Makroobjektívy NIKKOR. Prečo ich mať a ktoré to sú?

V súvislosti s aktuálnou témou Najmenšie detaily prírody našej fotografickej súťaže Fotka Nikonblogu sa ma niekoľko čitateľov pýtalo, aký makroobjektív by som im poradil. Viem, že sme v propozíciách 3. kola uviedli, že súťažné fotky nemusia byť nafotené makroobjektívom, ale poznáte to… Dlho predlho sa rozhodujete pre kúpu nejakého nového prírastku do svojej fotobrašne. Po čase už to takmer pustíte z hlavy, aby vás vzápätí niečo opäť „nakoplo“. Napríklad taká fotografická súťaž. „Áno! Teraz už ten makroobjektív fakt potrebujem!“, poviete si, a tak si sami pred sebou obhájite jeho kúpu. Neverím, že to tak nie je 😉

Pristúpte bližšie

Makroobjektívy sú špeciálnou triedou fotografickej optiky, ich primárnou odlišnosťou od ostatných „skiel“ je, ako možnosť zaostrovať na blízku vzdialenosť, čiže fotiť snímky vo veľkom zväčšení (NIKKOR v mierke 1:1), tak ich optická optimalizácia pre fotografovanie v týchto podmienkach. Okrem iného to obnáša možnosť viac cloniť ako u bežných objektívov, pretože ako všetci fotografi vedia, so skracujúcou sa predmetovou vzdialenosťou sa rapídne znižuje hĺbka ostrosti. Môžete namietať, že clona je mechanická a budete mať pravdu. Možnosť použitia „malej diery“ neoddeliteľne súvisí i s optikou – s difrakciou, alebo ohybovým javom – zhoršením ostrosti práve pri veľkom clonení, ktoré je v makrofotografii úplne bežné. Takže i optika tomu musí byť prispôsobená.

Spočítané a podčiarknuté – makroobjektívy Nikon označované ako Micro NIKKOR pre DSLR s bajonetom F alebo MC pre mirrorless s bajonetom Z, sú fotografickou optikou určenou na snímanie z blízkej vzdialenosti. Mimochodom… vždy ide o monofokálne objektívy. Makrozoom som nikdy nevidel (ale netvrdím, že som videl všetko :-)). 

Foto AF-S VR Micro NIKKOR 105 mm f/2,8G IF-ED na tele Nikon D610 | Clona F22, čas 0,6 s, ISO 200, korekcia EV -1/3

Nie len makro

Využitie makroobjektívov je veľmi často vnímané dosť jednostranne alebo povedzme obmedzene. Každý pozná fotografie kytičiek a chrobáčikov, niekomu sa makrosklá spájajú i s technickou alebo dokumentačnou makrofotografiou (napr. článok o fotení nerastov Petrom Janom Juračkom), a to je obvykle asi tak všetko. Lenže makroobjektívy majú celú škálu ďalšieho využitia.

Osobne ich veľmi rád používam na produktovú fotografiu. I keď fotím veľké veci – v mojom prípade často kolobežky – takmer vždy potrebujem urobiť i detaily produktu. K tomu je makroobjektív s dlhším ohniskom – klasicky „stopäťka“ – úplne ideálna. Stále to ešte nie je makro, ale zaostrím na tak „blízko“, ako by som s bežným objektívom nezaostril.

Ďalší príklad: Veľa ľudí má malý e-shop s vlastnými produktami, obvykle hand-made výrobkami. Keď predávate produkty iných, spravidla vám poskytnú aj ich fotografie. Vlastné výrobky si ale musíte „cvaknúť“ sami. Siahnuť po smartfóne – hoci aj s funkciou makro, avšak na širokom ohnisku, to nie je správna cesta. Jedine fotoaparát s makroobjektívom vám, respektíve vašim zákazníkom, poskytne reálne neskreslené fotografie.

AF-S VR Micro NIKKOR 105 mm f/2,8G IF-ED ako krátky teleobjektív

Makroobjektívy možno pochopiteľne využívať i ako normálne objektívy pre bežné zábery. S 50mm „makrosklíčkom“ nie je problém fotiť ako s normálnou päťdesiatkou. Spomínaná „stopäťka“ sa dá využiť pokojne aj na portréty. Nedosiahnete s ňou síce taký bokeh ako s portrétnym objektívom so svetelnosťou f/1,4, ale pokiaľ vás portrét neživí, pre občasné využití to vadiť nebude. Naviac voľba vhodného pozadia a odstupu portrétovaného od neho často robí väčšie divy ako samotná svetelnosť objektívu.

Je skrátka dobré si uvedomiť, že makroobjektív je síce, ako som už uviedol, špeciálny typ fotografickej optiky, ale rovnako dobre ho možno používať tiež ako bežný objektív. Nefunguje iba na „zväčšovanie malých vecí“, ale jednoducho na takmer akékoľvek zábery.

Prehľad aktuálne predávaných makroobjektívov NIKKOR

Makroobjektívy pre Nikony Z

Pre mirrorless fotoaparáty Nikon Z sú k dátumu publikovania tohoto článku dostupné dva makroobjektívy. Obidva sú špičkové, obidva som na Nikonblogu testoval – odkážem vás teda na recenzie.

Nikkor Z MC 50 mm f/2,8 na tele Nikonu Z 5
Nikkor Z MC 105 mm f/2,8 VR S na tele Nikonu Z 7II

Makroobjektívy pre DSLR Nikon

Pre digitálne zrkadlovky Nikon v súčasnej dobe ponúka tri makroobjektívy – „klasiku“ so 105 mm ohniskom a dve kratšie sklá, 40 mm a 85 mm makrá pre DX formát. Pre prvé dva objektívy taktiež odkazujem na testy tu na Nikonblogu, 85 mm makrosklo som „bůhvíproč“ netestoval, takže u pri ňom nájdete link na web Nikonu.
Pre úplnosť len dodávam, že makroobjektívy s bajonetom F možno s pomocou adaptéru FTZ používať tiež na mirrorlessoch Nikon Z.

AF-S DX Micro NIKKOR 40 mm f/2,8G na tele Nikon D5100
AF-S DX Micro NIKKOR 85 mm f/3,5G ED VR

AF-S DX Micro NIKKOR 85 mm f/3,5G ED VR – popis a technické parametre

AF-S VR Micro-Nikkor 105 mm F2,8G IF-ED na tele Nikonu D610 so standardne dodávanou slnečnou clonou a bez nej

Nie je na sklade

V aktuálnom portfóliu Nikonu už v súčasnej dobe nenájdete FX makroobjektív AF-S Micro NIKKOR 60 mm f/2,8G ED, ktorý má zaujímavé ohnisko ako pre FX telá, ale hlavne pre DX fotoaparáty. Toto makrosklo už zmizlo i z pultov a e-shopov predajcov fototechniky (možno by sa ešte u nejakého našlo), napriek tomu pre úplnosť si myslím, že by ste o ňom mali vedieť. Ani dobre udržovaný bazárový kúsok by nemusel byť, hoci len pre začiatok, zlý…

Podrobnosti o makroobjektíve AF-S Micro NIKKOR 60 mm f/2,8G ED nájdete na webe Nikonu tu.

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *