola pre mňa ešte jedna dôležitá vlastnosť – nízka úroveň aberácie (farebných kontúr na kontrastných hranách) a purpurových hrán v protisvetle. Pamätám si ešte výpravu s fotografmi vtáctva, kde som mal pri pozorovaní vtákov na vodnej hladine problém rozpoznať druhy práve pre purpurové kontúry v protisvetle. A inak išlo o krásne ostrý ďalekohľad z dielne Minoxu.


Odvtedy som všetky ďalekohľady kriticky skúmal práve na kontrastných hranách a v protisvetle. Dlho neúspešne, až kým sa mi nedostal do rúk dnešný malý hrdina. Pozrel som sa doň na kritickú scénu v predajni – čierne mreže v tieni oproti slnkom zaliatej bielej budove a … nič. Nijaké purpurové hrany a veľmi, veľmi obtiažne pozorovateľná aberácia a iba v extrémnych okrajoch obrazového poľa.
Fíha, pomyslel som si a rýchlo hodil očkom na cenovku dúfajúc, že suma bude trojciferná a začínajúca aspoň číslom 2. V tej chvíli som vytreštil oči, suma bola dvojciferná a začínala 8. 🙂


Skontroloval som ostrosť, spracovanie a zistil, či je ďalekohľad plnený dusíkom proti zahmlievaniu. Všetko kladné a o naozaj kompaktnom turistickom a cestovateľskom ďalekohľade bolo rozhodnuté.


Momentálne mám ďalekohľad so sebou na mori na regate, kde sú naozaj kritické podmienky – ostré slnko, kontrasty, hrany. Poviem vám, že malý Sportstar je tu za hviezdu. Aberácia a purpurové hrany sú menšie, ako u násobne drahších ďalekohľadov. Jeho menšia relatívna svetelnosť tu nie je nevýhodou, nakoľko je tu svetla nadbytok. Okrem turistiky sa teda javí, že by mohlo ísť aj o výborný ďalekohľad na more. Vyžaduje ale pokojné ruky, keď ste na lodi, ktorá pláva. Stabilizátor obrazu by sa zišiel, ale v tak malom a ľahkom tele by bol nereálny a samozrejme ani v takej cene. Chcel by som mu niečo vytknúť, ale v tejto triede naozaj neviem čo. Možno len to, že rotácia na vysunutie očníc má malý odpor a tak sa pri nosení na hrudi môžu očnice zasunúť o kúsok späť. V zlomku sekundy ich ale viete vyrotovať naspäť do pozorovacej polohy.
Najmenšia zaostriteľná vzdialenosť je papierovo 2,5m, no ďalekohľad ostrí podľa mojich meraní o takmer meter bližšie. To je veľmi príjemné pri pozorovaní drobných živočíchov, keď ich nechcete rušiť.


Možno sa vám ešte ozvem po dlhšom používaní ďalekohľadu s ďalšími poznatkami a skúsenosťami, no už teraz vám môžem Nikon Sportstar Ex DCF vrelo odporúčať na každé použitie, okrem prípadov, kde je málo svetla. To nie je ale chyba, to je vlastnosť týchto malých a ľahkých ďalekohľadov. Cez optiku s priemerom 2,5cm musí dopadnúť menej svetla ako cez 5cm „sklo“. Za cenu cca. 85€ ale na turistiku, more, vychádzky a šport budete konkurenciu hľadať veľmi ťažko.

Špecifikácie

Nikon SPORTSTAR EX 8×25 DCF je kompaktný, ľahký a napriek tomu kvalitný binokulárny ďalekohľad zo série SPORTSTAR EX. Vyznačuje sa odolným telom s nízkou hmotnosťou, vodotesným prevedením a tubusmi naplnenými dusíkom proti zahmlievaniu šošoviek z vnútra. Na jeho výrobu sú použité ekologické materiály, sklá bez obsahu arzénu a olova. Postriebrené hranoly maximalizujú jasnosť reprodukovaného obrazu. Patentované viacnásobné antireflexné vrstvy optimalizujú jas obrazu a zabraňujú odleskom. Sklopná konštrukcia ďalekohľadu umožňuje maximálnu skladnosť a otočné a posuvné očnice dávajú možnosť individuálneho nastavenia.

Zväčšenie: 8x
Priemer objektívu: 25mm
Uhol zorného poľa (reálny): 8,2°
Uhol zorného poľa (zdanlivý): 59,7°
Zorné pole pri vzdialenosti 1km: 143m
Priemer výstupnej šošovky: 3,1mm
Relatívna svetelnosť: f/9,6
Očný reliéf: 10mm
Najkratšia zaostriteľná vzdialenosť:2,5m  (Reálne zaostruje na cca. 1,5m)
Vzdialenosť medzi šošovkami: 56-72mm
Hmotnosť: 300g
Dĺžka: 103mm
Šírka: 114mm (67mm v zloženom stave)
Cena: cca. 85€

Fotografie: Nikon Corp., Julo Kotus, Michal Lindner

Zdieľaj

Jeden komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *