Expanzia Nikon Z objektívov v blízkej budúcnosti

Tento článok nemá byť novinárskou kačicou, ale skôr zhrnutím toho, čo už v systéme Nikon Z k dispozícii máme a čo sa v najbližšom roku až dvoch pre nás chystá.  A prečo som sa rozhodol ho napísať? Mnoho známych, ale aj vy, čitatelia Nikonblogu či fanúšikovia na sociálnych sieťach nám píšete a pýtate sa, kedy už bude to alebo ono, čo vám v novom systéme ešte chýba. A týka sa to vás, ktorí ste prepadli kúzlu makro fotografie, ale aj živej prírody či street fotografii. Nikon má pre vás všetkých dobré správy.

Za dva a polroka od predstavenia prvých mirrorless fotoaparátov Nikon sme sa dočkali 6 prístrojov. Z toho 5 modelov je FX (full frame) . Z 7, Z 7II, Z 6, Z 6II a Z 5. Nikon Z 50 je najmenší APSC výletný foťáčik, výborný pre tých, ktorí chodia radi naľahko. V portfóliu zatiaľ chýba top model na úrovni zrkadloviek D6 alebo D5. Prednedávnom ale Nikon potvrdil, že plánuje zalátať aj túto dieru a pracuje na vývoji vlajkového mirrorless modelu Z 9.

K dnešnému dňu máme k dispozícii 16 natívnych objektívov s bajonetom Z a dva telekonvertory. Dva objektívy sú určené pre DX formát a štrnásť pre FX (full frame). Samozrejme stále platí to čo u zrkadloviek, objektívy určené pre full frame môžete používať na DX. Treba však počítať s tým, že sa bude prerátavať ohnisko cropom 1,5. Keď to zhrnieme, tak Nikon ponúka spolu 18 Zetkových objektívov v rozsahu od 14 mm až po 400 mm (po spojení teleobjektívu NIKKOR Z 70-200 s 2x telekonvertorom. Pevné objektívy majú v väčšinou f/1,8, ale sú medzi nimi aj svetlejšie výnimky. Druhý 50 mm objektív má hodnotu clony f/1,2 a 58 mm dokonca clonou f/0,95 – Ferrari medzi objektívmi.

A na čo sa môžeme tešiť? Keď si pozriete mapu objektívov, ktoré už vyšli a ktoré sú zatiaľ plánované, je jasné, že zatiaľ sa natívnych objektívov nedočkali nadšenci makra. V najbližšom roku až roku a pol budú predstave dva objektívy určené na snímanie detailov. Prvým bude pravdepodobne MICRO NIKKOR Z 105 mm, ktorý bude z najvyššieho radu S line pravdepodobne s clonou f/2,8, rýchlym zaostrovaním a špičkovou optikou. Bude vhodný na makro hmyzu, živých zvieratiek, pretože dodržiava relatívne dlhú vzdialenosť zaostrenia. Pre menej plaché a nehybné objekty môže dobre poslúžiť aj MICRO 50 mm. Ten nebude radu S, ale predpokladáme, že rovnako ako ostatné makroobjektívy pre zrkadlovky, bude výbornej optickej kvality. Nadšenci makrofotografie a blízkych záberov sa už môžu tešiť na tieto dva objektívy.

Ďalšou skupinou čakajúcich sú „streeťáci“, ktorí majú síce k dispozícii krásny 35 aj 50 mm objektív vo svetelnosti f/1,8, ale sú to relatívne veľké objektívy, ktoré pútajú pozornosť. Nadšenci street fotky určite radi privítajú ďalšiu dvojicu objektívov v reportážnom širokouhlom 28 mm ohnisku a v 40 mm ohnisku. Takéto objektívy radi používajú dokumentárni fotografi, ktorí chcú ísť naľahko. Nebudú pravdepodobne vo svetelnosti f/1,8, skôr kvôli veľkosti predpokladáme f/2,8. Budú to objektívy pancake typu, ktoré budú fyzicky krátke, nebudú vyčnievať a pútať pozornosť na fotoaparáte a ponúknu malé kombo s fotoaparátom, ktoré môžete nosiť celý deň na krku bez toho, aby ste sa unavili.

Raritkou, ktorú očakávame, bude bokeh master, 85 mm objektív pre nadšencov portrétu. V portfóliu síce už aj teraz je S line NIKKOR 85 mm objektív s clonou 1,8, užasne rýchly, ostrý pri plne otvorenej clone a s krásnym bokehom, ale očakávame ešte viac. Predsa len portrétisti či reklamní fotografi sú zaťažení na hladký krémový bokeh. Nechajme sa prekvapiť, čo z toho vzíde. 85 mm S line bude pravdepodobne vo svetelnosti f/1,4.

Čakajú nás aj profi teleobjektívy, ktorých sa už nemôžu dočkať profesionálni fotografi, športu, prírody, wildlife. Obidva očakávané objektívy budú v najvyššom rade S line, utesnené, špičkovej optickej kvality a spracovaním s ohniskami 400 mm a 600 mm. Môžeme len analogicky k DSLR objektívom dedukovať, že 400 mm objektív bude vo svetelnosti f/2,8 a 600 mm pravdepodobne vo svetelnosti f/4.

Tieto teleobjektívy budú relatívne drahé a preto sa nadšenci určite potešia dvom zoomom, ktoré sú pre nich určené. Budú pravdepodobne menej svetelné, ale zároveň cenovo prijateľnejšie. V predpokladanej svetelnosti f/4 resp. f/5,6 by mohol byť objektív NIKKOR Z 100-400 mm. Svetelnosť len hádam, ale bude tiež patriť do S line, čo svedčí o tom, že bude kvalitný a svetelný. Pre ešte väčšie priblíženie bude slúžiť objektív 200-600 mm. Tento objektív nebude z radu S line, dá sa teda predpokladať príjemnejšia cena, ale samozrejme s patričnou svetelnosťou. Tú predpokladáme na úrovni f/5,6 až 6,3.

Cestovatelia, ktorí radi cestujú s jedným objektívom, ale súčasný objektív 24-200 mm im nevyhovuje pre slabšiu svetelnosť f/4 – 6,3, sa pravdepodobne dočkajú zoomu s konštantnou svetelnosťou f/4. Podobne ako je medzi zrkadlovkovými objektívmi 24-120 mm, chystá sa v S line veľmi kvalitný objektív v rozsahu 24-105 mm.

Rozšírenie portfólia očakávame aj v DX rade mirrorless objektívov. Bude ním objektív 18-140 mm, v prepočte 27-210 mm. Takisto cestovateľský zoom, pri ktorom si svetelnosť netrúfnem hádať, ale dá sa predpokladať na hodnote f/4-6,3.

To sú všetky objektívy, ktoré zatiaľ Nikon uvádza na svojej mape plánovaných objektívov. Už v roku 2022 by sme spolu s týmito novinkami mali mať k dispozícii 30 objektívov. Znamená to 30 možností, ktoré si môžete natívne zvoliť pre bajonet Nikon Z. A to sú dobré správy. Bude mať viac možností na výber pre tvorbu podľa vašich predstáv. Stále samozrejme platí, že všetky objektívy NIKKOR, ktoré majú vlastný zaostrovací motor AF-S dokážu plne spolupracovať s mirrorless fotoaparátmi cez FTZ adaptér. Fungujú naozaj dobre, zaostrovanie je bezchybné a rýchle. Všetky prenosy informácií – clony, času, merania svetla… fungujú podobne ako u natívnych objektívov. Musím však povedať z vlastnej skúsenosti, že zatiaľ všetky objektívy pre mirrorless Nikon Z bajonet opticky predčili svoje ekvivalenty pre zrkadlovky.

Hurá, máme sa na čo tešiť! 😊

Prezrite si brožúru s informáciami o rade Z:

Zdieľaj

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Meníme sa na Nikon Europe BV

Chceli by sme vás informovať, že sme podstúpili zmenu štruktúry nášho právneho subjektu. Tieto zmeny nebudú mať vplyv na aktuálne ponúkané služby.

ĎALŠIE INFORMÁCIE

Naše oznámenie o ochrane osobných údajov sa zmenilo

Zlepšujeme spravovanie údajov o zákazníkoch v rámci Európy. Odteraz budú naše e-maily odosielané a údaje o zákazníkoch ukladané a spravované centrálne spoločnosťou Nikon Europe BV so sídlom v Holandsku. Táto zmena nám umožní spravovať údaje o zákazníkoch efektívnejšie a bezpečnejšie.

Aktualizované oznámenie o ochrane osobných údajov si môžete prečítať tu.