Farba vo fotografii – ako na ňu kreatívne

Súťaž Fotka Nikonblogu má pred sebou už len posledný mesiac tohto ročníka a vy určite viete, že témou už od začiatku novembra až do konca roka je Farba vo fotografii. Petr Lindner z českého Nikonblogu napísal niekoľko rád ako sa zhostiť tejto témy.

Pri vyhlásení posledného kola som okrem iného napísal, že téma neznie Farebná fotografia, ale Farba vo fotografii, aby som to následne upresnil krátkou definíciou Farba, ako významný výrazový prvok (prostriedok) fotografie. A farba alebo farby skutočne vedia byť dominantnou alebo i hlavnou zložkou obrazu.

Aby sme ale nezostávali iba pri slovách, prinášame pre vás niekoľko rád a inšpiratívnych fotografií. Síce vám neručíme, že vďaka nim 6. kolo súťaže Fotka Nikonblogu vyhráte, pretože výsledok závisí len a len na vašej vlastnej tvorivosti, ale akúsi cestu by sme vám radi ukázali. Poďme sa na ňu spoločne vydať práve teraz.

Farebný minimalizmus

Najjednoduchší, ale veľmi účinný a efektný postup, ako angažovať farbu do hlavnej úlohy vo fotografii, je redukovanie farebnej škály. Výsledkom môže byť farebne minimalistický snímok, v ktorom je zastúpená jedna jediná farba, a/alebo fotografie, využívajúce farebnú skladbu typu „tón v tóne“, teda viac odtieňov jednej farby.

V podstate monochromatické prevedenie fotografovanej scény často dokáže vykúzliť farebné svetlo | Foto: Mitchell Luo, Unsplash
Použitie farby štýlom „tón v tóne“. Pri aranžovanej fotografii si môžete pomôcť vhodne zvoleným pozadím a celkovým aranžovaním objektov | Foto: Dose Juice, Unsplash

Doplnkové a „vedľajšie“ farby

Vo dvojici sa to lepšie ťahá, takže poďme k monochromatickému prevedeniu pridať druhú farbu. Grafici, dizajnéri, módni návrhári, architekti – a verím, že okrem ďalších tvorivých profesií tiež fotografi – poznajú takzvaný farebný kruh. Jeho základom je farebný model RYB (Red – Yellow – Blue), ktorý sa na rozdiel od známeho RGB, využíva pre odrazené svetlo (RGB pre vyžarované svetlo). Primárne farby, teda červená, žltá a modrá, sú v kruhu doplnené farbami sekundárnymi, čo sú odtiene, vzniknuté zmiešaním dvoch primárnych farieb – napríklad oranžová = červená + žltá. No a konečne tu nájdete terciárne farby, ktoré sa tvoria zmiešaním primárnej farby a najbližšej sekundárnej farby v rovnakom pomere.

Farebný kruh (P = primárna farba, S = sekundárna farba, T = terciárna farba). Mimochodom, vedeli ste, že farebný kruh vymyslel slávny autor Fausta J. W. Goethe, ktorý ho popísal vo svojej knihe Teória farieb (1810)?

No dobre, ale k čomu mi to bude vo fotografii? Farebný kruh okrem primárnych, sekundárnych a terciárnych farieb ukazuje tiež – a to je pre nás dôležité – takzvané doplnkové alebo komplementárne farby, plus farby, ktoré som nazval „vedľajšie“, odborne harmonické. Dôležité je, že ako komplementárne, tak i harmonické farby ľudovo povedané „idú k sebe“.

Príklad komplementárnych (doplnkových) dvojíc a harmonických (vedľajších/susediacich) odtieňov

O harmonických farbách som už vlastne písal vyššie, pretože je to práve oná farebná skladba typu „tón v tóne“ (i keď tu môže ísť tiež o svetlejšie a tmavšie odtiene jednej farby). Oproti doplnkovým farbám ide o takpovediac jemné, decentné využitie farieb. Komplementárna dvojica oproti tomu vykazuje omnoho väčší farebný kontrast, o nič menej zásadné je, že farby spolu ladia. 

Je jasné, že pokiaľ ide o vyslovene aranžovanú fotografiu, nie je vždy jednoduché nájsť v realite scénu či objekty, vykazujúce presné komplementárne farby. Ale to ani nie je účel. Rovnako ako napríklad nikdy nebudete pri komponovaní záberu v hľadáčiku presne vymeriavať zlatý rez, ale jednoducho kompozíciu vytvoríte v nejakej tolerancii zlatému rezu blízkej, tak podobne môžete pracovať i s komplementárnymi a potom harmonickými farbami.

Červená a žltá na veži modernej sakrálnej architektúry síce nepredstavujú presne komplementárne farby, ale i tak spolu pekne ladia. Na presklenom oblúku vidíte takmer dokonalú ukážku harmonických farieb. | Foto: Petr Lindner
Ani tu nejde o farby, ktoré na farebnom kruhu ležia presne oproti sebe, ale sú tomu veľmi blízko a na snímke je vidieť, že spolu výborne ladia | Foto: Sebastian Staines, Unsplash
Po farebnom kruhu sa môžete pohybovať i smerom dovnútra ku svetlejším odtieňom a kombinovať ich s doplnkovými farbami vyššej saturácie | Foto: Simon Berger, Unsplash

Porušujte pravidlá

Nie je náhoda, že práve autor farebného kruhu Johann Wolfgang Goethe, respektíve jeho románová postava Mefistofeles z knihy Faust hovorí známou vetu: Šedivá je teória, len strom života večne zelená sa. Píšem to tu preto, aby ste sa nenechali pravidlami farebného kruhu príliš zviazať. Ak ich budete dodržiavať, chybu neurobíte. Ale nevyfotiť zaujímavú scénu len preto, že jej farebná skladba neodpovedá teórii, by bolo trochu krátkozraké. Nebojte sa porušovať pravidlá, experimentujte, škála farieb je široká až by som povedal rozľahlá a ponúka obrovský priestor k tvorivým vyjadreniam.

Farby domu sú síce komplementárne, ale auto s nimi kontrastuje „teoreticky nevhodnou“ farbou. Tým však scénu oživuje, dáva jej „drjve“. Skúste si snímok predstaviť bez neho – bola by to taká akademická nuda 🙂 | Foto: Claudio Fonte, Unsplash
Červená a zelená sú doplnkové farby, žltá je však „mimo“. Vadí to? Vôbec. | Foto: Petr Lindner

Keď je viac lepšie

Zatiaľ sme pracovali s obmedzenou farebnú škálou. Druhý, dalo by sa povedať protikladný spôsob využitia farieb naopak predstavuje veľmi pestrá paleta – skrátka veľa farieb v jednom snímku. Aby to ale nebolo tak jednoduché, je dobré samotné farby ako tvoriví prvok doplniť ešte ďalším „parametrom“ obrazu, čo sú väčšinou tvary. Chaotický zhluk farieb spravidla nepôsobí dobre. Keď ale veľa farieb usporiadate napríklad do matice, alebo využijete princíp opakovania motívu či tvaru, fotografia dostáva úplne iné grády. Jeden obrázok je lepší ako tisíc slov, preto sa pozrite na príklady.

Klasický príklad usporiadania mnohofarebných objektov v matici | Foto: XiaoXiao Sun, Unsplash
Moderná architektúra ponúka mnoho podobných záberov, ktoré „usporadúvajú“ viac farieb do harmonického celku | Foto: George Kedenburg III, Unsplash

Farebný akcent a klišé na záver

Pevne verím, že ste vo svojej fotografickej kariére neraz narazili na scénu, ktorá bola v podstate monochromatická, avšak doplnená nejakým prvkom, objektom vo viac či menej výraznej farbe – čiže farebným akcentom. Mne sa – bez toho, aby som sa o to zvlášť usiloval – podaril jeden taký snímok vytvoriť pri testovaní makroobjektívu Nikkor Z MC 50 mm f/2,8. Nie je to síce „pravý“ farebný akcent, pretože ružovej farby je tu dosť veľa, ale túto fotografiu som zvolil zámerne ako premostenie pre nasledujúci popis nevhodného klišé.

Priznám sa, že pôvodne som mal zámer fotiť farebné pastelky, ale žiadne som doma nenašiel, tak som vzal obyčajné ceruzky. Ružové drevo vytvorilo pekný akcent k de facto čiernobielemu „zvyšku“ fotografie | Foto: Petr Lindner

A teraz teda poďme k sľúbenému klišé. Tento pojem sa síce primárne používa pre slovné vyjadrenie, ale aj my fotografi máme svoj jazyk – vyjadrujeme sa obrazom. A klišé znamená otrepaný, frázovitý, stereotypný… – prevažne v negatívnej konotácii.

A klišé, ktoré súvisí s farebným akcentom síce nie tak často ako predtým, ale predsa len ho ešte vo fotografii občas vídam. Myslím, že už viete, o čom je reč – ide o snímky s farebným akcentom, v ktorých autor časti obrazu vyseparuje a odsaturuje. (slovensky vyberie a odfarbí :-)) Určite to poznáte, vyzerá to podobne ako snímok, ktorý som pre ilustráciu narýchlo vytvoril.

Aj keby som nechal farebný iba Trabant na streche atómového bunkra na brnenskej Husovej ulici, stále by to bolo klišé ako Brno 🙂
„Originál“ alebo neupravená fotografia

Fotka Nikonblogu čaká na vaše farby!

Onú Mefistofelovú šedú teóriu by sme mali za sebou, teda o farbách by sa dalo písať ešte veľmi dlho. Každopádne teraz je na vás ozeleniť ten strom života – vyfotiť alebo nájsť vo svojom archíve tie najlepšie snímky na tému Farba vo fotografii. Do Silvestra to určite stihnete! 🙂 

Až do konca súťaže Fotka Nikonblogu platí pravidlo, ktoré hovorí, že traja víťazi každého jednotlivého kola postupujú do celoročného finále. Tu už síce bude vyhodnotený ako najlepší len jeden autor, ale čaká na neho set Nikon Z 50 s objektívom Nikkor Z DX 16–50 mm f/3,5–6,3 VR. Tak do toho! Zadanie posledného kola Fotky Nikonblogu nájdete TU.

Tešíme sa na vašu farbu vo fotografii!

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *