Fotka NIKONBLOGU 2022: 2. kolo

Prvé jarné mesiace marec a apríl budú patriť 2. kolu Fotky NIKONBLOGU 2022. S novým súťažným kolom meníme žáner. Budeme fotiť mestské scenérie zahalené rúškom tmy. Novou aktuálnou súťažnou témou je: NOČNÉ MESTO.

Základnou fyzikálnou skutočnosťou pri fotografovaní je svetlo. Keď fotíme za šera, či dokonca tmy, musíme jeho nedostatok kompenzovať. Ako? Treba správne nastaviť fotoaparát, prípadne použiť statív. Keď sa rozhodnete fotiť „z ruky“, budete musieť vo fotoaparáte nastaviť vyššiu citlivosť ISO a kratší čas závierky, aby neboli fotografie rozmazané pohybom rúk, ak teda práve rozmazanie nebude váš kreatívny zámer. 😊 Pri extrémne vysokých hodnotách ISO však vystúpi viac šumu vo výslednej fotografii. Keď využijete oporu statívu, umožní vám to nastaviť dlhší čas, čiže zachyť viac svetla pri nižších hodnotách ISO, vďaka čomu budú fotografie bez neželaného šumu. Bude to na úkor krátkeho času a tak sa pohyb v scéne rozmaže, kým nehybné časti scény ostanú ostré. A práve to môžete kreatívne využiť. To je úplný základ toho, aké možnosti pri fotografovaní nočných záberov máte. K téme sa čoskoro vrátime v podrobnejšom článku, kde si všetky postupy ukážeme prakticky aj s uvedením expozičných údajov.

No a aké možnosti máte pri fotografovaní mesta v noci alebo pri zotmení? Zaujímavé fotografie vznikajú, ak na oblohe ešte badať zvyškové svetlo. Voláme to modrá hodinka. Keď čas modrej hodinky pominie, môžete si začať všímať zaujímavo osvetlené objekty. Skúste na oblohe pohľadať mesiac a možno sa vám podarí ho zakomponovať do fotografie. Fotiť môžete budovy, pamiatky, či celé scenérie mesta. Na dlažbe, či na hladine rieky sa vám budú svetlá atraktívne odrážať. Keď tmavé ulice pokryje biely sneh, hladina svetla bude o poznanie vyššia a výsledná scéna bude oveľa svetlejšia, ako keď sú cesty a chodníky pokryté tmavým asfaltom. Nočný záber môžete ozvláštniť svetelnou stopou, ktorú za sebou zanechávajú pohybujúce sa svietiace objekty, napr. dopravné prostriedky či kolotoče. Zaujímavými svetelnými zdrojmi v meste, okrem osvetlenia budov a pouličných lámp, môžu byť vysvietené výklady, reštaurácie, svetelné pútače. Aj večerný či nočný život mesta a ľudia v ňom môže byť vašou témou.

Tak čo vyberiete sa večer do mesta čo-to vyfotiť? Budeme radi. Čoskoro vám prinesiem aj praktické rady ako fotiť v noci, ale už od teraz až do 30. apríla 2022 môžete svoje fotografie nočného mesta pridávať ako komentár pod príspevok na Facebooku @NikonSlovakia. Po skončení kola získajú autori troch najlepších fotografií získajú čiastkovú cenu a postup do celoročného finále o Nikon Z fc s objektívom Nikkor Z 28 mm f/2,8 SE. Jeden autor môže pridať maximálne 5 fotografií, ktoré môžu byť vyfotografované akoukoľvek technikou akejkoľvek značky.


Podmienky súťaže TU.


 

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.