Finále Fotky NIKONBLOGU 2022

So silvestrovskou polnocou sme ukončili ďalší ročník súťaže Fotka NIKONBLOGU 2022. Tento týždeň sme oznámili víťazov posledného kola. Ostáva už len posledné a zároveň to najdôležitejšie – zhodnotiť súťaž a predstaviť vám celkového víťaza. Poďme na to!

Súťaž bola rozdelená do šiestich súťažných kôl a z každého vzišli traja víťazi. Znamená to teda, že vo finále sa stretlo takmer 18 autorov so svojimi fotografiami či sériami fotografií. Takmer preto, lebo dvom autorom sa podarilo vyhrať v dvoch kolách a tak finalistov bolo nakoniec 16. Súťažili sme vždy v dvojmesačnom intervale. Prvou témou čiernobiely portrét, v jari ste fotili nočné mesto a najmenšie detaily prírody, v dovolenkovom období zase tematicky blízku reportáž z ciest, v septembri a októbri šport – zastavený okamih a posledné dva mesiace roka sme boli zvedaví na krajinu v zlate hodinke. Počas celého roka ste do súťaže pridali spolu 1 587 fotografií, najviac ich bolo v treťom kole na tému najmenšie detaily prírody a to 376.

Tak a teraz si v plnej kráse môžete vychutnať finálovú galériu. 😊

Finalisti Fotky NIKONBLOGU 2022:

1. kolo: Čiernobiely portrét

Foto: Gustavo Pizano
Foto: Ronald Uhrin
Foto: Rudolf Baranovič

2. kolo: Nočné mesto

Foto: Pavol Serbak
Foto: Juraj Zimányi
Foto: Rudolf Baranovič

3. kolo: Najmenšie detaily prírody

Foto: Ľuboslava Iskrová
Foto: Pavol Cepel (séria)
Foto: Pavol Cepel (séria)
Foto: Pavol Cepel (séria)
Foto: Štefan Csontos

4. kolo: Reportáž z ciest

Lodné doky v Dhake 1/9, Foto: Juraj Zimányi
Cesta so synom 1/6, Foto: Tamás Márkus
Highline na Hrádku 1/9, Foto: Norbert Hriň

5. kolo: Šport – zastavený okamih

Foto: Marián Trizuliak
Foto: Svatoslav Straka
Foto: Michal Fajt

6. kolo: Krajina v zlate hodinke

Foto: Rado Gadoczi
Foto: Jozef Sádecký
Foto: Robo Kučák

Celkový víťaz Fotky NIKONBLOGU 2022

Čo hovoríte na našich finalistov? Kto je váš favorit? Ako sa hovorí, sto ľudí, sto chutí. Tentoraz to však neplatilo, minimálne medzi porotcami. Porota zložená zo zástupcov spoločnosti Nikon a šéfredaktorov českého a slovenského Nikonblogu sa jednoznačne zhodla. Víťaznou snímkou je emotívny čiernobiely portrét od Gustava Pizana s názvom Nepriazeň osudu. Je vynikajúco vyfotený a zároveň ponúka príbeh.

Gustavovi v mene celej poroty srdečne gratulujem k výhre, krásnemu fotoaparátu v klasickom dizajne Nikon Z fc s objektívom Nikkor Z 28 mm f/2,8 SE!

O tom, ako fotografia vznikla, Gustavo povedal: „Život má vzostupy a pády a v momente, keď nepriazeň osudu zaklope na naše dvere, každý z nás bojuje najlepšie, ako vie, nezávisle od veku či pohlavia. Túto fotografiu som urobil v deň, keď zomrela moja mentorka Gina Milicia a predstavuje nielen ťažký moment, ktorý na mňa zrazu vrhol život, ale aj to, čo som urobil ja ako ľudská bytosť, aby ma nepremohla bolesť a smútok. Urobil som to, čo milujem – fotil som.“

Moje vyjadrenie k fotke ste už čítali vo vyhodnotení prvého kola súťaže, a tak som poprosil niektorých členov poroty o krátky komentár k víťaznej fotke.

Michal Ciml, marketingový špecialista: „Černobílý portrét kluka nám umocňuje to, co se na fotce odehrává, neboť nás právě barvy nerozptylují. Ruka chránící obličej od prachu může působit jen jako snaha vytvořit dynamický portrét, ale věřím, že nejen ve mně vyvolává fotografie emoce a pocit asociací – brání se něčemu? Nebo, že dnešní svět nás zahlcuje informacemi a všemožným bordelem. Co takhle tomu jen nastavit pomyslné zrcadlo. Dítě má navíc zavřené oči, je to jen kvůli písku a nebo další způsob vyjádření, že něco zkrátka nechceme vidět. Za mě pěkně zvládnutý portrét po technické i umělecké stránce, který se hodí do dnešní doby.“

Filip Moško, Key Account manažér: „Výborně ztvárněný portrét mladého chlapce, který se snaží zastavit nepříjemnou situaci, která je skvěle zachycena prachovou bouří přecházející až do závoje. Krásné světlo, zachycení okamžiku. Gratuluji vítězi.“

Petr Lindner, šéfredaktor Nikonblog.cz: „Fotografie může být stejně tak realistickým zobrazením skutečnosti, jako imaginárním obrazem, nutícím diváka k zastavení se nad snímkem a přemýšlení o něm. Gustavo Pizano svou fotografií chlapce samozřejmě činí to druhé. Kdybychom neznali příběh tohoto snímku, mohli bychom si představit desítky dalších „stories“. A přitom jde v podstatě o jednoduchý portrét, který utváří pouze výraz tváře a gesto ruky, odhánějící „duchy“. Říká se, že v jednoduchosti je síla. V případě fotografie Gustava Pizana to platí bezezbytku.“

Ročník súťaže 2022 dnešným vyhlásením celkového víťaza uzatvárame. Ďakujem všetkým, ktorí ste sa do súťaže zapojili a teším sa na nový ročník, ktorý sme už odštartovali. Začali sme s prvou témou Food fotografia – fotografujeme jedlo. Čakáme na vaše vydarené fotografie a mne už ostáva zaželať vám len DOBRÉ SVETLO!

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *