Expanzia Nikon Z objektívov v blízkej budúcnosti

Tento článok nemá byť novinárskou kačicou, ale skôr zhrnutím toho, čo už v systéme Nikon Z k dispozícii máme a čo sa v najbližšom roku až dvoch pre nás chystá.  A prečo som sa rozhodol ho napísať? Mnoho známych, ale aj vy, čitatelia Nikonblogu či fanúšikovia na sociálnych sieťach nám píšete a pýtate sa, kedy už bude to alebo ono, čo vám v novom systéme ešte chýba. A týka sa to vás, ktorí ste prepadli kúzlu makro fotografie, ale aj živej prírody či street fotografii. Nikon má pre vás všetkých dobré správy.

Za dva a polroka od predstavenia prvých mirrorless fotoaparátov Nikon sme sa dočkali 6 prístrojov. Z toho 5 modelov je FX (full frame) . Z 7, Z 7II, Z 6, Z 6II a Z 5. Nikon Z 50 je najmenší APSC výletný foťáčik, výborný pre tých, ktorí chodia radi naľahko. V portfóliu zatiaľ chýba top model na úrovni zrkadloviek D6 alebo D5. Prednedávnom ale Nikon potvrdil, že plánuje zalátať aj túto dieru a pracuje na vývoji vlajkového mirrorless modelu Z 9.

K dnešnému dňu máme k dispozícii 16 natívnych objektívov s bajonetom Z a dva telekonvertory. Dva objektívy sú určené pre DX formát a štrnásť pre FX (full frame). Samozrejme stále platí to čo u zrkadloviek, objektívy určené pre full frame môžete používať na DX. Treba však počítať s tým, že sa bude prerátavať ohnisko cropom 1,5. Keď to zhrnieme, tak Nikon ponúka spolu 18 Zetkových objektívov v rozsahu od 14 mm až po 400 mm (po spojení teleobjektívu NIKKOR Z 70-200 s 2x telekonvertorom. Pevné objektívy majú v väčšinou f/1,8, ale sú medzi nimi aj svetlejšie výnimky. Druhý 50 mm objektív má hodnotu clony f/1,2 a 58 mm dokonca clonou f/0,95 – Ferrari medzi objektívmi.

A na čo sa môžeme tešiť? Keď si pozriete mapu objektívov, ktoré už vyšli a ktoré sú zatiaľ plánované, je jasné, že zatiaľ sa natívnych objektívov nedočkali nadšenci makra. V najbližšom roku až roku a pol budú predstave dva objektívy určené na snímanie detailov. Prvým bude pravdepodobne MICRO NIKKOR Z 105 mm, ktorý bude z najvyššieho radu S line pravdepodobne s clonou f/2,8, rýchlym zaostrovaním a špičkovou optikou. Bude vhodný na makro hmyzu, živých zvieratiek, pretože dodržiava relatívne dlhú vzdialenosť zaostrenia. Pre menej plaché a nehybné objekty môže dobre poslúžiť aj MICRO 50 mm. Ten nebude radu S, ale predpokladáme, že rovnako ako ostatné makroobjektívy pre zrkadlovky, bude výbornej optickej kvality. Nadšenci makrofotografie a blízkych záberov sa už môžu tešiť na tieto dva objektívy.

Ďalšou skupinou čakajúcich sú „streeťáci“, ktorí majú síce k dispozícii krásny 35 aj 50 mm objektív vo svetelnosti f/1,8, ale sú to relatívne veľké objektívy, ktoré pútajú pozornosť. Nadšenci street fotky určite radi privítajú ďalšiu dvojicu objektívov v reportážnom širokouhlom 28 mm ohnisku a v 40 mm ohnisku. Takéto objektívy radi používajú dokumentárni fotografi, ktorí chcú ísť naľahko. Nebudú pravdepodobne vo svetelnosti f/1,8, skôr kvôli veľkosti predpokladáme f/2,8. Budú to objektívy pancake typu, ktoré budú fyzicky krátke, nebudú vyčnievať a pútať pozornosť na fotoaparáte a ponúknu malé kombo s fotoaparátom, ktoré môžete nosiť celý deň na krku bez toho, aby ste sa unavili.

Raritkou, ktorú očakávame, bude bokeh master, 85 mm objektív pre nadšencov portrétu. V portfóliu síce už aj teraz je S line NIKKOR 85 mm objektív s clonou 1,8, užasne rýchly, ostrý pri plne otvorenej clone a s krásnym bokehom, ale očakávame ešte viac. Predsa len portrétisti či reklamní fotografi sú zaťažení na hladký krémový bokeh. Nechajme sa prekvapiť, čo z toho vzíde. 85 mm S line bude pravdepodobne vo svetelnosti f/1,4.

Čakajú nás aj profi teleobjektívy, ktorých sa už nemôžu dočkať profesionálni fotografi, športu, prírody, wildlife. Obidva očakávané objektívy budú v najvyššom rade S line, utesnené, špičkovej optickej kvality a spracovaním s ohniskami 400 mm a 600 mm. Môžeme len analogicky k DSLR objektívom dedukovať, že 400 mm objektív bude vo svetelnosti f/2,8 a 600 mm pravdepodobne vo svetelnosti f/4.

Tieto teleobjektívy budú relatívne drahé a preto sa nadšenci určite potešia dvom zoomom, ktoré sú pre nich určené. Budú pravdepodobne menej svetelné, ale zároveň cenovo prijateľnejšie. V predpokladanej svetelnosti f/4 resp. f/5,6 by mohol byť objektív NIKKOR Z 100-400 mm. Svetelnosť len hádam, ale bude tiež patriť do S line, čo svedčí o tom, že bude kvalitný a svetelný. Pre ešte väčšie priblíženie bude slúžiť objektív 200-600 mm. Tento objektív nebude z radu S line, dá sa teda predpokladať príjemnejšia cena, ale samozrejme s patričnou svetelnosťou. Tú predpokladáme na úrovni f/5,6 až 6,3.

Cestovatelia, ktorí radi cestujú s jedným objektívom, ale súčasný objektív 24-200 mm im nevyhovuje pre slabšiu svetelnosť f/4 – 6,3, sa pravdepodobne dočkajú zoomu s konštantnou svetelnosťou f/4. Podobne ako je medzi zrkadlovkovými objektívmi 24-120 mm, chystá sa v S line veľmi kvalitný objektív v rozsahu 24-105 mm.

Rozšírenie portfólia očakávame aj v DX rade mirrorless objektívov. Bude ním objektív 18-140 mm, v prepočte 27-210 mm. Takisto cestovateľský zoom, pri ktorom si svetelnosť netrúfnem hádať, ale dá sa predpokladať na hodnote f/4-6,3.

To sú všetky objektívy, ktoré zatiaľ Nikon uvádza na svojej mape plánovaných objektívov. Už v roku 2022 by sme spolu s týmito novinkami mali mať k dispozícii 30 objektívov. Znamená to 30 možností, ktoré si môžete natívne zvoliť pre bajonet Nikon Z. A to sú dobré správy. Bude mať viac možností na výber pre tvorbu podľa vašich predstáv. Stále samozrejme platí, že všetky objektívy NIKKOR, ktoré majú vlastný zaostrovací motor AF-S dokážu plne spolupracovať s mirrorless fotoaparátmi cez FTZ adaptér. Fungujú naozaj dobre, zaostrovanie je bezchybné a rýchle. Všetky prenosy informácií – clony, času, merania svetla… fungujú podobne ako u natívnych objektívov. Musím však povedať z vlastnej skúsenosti, že zatiaľ všetky objektívy pre mirrorless Nikon Z bajonet opticky predčili svoje ekvivalenty pre zrkadlovky.

Hurá, máme sa na čo tešiť! 😊

Prezrite si brožúru s informáciami o rade Z:

Zdieľaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *